Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Иванов: Акад. Денков може да подейства като мехлем за нараняванията, които сме си нанесли с политическите опоненти

"Не сме обсъждали министри"

Христо Иванов
Снимка: Facebook /Христо Иванов

Правителство може и трябва да има. Това заяви пред БНР съпредседателят на ДБ Христо Иванов.

„Всяка политическа сила трябва да намери баланса между отговорността да има такова и готовността да поеме негативите, които са съпътстващи“.  

Номинацията за премиер на акад. Денков е подходяща, защото той е диалогичен човек, посочи още Иванов.

„С неговата кандидатура не е нужно да се търси отговор на въпроса кой ще носи отговорност. Ако залитнем в чисто експертния формат, както се случи с първия мандат, там стоеше въпроса кой ще понесе отговорност за евентуални действия и бездействия на кабинет, който е съставен от политически неангажирани хора“.

Мандатоносителите от ПП предлагат микс от готовност да се носи политическа отговорност и възможност за диалог, обобщи той.

„На ранен етап беше обявена кандидатурата за премиер и започнаха разговори с парламентарно представените сили по теми, които могат да ни обединят. При воля от страна на партиите, би могло да се стигне до съставяне на правителство“.

Христо Иванов посочи, че не е чул ясни политически аргументи от ГЕРБ и ДПС, които си тръгнаха от срещата с академик Денков.

„Надявам се, че ако има малко повече политическо време, страстите, свързани с първия мандат, ще утихнат и позитивите от така формулираното предложение на ПП ще започнат да излизат на преден план“.  

Иванов призова политическите лидери да подходят към кандидатурата на акад. Денков по същия начин, по който подходиха към тази на проф. Габровски: „Той не беше атакуван от политически лидери“.

Съпредседателят на ДБ посочи, че акад. Денков има ясна научна и експертна биография.

„Имаме експертност и кауза, последователно поведение и диалогичност, може би е добре да видим в това капацитет. Академик Денков-като фигура и като заявка за диалогичност, може да подейства като мехлем за нараняванията, които сме си нанесли взаимно с политическите опоненти“

Хамид Хамид: Не бих подкрепил групата на шарлатаните

Той обясни, че ПП са мандатоносители и те ще решат какъв състав на кабинет ще внесат, както и дали Асен Василев и Кирил Петков ще участват в него.

„Ние мислим как ще работи един такъв кабинет. Добре е, ако бъде избран, да му се даде възможност да остане неутрален по отношение на фронтовите линии и негативите, които ние, лидерите носим със себе си“.

Иванов обясни, че на този етап разговорите са фокусирани върху програмния компонент.

„Ще изпратим и нашите предложения за приоритетите, върху  които да стъпи програмната част от конструкцията. Всеки състав на правителство ще е смес между програма, експертност и елемент на политическа отговорност. Не сме обсъждали министри. Акад. Денков започна процеса. Той го води“.

ДБ не предоставя безусловна подкрепа, поясни той.

„Имаме трайна позиция – ако има сериозен шанс за правителство, то е с втория мандат. Работим това да се случи. Тези шансове трябва да се изработят, а не да се констатира липсата им. Ситуацията е изключително сложна, но трябва да си даваме сметка, че всички други сценарии са по-лоши“.

Изборният кодекс и ветото на президента може да повлияят върху това дали ще има правителство, призна Христо Иванов.

„Всичко е крехко и може да се превърне в препъни камък. Нашият призив ще  е да опитаме да бъдем по-конструктивни. Ако ветото бъде отхвърлено, има значение дали има заявки да се състави правителство и този парламент да има по-дълъг живот. Тогава определени спорни въпроси могат да бъдат обсъдени отново. Ако има воля, могат да се намерят формулите, които да ни помогнат да вървим напред“.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежите на Острова масово се страхуват от насилието, което виждат в социалните мрежи

Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..

публикувано на 25.11.24 в 12:02
Румен Радев с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой, 25 ноември 2024 г.

Президентите на България и Виетнам обсъдиха задълбочаване на икономическите отношения между двете държави

България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..

публикувано на 25.11.24 в 12:01

Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния

България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..

публикувано на 25.11.24 в 11:57

"Столипиново в Европа" алармира за планирано масово изселване на българи от Дуисбург

За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..

публикувано на 25.11.24 в 11:39

Защо е необходимо увеличаване на чувствителността по темата за домашното насилие?

Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете  Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..

публикувано на 25.11.24 в 11:35

Таксата смет за Дупница скача с 30%

Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил  - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..

публикувано на 25.11.24 в 11:35
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Жертвите на насилие се нуждаят от нашето внимание всеки ден

Вицепрезидентът Илияна Йотова заявява, че за жертвите на насилие е без значение кой ден е днес. "Те се нуждаят всеки ден от нашето внимание, помощ, подкрепа, най-важното - справедливост", посочва Йотова в публикация във "Фейсбук".  "Недостатъчната обществена чувствителност и бездействието на институциите, политиканстването по темата са поредният шамар..

публикувано на 25.11.24 в 11:34