Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бракониери убиха Андалусия - застрашев вид черен лешояд

Природозащитници насотяват да се създаде специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата.

Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк "Врачански Балкан"
Снимка: Дирекция ПП Врачански Балкан

Бракониери убиха Андалусия - застрашен вид в България - черен лешояд, освободен през ноември в природата по програмата за възстановяване на вида в Източните Родопи. От Българското дружество за защита на птиците настояват институциите да положат усилия за разкриване на подобни престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството.

"Птицата е черен лешояд от програмата ни за възстановяване на вида в Родопите. Опитваме се да създадем първата колония на наша територия", каза за БНР Стойчо Стойчев – Директор "Природозащита" в неправителствената организация БДЗП.

Той заяви, че 14 птици са пуснати в природата, които са отглеждани от природозащитници -  5 в района между Маджарово и Ивайловград.

"Една от птиците се установи на територията на Община Храманли. Нощува в един район, но в един момент предавателят започна да излъчва странни сигнали и стана ясно, че нещо се случва. На следващия ден нашия екип посети мястото и откри само кръв, малко пера, гума от автомобил. Сигнализирахме, че среднощни бракониера са открили птицата и са я застреляли,  след това са се опитали да заличат всички доказателства, включително предавателя".

По думите му това е хулиганска проява:

"Имаше царски орел, прострелян тази година, египетския лешояд Бояна в района на Джебел. Преди това друг египетски лешояд".

Ако бъдат установени, извършителите на престъплението могат да получат наказание лишаване от свобода от 3 до 5 години.

"Много се надяваме да бъде създадено и да функционира специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата. Имаме съгласие от страна на Министерството на вътрешните работи, тече съгласуване с другите министерства и ако има такова звено на национално ниво от хора, които са специализирани да разследват ще има превантивен ефект".Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57