Във Велинград назрява напрежение заради намерението на Общината да отдаде на концесия визитката на града - "Клептуза". Вече е готов проектът за обновяването на парка, в който се предвижда оформянето на три зони - за отдих, за развлечения - с питейни заведения и зона за провеждането на културни събития. Предстои Общинският съвет да даде старт на процедурата за концесията, но голяма част от жителите на града заявяват, че няма да позволят това. Обмислят се и палаткови лагери.
Клептуза е най-големият карстов извор в България. До 1989 година мястото кипеше от живот и беше притегателен център не само за жителите, но и за гостите на курортния град. Защото, ако не си бил на Клептуза, означава, че не си бил и във Велинград.
През 90-те години районът се запълни от незаконни постройки, които преди около 6 години бяха премахнати от Общината, но все още се водят съдебни дела от засегнатите собственици на незаконните обекти.
В момента "Клептуза" е едно изоставено и тъжно място. Поради невъзможността да бъдат осигурени нито европейски, нито целеви средства - Община Велинград вижда една единствена възможност и тя е обновяването и поддръжката на "Клептуза" да се поеме от концесионер. Идеята предизвика протестно автошествие в града.
На последната общинска сесия кметът на Велинград Костадин Коев категорично заяви пред медиите, че въпреки концесията, езерото и паркът ще останат на велинградчани.
Според гражданите запазването на обществения интерес е трудно изпълнимо при сега действащото законодателство.
Въпросът с концесията на Клептуза ще бъде обсъден утре, 20 декември, на сесия на Общинския съвет.
Организиран и граждански протест, който да се проведе по същото време.
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, не събраха нужното мнозинство. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при прегласуването Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..