Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Войната създаде разделителна линия, все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в света"

Проф. Аврам Агов: Китай използва системата, за да се изкачи на върха на световния ред

"Войната в Европа размести пластове в Азия, но се появиха и стари конфликти"

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Руско-украинската война е най-тежкият геополитически конфликт след Втората световна война и ще доведе до много по-големи глобални последици от терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Войната в Европа е критичен момент и за набиращата инерция нова световна сила Китай, която трябва точно да анализира и оцени посоката на конфликта и неговото потенциално въздействие върху международния пейзаж, без да изневери на своите дългосрочни интереси. 

"За разлика от Русия, която се опитва да промени световния ред, Китай използва световната система, за да се изкачи на върха на този ред... Китай тепърва ще трябва да решава сериозни структурни проблеми... Европа ще играе важна роля в отношенията с Китай като баланс. При засилващото се икономическо съперничество и в сферата на сигурността Европа все по-трудно ще се позиционира като среда между САЩ и Китай и ще гравитира все по-отчетливо към американския си съюзник". 

Това каза в интервю пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по История на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. 

И допълни, че Китай продължава внимателната си политика на неутралитет, макар че поддържа подкрепа за Русия, дипломатически. 

"Руската инвазия в Украйна предизвика голяма дипломатическа каша за Пекин и Си Дзинпин се опитва да се дистанцира от Москва. Пекин недвусмислено подсказва на Москва, че войната създава проблеми на Китай". 

В предаването "Събота 150" проф. Агов посочи, че Китай не е ентусиазиран от сближаване с Русия в този момент и важен показател е отказът на Китай да предостави военна помощ за Русия. 

"Китайският президент не иска да последва Владимир Путин в международната изолация и засили международната дипломация. Си посети наскоро Саудитска Арабия, която е интересен случай в това отношение - стратегически партньор на САЩ, икономически съперник на Русия от гледна точка на енергийни ресурси, основен противовес на Иран в Близкия изток. Китай има много икономически интереси в Близкия изток". 

По думите му войната в Европа е разместила пластове в Азия, но са се появили и стари конфликти

"Най-големият ефект е върху Корейския полуостров. Северна Корея използва този вакуум и ескалира ракетната си програма, изстреля рекорден брой балистични ракети. Денуклеаризацията на Корейския полуостров никога не е изглеждала толкова безнадеждна през последните години. САЩ нямат нови идеи за решаване на проблемите. Северна Корея се сближи с Русия - дипломатически и стратегически. Войната подкопа влиянието на Русия в постсъветското пространство, най-вече в Централна Азия. Иран се оформи като основен съюзник на Москва в Близкия изток. Войната създаде разделителната линия и все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в Азия и в света". 

Триъгълникът Русия - Китай - Индия е показал потенциал дори преди пандемията: 

"Русия и Индия имат традиционни отношения, връщайки се към съветската епоха. Индия е интересен пример за неутралитет по отношение на Русия след началото на войната. Дори Индия е пример за продължаваща изолация на Русия в света". 

Според проф. Аврам Агов се забелязва активизиране на американската дипломация в Азия и в Тихоокеанския басейн и може да се каже, че донякъде балансът между Европа и Азия е възстановен от гледна точка на дипломатическото внимание на Вашингтон

Прогнозата му е, че към този момент е изключено в Тайван да се осъществи украински сценарий, макар че в дългосрочен план нищо не може да се изключи заради предстоящи избори в Тайван през 2024 година, когато могат да настъпят нови търкания с Китай. 

Интервюто на Весела Владкова с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19