Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички големи телевизии, заедно с хазартния бизнес носят вина за това, което се случва, смята председателят на НМД

Георги Богданов: В Европа няма такова разгащване на хазарта, както е при нас

"Няма как държавата да се издържа от бизнес на гърба на своите граждани - от това, че те стават зависими"

Снимка: БГНЕС

Ако децата бяха приоритет в тази държава, щяхме да имаме стратегия за детето, работеща система за закрила и нямаше да имаме тази реклама на хазарт, която ни залива в момента.

Това мнение изрази пред БНР Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата. Европейският опит сочи, че "няма такова разгащване за хазарта, както се случи при нас", каза експертът.

Според него от хазартния бранш предлагат 8 точки за саморегулация, защото "доста се оляха в това, което правят като реклама". 

"В случая нито регулацията, нито саморегулацията работи. Затова имаме това заливане в общественото пространство."

От НМД обаче изразяват несъгласие с някои от тези 8 точки, например рекламата на хазарт да бъда забранена от 6 часа сутринта до 6 вечерта, което изключва праймтайма.

Целта според Богданов следва да бъде "да се стигне до пълна забрана" на рекламата на хазарт в часовия пояс от 6 до 23 часа.

Предлага се още да се увеличи възрастта на гражданите, които имат право да залагат – от 18 на 21 години.

Снимка: БГНЕС

Законът за хазарта така "увърта нещата", че не става ясно забранена ли е рекламата или не, посочи Богданов в предаването "Преди всички".

"Тези точки така са написани, че разрешават тази реклама… и започват всички тези награди, бонуси, отстъпки да се рекламират."

НАП би трябвало да контролира доставчиците на хазартни игри и рекламите вместо СЕМ, а това не му е работа, отбеляза Георги Богданов.

"Според нас НАП въобще не си върши работата и не изпълнява закона по начина, по който трябва да го изпълнява."

Не са наложени никакви санкции за реклама на хазарт, стана ясно още от думите на Богданов.

"Те никога не са налагали санкции. Нямаме никаква практика."

Няма и наложена санкция на СЕМ спрямо медии за излъчване на толкова много реклама на хазарт, заяви Георги Богданов.

Снимка: БГНЕС

Всички големи телевизии в България заедно с хазартния бизнес носят вина за това, което се случва, подчерта той.

"Това е голям бизнес, който дава изключително много ресурс на телевизиите. Всичко в момента е заето от залозите."

"Имаме бум на онлайн залаганията и на фирмите, които са се регистрирали", отчете още Богданов.

"Не е най-големият бизнес, който вкарва пари в държавата. Няма как държавата ни да се издържа от бизнес на гърба на своите граждани - от това, че те стават зависими", коментира Георги Богданов.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20