"Иван Попов, въпреки че е бил член на БАН, сред специалистите е бил известен като Професора. Той успява да убеди държавните ръководители през 60-те години за приоритета на електрониката - че тя не е енергоемка, че не замърсява околната среда, че осигурява много хора, заетост, освен това е с висок интелектуален труд".
Това каза в предаването "12+3" акад. Кирил Боянов за проф. Иван Попов във връзка със 115 години от рождението на бащата на българската електроника.
"Иван Попов успява да организира редица заводи. Прави научна организация, прави сервизни организации по целия свят, търговски организации... Това е пример за огромна структура в нашата страна... След 1989 година голяма част от предприятията бяха разпродадени. Много малко се запазиха като предприятия, които дават определена продукция. Това е загуба за България, но има и нещо поучително - кадрите, специалистите по информационни технологии, с които България и днес е известна".
За Иван Попов в Уикипедия пише:
Той е виден български политик, стопански деец и учен – професор и ректор на Висшия машинно-електротехнически институт в София, член-кореспондент на БАН, народен деятел на науката. Брат е на радиста Емил Попов. Има специалност "Електротехника", Висше национално училище по електротехника и хидрология, Тулуза, Франция (1933). Има докторска дисертация във Висшето техническо училище в гр. Илменау, Германия, и получава научната степен "Доктор на техническите науки". Основоположник и организатор е на крупната електротехническа промишленост в България.
Основни области на научна и преподавателска дейност: конструкции и проектиране на електрически машини, електротермия, електрозаваряване, електротехнически материали, силови трансформатори, електронно-изчислителни машини. Основоположник на трансформаторостроенето като изследователско и проектантско научно направление в България.
Автор на над 50 публикации (сред които и научни трудове, публикувани в чужбина); учебници, изобретения.
Създава първите научноизследователски и проектно-конструкторски институти в основните отрасли; стройна и мощна система система за информационно обслужване начело с Централния институт за научно-техническа информация с нейната Централна научно-техническа библиотека; условия за мощно развитие на изчислителната техника и автоматизацията във всички области чрез мрежа от изчислителни центрове и модернизация на съобщителната система.
Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..
В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица. Водещ - Даниела Якова.
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..