Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евреите отбелязват втория ден на неугасващата светлина. Празникът Ханука има древни корени

Снимка: БГНЕС

Днес е вторият от осемте поредни дни, в които евреите празнуват чудото на светлината. Според традицията тази вечер във всички еврейски синагоги и домове ще бъде запалена втората свещ от ритуалния свещник – ханукия.

Вчера по време на първия ден от празника Ханука на официална церемония в Централната софийска синагога президентът Румен Радев запали първата от осемте свещи.

Румен Радев участва в церемонията по запалването на първата свещ  Снимка: БГНЕС

Довечера на същото място ще се съберат децата от еврейското училище "Роналд Лаудер" заедно със своите родители, учители и духовни настоятели, за да отпразнуват втория ден на неугасващата светлина.

Ханука води началото си от времето, когато древна Юдея се намирала под елинска власт.

"По времето малко след Александър Македонски избухва въстание, което освобождава земята на Израел от завзелите я гръцки племена", разказва Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

"Ханука има няколко изражения. Това е празник, свързан с физическото освобождение от елинизацията, но друга, по-важна част на този празник е свързана с едно чудо, което се случва в Йерусалим."

Когато жителите на Юдея се върнали отново в осквернения юдейски храм в Йерусалим, намерили само един съд с масло за светилниците. То можело да стигне едва за ден, но като по чудо пламъкът не угаснал цели осем дни.

"Това е и причината ние да празнуваме празника в осем поредни вечери. Този празник наистина е символ на светлината и добротата в самите нас, която ние се опитваме да покажем в един малко по-тъмен период на годината", изтъква Максим Делчев.

Еврейският календар е слънчево-лунен за разлика от Григорианския, който и изцяло базиран на движението на слънцето. Празникът винаги е в рамките на месец декември или в края на григорианската година, като може да се премести малко напред или малко назад, а през 1-2 години съвпада с християнския празник Рождество Христово

"Еврейският годишен цикъл започва през септември, след което следват около месец и половина два без празници. Есента преминава към зимата, за да дойде най-тъмният период в края на годината… и да дойде Ханука." 

По традиция на Ханука всяко еврейско семейство трябва извади и постави ритуалния свещник ханукия на прозореца на своя дом, така че светлината, която се увеличава от ден на ден със запалването на всяка свещ, да бъде видяна от хората навън и знанието за този светъл празник да бъде разпространено.

Погрешно е схващането, че евреите са затворена общност и живеят капсулирано. Напротив, на големите еврейски празници, всички са добре дошли. Затова се е превърнало в традиция представители на държавата и местната власт, на дипломатическия корпус и на различни вероизповедания да присъстват на запалването на първата свещ на Ханука. Често празникът е сравняван с християнския Рождество Христово.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09