Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия възнамерява да се извини за търговията с роби в миналото

Холандският министър-председател Марк Рюте
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нидерландия днес изглежда най-накрая ще поеме по пътя на официалното извинение за своята опетнена от 250-годишна история на робовладелство, предаде АФП.

Премиерът Марк Рюте ще произнесе реч по темата в Хага, а седем министри от кабинета ще посетят седем бивши колонии в Южна Америка и Карибите за събитието.

Сигрид Кааг, министър на финансите и вицепремиер, заяви по време на официална визита в Суринам миналата седмица, че „процесът“ ще има „още един повратен момент на 1 юли догодина“.

Наследници на поробени от нидерландци ще отбележат тогава 150 години освобождение в годишното честване, наречено „Кити Коти“ (Счупване на оковите) на суринамски.

Но планът предизвика проблеми – организации и други засегнати страни разкритикуваха стъпката като прибързана, а липсата на консултации от страна на Нидерландия бе изтълкувана като продължаващ колониален подход.

В резултат Рюте още не е потвърдил, че в действителност ще се извини.

Местни медии съобщават, че всичко сочи, че той ще направи точно това – ще поднесе извинения за ролята на нидерландците в търговията с роби, която е довела до вековна и нечувана нищета.

Нидерландия е спонсорирала своята „златна ера“ през XVI и XVII век с превозването на около 600 000 поробени африканци най-вече към Южна Америка и Карибите.

Но през последните години се бори с факта, че музеите ѝ със скъпи картини и историческите ѝ градове са до голяма степен изградени на гърба именно на тази бруталност, отбелязва АФП.

След възхода на „Черните животи имат значение“ в САЩ в Нидерландия също бяха повдигнати въпроси за расизма в обществото.

И натискът за извинение се засили в градове като Амстердам, Ротердам, Хага и Утрехт. Рюте отдавна се съпротивляваше, заявявайки, че периодът на робовладелство е твърде отдавнашен и извинение ще възпламени напрежение в страната, в която крайната десница остава силна.

Той промени мнението си, но това не се хареса на всички.

Премиерката на Свети Мартин Силверия Якобс заяви пред нидерландски медии в събота, че островът няма да приеме извинение, докато не бъде обсъдено от местните власти.

Робството официално е премахнато в Суринам и в други покорени от нидерландци земи 1 юли 1863 г., но реално е прекратено през 1873 г. след 10-годишен „преходен“ период.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес влизат в сила китайски мита от 15% върху вноса от САЩ на втечнен газ, въглища и други стоки

В сила от днес са митата на Китай от 15 на сто върху вноса на втечнен природен газ, въглища и други стоки от Съединените щати. С десет процента ще се облага вноса на американски селскостопански машини, петрол и продукцията на някои автомобилни компании, също ще подлежи на облагане с 10 на сто. Освен това, китайските власти налагат контрол..

публикувано на 10.02.25 в 07:36

В Румъния е насрочен бойкот на пазаруването от големите търговски вериги

В Румъния е насрочен бойкот от потребителите на пазаруването от големите търговски вериги. Инициативата е част от проведените вече подобни акции, заради цените в няколко страни от Западните Балкани, която започна в края на януари от Хърватия. В Хърватия започна едноседмичен бойкот на местна търговска верига В Косово също е насрочен..

публикувано на 10.02.25 в 07:29
Борислав Гуцанов

БСП-ОЛ със срещи за подкрепа на законопроект за пределна надценка от 10% на основни хранителни продукти

БСП - Обединена левица започва поредица от срещи с парламентарно представените партии за подкрепа на законопроекта за пределна надценка от 10 на сто на основните хранителни продукти, обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. БСП не иска таван на цените, а ограничение на надценките "Не може някой да произвежда..

публикувано на 10.02.25 в 07:21

В Брезник и с. Ноевци се въвежда режим на водата заради спад на нивото на язовир "Красава"

Заради спадане на нивото на язовир "Красава" от днес в Брезник и село Ноевци се въвежда режим на водата. В делничните дни тя ще бъде пускана от 05.30 до 09.00 часа и от 17.30 до 22.00 часа, а в събота и неделя от 07.00 до 21.30 часа. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че засилват монторинга за качеството на питейната вода.

публикувано на 10.02.25 в 07:14
Пенчо Милков

Кметът на Русе е подал до КПКОНПИ коригираща декларация за имот в града

Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе..

публикувано на 10.02.25 в 07:14

"Граф Игнатиево" в очакване на F-16. Какво свършихме?

Бави ли се ремонтът на авиобазата "Граф Игнатиево" за новите F-16? И как парите за тези дейности бяха усвоени? След като "Локхийд Мартин" връчиха, образно казано, ключовете на първия от първите осем изтребителя F-16, сега и "къщата" - Трета авиационна база, трябва да е готова за идването им. Военното съоръжение е с 85-годишна история . В..

публикувано на 10.02.25 в 06:37

Представител на ООН ще бъде в Кипър за разговори с лидерите на двете общности

В Никозия днес заместник-генералният секретар на ООН по политическите и мироопазващите въпроси Розмари Ди Карло ще се срещне с лидерите на двете кипърски общности. Посещението й е ключово за усилията на международната организация за съживяване на процеса по Кипърския въпрос. Високопоставеният пратеник на ООН ще разговаря поотделно с президента..

публикувано на 10.02.25 в 03:31