Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може би е добре да осмислим историческите травми или да започнем отначало този културен дискурс между Македония и България, казва поетът - археолог

Калоян Праматаров със стихосбирка за Скопие и как българинът се чувства там

2
Калоян Праматаров
Снимка: Личен архив

"Това е стихосбирка, посветена на съврементото развитие на град Скопие и как българинът се чувства там, как градът въздейства на един индивид, има вплетени различни периоди от развитието на града и хората там", каза в "Преди всички"  по "Хоризонт" Калоян Праматаров, поет, преводач и археолог за новата си стихосбирка "Слънцестоения над Черната река".

Илюстратор на стихосбирката е брат му - Борис Праматаров. Това е заимствана фамилия, оригиналната ни фамилия е на Георги Полянов и ние сме потомци на видните дейци на ВМРО. Затова и в текстовете има силно завоалирани биографични данни.

"Не възприемам Македонската история като различна от моята, по скоро става въпрос за една обща история, която споделяме. Причините за проблемите ни са по-скоро исторически, а в последно време и политически.

Мисля, че е крайно време да се установи едни пълноценен културен дискурс между двете държави.

Защото основният проблем е липсата на информация между двете държави. Това изтъкна още поетът и преводач.

"Така е замислена книгата, че илюстрациите и текстът да се допълват. Текстовете са писани винаги на музикален фон. Общото при тях е мрачното усещане, моето писане е в минораната гама, определям се преди всичко като декадент, символист, но това е по-скоро в начинът на писане", поясни още пред БНР Праматаров.

"Има една игра между слънчевата и тъмната гама...", каза той.


Праматаров разказа, че докато пише стихосбирката, работи по археологически текст в Скопие за погребалните обреди с курсов ръководител Драги Митревски и се е чувствал много комфортно, приет е много радушно от колегите си, не е имало дрязги по исторически въпроси.

"В книгата се преплитат и съвремието на града и историята - аз препускам през праисторията, античността и средновековието, както и Скопие през първата половина на 20 век...

Имало е три земетресения - три пъти градът през вековете е бил разрушаван и животът там е започвал от основи. Това е и моето послание към читателите - че и ние като българи трябва да осмислим историческите травми или да започнем отначало в този културен дискурс между Македония и България", разказа поетът - археолог.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00