Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната комисия в НС обсъжда промени в минималната работна заплата

Снимка: Ани Петрова

Парламентарната социална комисия обсъжда на извънредно заседание четири законопроекта с предложения за промени в Кодекса на труда, които се отнасят за минималната работна заплата.

На 8 декември в пленарната зала беше одобрен на първо четене внесен от Корнелия Нинова и група народни представители проект за изменения в Кодекса, според които минималната работна заплата за следващата календарна година не може да е по-малка от 50 на сто от средната брутна работна заплата за страната за предходните 12 месеца.

Сметките на вносителите сочат, че за 2023 година това означава 850 лева най-ниско възнаграждение.

Четирите проекта, които депутатите от социалната комисия обсъждат за второ гласуване днес, са на ГЕРБ-СДС, „БСП за България“, „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“.

В заседанието участват и представители на синдикалните и работодателските организации. Председателят на комисията Георги Гьоков даде първо думата на тях и те представиха детайлно вече добре познатите си в обществото принципни аргумент „за“ и „против“ повишаване на МРЗ и всъщност не обявиха конкретно позициите си конкретно по внесените от депутатите предложения между двете четения.

Да има поне 17-18% ръст на минималната заплата, което означава тя да е между 830 и 850 лева, за да се компенсира натрупаната инфлация за последните 2 г., апелира пред депутатите директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов.

Васил Велев, председател на АИКБ, заяви, че от януари 2019 г. досега инфлацията е 27% и че България е в топ 3 на ЕС по ръст на МРЗ през последните години, както и че за догодина се очаква средногодишна инфлация от 7%, което отнесено към сегашната ниво на най-ниското възнаграждение от 710 лв. прави 760 лв.

Зам.-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева заяви, че Кодексът на труда изобщо не е мястото за уреждане на темата с минималната заплата.

В предложенията си ГЕРБ и ПП въвеждат понятието брутна минимална работна заплата и възникна сериозен спор за дефиницията – дали тук влизат т.нар. клас прослужено време и какво влиза – например другите допълнителни плащания със специален характер към основната заплата.

Според социалното министерство е невъзможно да се определи такава брутна заплата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцки лекари предупреждават за опасността от наркотика "слонска упойка"

Лекарите в Гърция предупреждават за голям риск при приемане на новия наркотик, популярен като "слонска упойка". Този наркотик е 50 пъти по-силен от хероина, дори и малка доза от него може да предизвика фатален край, предупреждават медиците в южната ни съседка. "Слонската упойка" е вид транквилант, който се използва във ветеринарната..

публикувано на 12.02.25 в 13:34

Флакони с райски газ и вейпове са иззети при акция в Перник

Флакони с така наречения райски газ и вейп устройства без бандерол са иззети при полицейска операция в Перник. Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" в ОДМВР проверили лек автомобил, управляван от 19-годишен перничанин.  В автомобила полицаите открили 3 флакона с райски газ и 6 броя вейп устройства без акцизен..

публикувано на 12.02.25 в 13:32
Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски

Шефът на АЯР: Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене"

Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене", обяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски в коментар за вчерашното решение на Киев, с което беше одобрено купуването на двата ядрени реактори от България. Бачийски уточни, че в момента се проверява дали доставените на страната ни парогенератори..

публикувано на 12.02.25 в 13:17
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегли от президентския пост в Румъния

С официална церемония в двореца "Котрочени" в Букурещ румънският президент Клаус Йоханис предаде поста на временно изпълняващия длъжността Илие Боложан, досега председател на Сената. До оттеглянето на Йоханис се стигна, след като крайнодесни партии подеха инициатива за импийчмънт на държавния глава. Мандатът на 65-годишния Йоханис,..

публикувано на 12.02.25 в 12:59
Ивайло Мирчев

ПП-ДБ отново внасят предложение за комисия за дейността на Пеевски

ПП-ДБ ще внесат отново предложението за създаване на комисия, която да разследва дейността на лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски и неговата майка и тяхното влияние в съдебната система и изпълнителната власт. Това съобщи Ивайло Мирчев от ДБ, който коментира и отсъствието на депутати от тяхната парламентарна група. "Следваща седмица ние..

публикувано на 12.02.25 в 12:49
Искра Михайлова

От "Възраждане" са срещу продажбата на Украйна на двата реактора за АЕЦ "Белене"

От "Възраждане" се обявиха срещу продажбата на Украйна на двата реактора, предназначени за АЕЦ "Белене".  От формацията още вчера са внесли проект на решение за отмяна на продажбата на оборудване, съобщи депутатът Искра Михайлова: "Ние смятаме, че България трябва да разполага с техниката за изграждане на нови ядрени мощности, да направи..

публикувано на 12.02.25 в 12:48
Людмил Вагалински

Проф. Вагалински: Все още не е късно да се създаде организационен комитет за сесията на ЮНЕСКО

Няма държава, отказала домакинство на сесия на ЮНЕСКО, без сериозна причина , заяви пред БНР археологът проф. Людмил Вагалински.  Припомняме, че България беше избрана да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Чуват се обаче предложения за това страната ни да се откаже, което според вицепрезидента..

публикувано на 12.02.25 в 12:39