Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нужно е държавата да поеме оперативния контрол на рафинерията "Лукойл" в Бургас"

Мартин Владимиров: Мярката - ценови таван на природния газ на едро, може никога да не влезе в сила

"Решението за тавана може би е прибързано и плод на сериозно лобиране от страна на тежката индустрия"

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

"Ценовият таван на природния газ на едро от 180 евро на мегават час при борсова търговия е вид гаранция, че няма да видим шоковите поскъпвания на природния газ от август. Тази мярка може никога да не влезе в сила, тъй като пазарът се поуспокоява. Не трябва да се правят големи заключения за ефекта върху европейските газови пазари". 

Това каза пред БНР енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров. 

По думите му има една мярка, която е от съществено значение - решението на министрите - компромис, при който се казва, че цената на втечнения газ, който се внася в Европа, не може да е 35 евро на мегават час по-висока, отколкото средната цена на втечнения природен газ на световния пазар:  

"Този таван е достатъчно висок, за да се избегне сценарий, при който доставчиците на втечнен природен газ ще преориентират износа си към азиатските или други пазари, където могат да постигнат по-добри цени". 

Владимиров посочи, че в търговията с енергийни ресурси не трябва да има политическо вмешателство:  

"Най-добрият начин за овладяване на кризата - сигурност на доставките и намаляване на цените, е диверсификация и намаляване на потреблението на природен газ. В Европа то се е свило с около 1/4 през тази година. Това има сериозна цена от гледна точка - индустриална и конкурентоспособност. Още не можем да преценим какви ще са последиците от високата цена на природния газ. Може би решението за тавана е прибързано и плод на сериозно лобиране от страна на тежката индустрия, която най-много зависи от използването на природния газ... България няма алтернативен доставчик на Азербайджан и продължаваме да купуваме количества, остатъци на пазара", допълни енергийният експерт в предаването "Преди всички". 

Той подчерта за казаното от Европа - България няма право да изнася готови горива, произведени от руски нефт, на пазарите на Европейския съюз, след като месеци наред служебното правителство е обяснявало как дерогацията обхваща и износа на готови продукти, произведени в рафинерията в Бургас: 

"Странно е, че досега правителството ни мълчеше и обясняваше, че Комисията се е объркала. От решението е видно, че ние сме вложили целия политически и държавен ресурс да облагодетелстваме частни интереси на руската компания "Лукойл", тъй като явно е имало преговори, при които държавата е успяла да уговори това, че ще има дерогация за износа на горива към Украйна, включително транзит през трети страни, което отваря една огромна пробойна в санкционното законодателство, тъй като при този транзит може да се стигне до контрабанда и до пласиране на руско гориво на европейските пазари. Целта е да се помогне на Украйна, но остава горчив привкус, че Европейският съвет взима решение да позволи на руска компания да генерира огромна печалба от доставки на крайни продукти за Украйна... Европейската комисия често е клиент на страните членки и в опитите си да влияе върху решенията на страните, те знаят, че имат лостове през Европейския съвет да влияят на решенията на ЕК. България се е научила чудесно, имитирайки други членки, да парира натиска на ЕС по стратегически решения. Налице е пореден пример, че българските регулатори са завладени от частния интерес". 

Според Мартин Владимиров има нужда от законодателство, според което държавата да поеме оперативния контрол на рафинерията "Лукойл" в Бургас, защото няма гаранции, че руската компания ще спазва санкциите, ще се съобразява с правилата за данъчно облагане на българската територия. 
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова (вляво)

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за наказания и това проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36