Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Занаятчии показаха своето майсторство в музея на открито „Старият Добрич“

Участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич

Празник на град Добрич по повод Деня на Свети Спиридон Чудотворец
Снимка: Мая Щърбанова

Занаятчии от Археологическо-етнографския музей на открито „Старият Добрич“ представиха своето майсторство пред жители и гости на града по повод Денят на Свети Спиридон Чудотворец -12 декември. На фона на фолклорна програма участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич от края на 19-ти и началото на 20-ти век, използвайки автентичната архитектура на музея на открито. Организатори на събитието са Сдружението на майсторите занаятчии и Народното читалище „Български искрици 2016“, а техни партньори са Община Добрич, Регионалния исторически музей и четири училища в Добрич.

Под звуците на гайда майсторите от Етнографския комплекс „Старият Добрич“ разпънаха масите си и започнаха да демонстрират своите занаяти.

Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец професия и иконописец    Снимка: Мая Щърбанова

По думите на Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец по призвание, идеята на този празник е да се популяризират занаятите в „Старият Добрич“ и да се възобнови дейността на Камарата им.

„Надявам се, че ще продължим да съществуваме тук. Първото поколение майстори остаряха и ни напуснаха. Човек не може да работи до смъртта си. Идва момент, в който престава да работи и трябва да научим някой да поеме занаята. Трудно е човек да се прехранва с този занаят, трябва да има допълнителна дейност, за да допълва доходите си".

Майсторът-ножар Ивелин Митаков показа на децата тънкости при изработката на ножове. Петър Коев ги запозна с овчарската дърворезба, а Михаил Иванов представи резбоване на елементи от добруджански розетки. В ателието „Бижутерия и арт керамика” Веселина и Пламен Кулеви показаха как се изработват колиета, гривни и други изделия в етно стил. Вълчо Колчев представи книговезкия занаят.

Ивайло Маринов, който се занимава със занаята си от повече от 45 години, запозна посетителите с художествената обработка на кожа.

"Този занаят го започнах съвсем случайно, тъй като ми попадна едно парче кожа и с времето ме ангажира. Започнах сам и създадох собствена техника".

Дърворезбарят Койчо Койчев  Снимка: Мая Щърбанова

Дърворезбарят Койчо Койчев, докато показва как гладката повърхност на дървото може да добие различни форми и изображения на децата, споделя, че най-голямата му радост е, че синът му Петър Койчев не просто е наследил занаята му, но и се е превърнал в истински майстор на дърворезбата.

За доброто настроение на гостите на празника се погрижиха и танцьори и певци, а всички участници получиха свидетелства за участие и първи стъпки в занаятчийството.

Повече можете да чуете в звуковия  файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24