Близо 65 хил. са страдащите от епилепсия у нас. Една трета от тях са с тежка форма на заболяването. Данните бяха изнесени на научна конференция на тема "Живот с епилепсия в България”, организирана от Асоциацията на родителите с деца с епилепсия.
Според председателя ѝ Веска Събева най-тежкият проблем, с който тези хора се сблъскват е липсата на адекватна лекарствена политика.
„Съвсем пресен случай, дори за моя син от 527 лева за един месец лекарство от чужбина. Аз не знам кой би могъл да си го позволи, аз също не мога да си го позволявам всеки месец. Нали разбирате, че това е невъзможно и се оказва, че държавата не ни осигурява най-необходимите лекарства – нито скъпи има, нито евтини, нито тези, които спасяват човешки живот
Сега целта на сдружението е медицинските изделия за епилепсия да бъдат включени във финансирания от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) списък. Проблем е и достъпът на хора с това заболяване до пазара на труда, посочи Събева:
„Няма работодател, който да реши да назначи човек с неконтролирана епилепсия“
Към момента у нас работи само един дневен център, в който се полага грижа за страдащи от епилепсия - в столицата. Очаква се през следващата година да бъде открит такъв и в Търговище.
Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" организира ден на отворените врати. Събитието ще се състои в Плевен в Изнесения комплекс за авиационно образование и ще продължи от 9 до 15 ч. Посетителите ще имат възможност да разговарят с настоящи курсанти-студенти, да разгледат залите за обучение и да получат пълна информация за..
АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Този, който предложи енергия, печели надпреварата за гигафабрики за изкуствен интелект. Това са само две от публичните послания през последните два месеца. В страната ни има около 20 центъра за данни - в София, Пловдив и Русе, управлявани..
Днес делегациите на Русия и Съединените щати ще проведат втори кръг от консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения. Първата среща беше на 27 февруари. Руската делегация отново ще бъде оглавявано от Александър Дарчиев, сега руски посланик в съединените щати. Американската страна, както и в първия кръг ще бъде..
" Тези високи мита бяха част от "изкуството на сделката" , което Доналд Тръмп владее много добре, т.е. да се притиснат всички страни и да дойдат да преговарят ". Това коментира пред БНР Асен Асенов - доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон. По думите му това е една от многото причини за 90-дневната пауза,..
ИА "Медицински надзор" започва проверки след смъртта на бебе в многопрофилната болница "Йоан Рилски" в Ямбол. 33-годишната родилка Елка Колева, загубила бебето си, е на кислородно дишане. На жената е извършено кръвопреливане след тежко раждане. Тя е настанена в реанимацията на университетската болница в Стара Загора. Това е било четвърто..
Бивш министър от руското правителство и бивш губернатор на незаконно анексирания Крим беше признат за виновен в нарушаване на санкциите на Обединеното кралство в първото по рода си съдебно дело на Острова. Дмитрий Овсяников беше обвинен в умишлено избягване на санкции, след като си открива сметка в банка "Халифакс" и получи повече от 75 000..
Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет организира конференция за влиянието на фалшивите новини върху европейските демокрации. Конференцията е част от проект за повишаване на медийната грамотност, финансиран по програма "Граждани, равенство, права и ценности" на Европейския съюз. Предвидени са и практически..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..