Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малкият бизнес масово не знае, че Министерството на икономиката го пита за еврото. Онлайн анкетата приключва днес

Снимка: Pixabay

Днес изтича срокът, в който от малките и средни предприятия могат да се включат в анонимна онлайн анкета на Министерството на икономиката за предизвикателствата пред тях по пътя към еврозоната. Проучването протича на доброволен принцип.

Масово малкият бизнес не знае за анкетата, алармира пред БНР Елеонора Негулова, председател на УС на Националното сдружение на малкия и среден бизнес. Същевременно тя напомни, че 99,2% от бизнеса попада в категорията микро, малки и средни предприятия.

Системен проблем през последните над 30 години е липсата на национална мрежа от центрове по местно развитие. Министерството на икономиката е приело стратегическо решение още през 2016 г., но нищо не е направено, така че "обратната връзка от бизнеса е много трудна и опосредствана", поясни Негулова.

В Националното сдружение на малкия и среден бизнес членуват 3600 фирми на фона на 360 000 предприятия. Затова сдружението членува и в по-големи бизнес организации, но по думите на Негулова не могат да покрият "този системен дефицит".

"Трябва да има таргетирана информационна кампания – отделните сегменти на българското общество да бъдат запознавани, всички тези промени да им бъдат превеждани на разбираем език", категорична е Елеонора Негулова.

Негулова е инвеститор в Криводол и отчита трудностите за малките предприемачи в малките населени места, включително по предстоящото въвеждане на еврото.

"Трябва да се опознаят механизмите на еврото и как то работи. Когато не знаеш за какво става въпрос, ти всъщност вървиш на автопилот."

За малкия бизнес е важно да се случи масова дигитализация, смята още Елеонора Негулова.

"Да имат възможност да придобият базови дигитални умения."

Относно последните промени по ДДС ставките, които оставят предимство за ресторантьорите спрямо други сектори, Негулова коментира:

"Най-вероятно имат добра комуникация техните организации с депутатите. Има и други сектори, които биха могли да бъдат подкрепени. Други браншове на хранително-вкусовата промишленост биха могли да бъдат подкрепени."

Според нея е необходим по-стратегически подход и да има оценка на въздействието на подобни мерки.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16