Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Сиркаров: Минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, индустриите и регионите са различни

Владимир Сиркаров
Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда проекта на правителственото постановление за размера на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година. Кабинетът предвижда тя да стане 770 лева, вместо досегашните 710.

Споровете за минималната работна заплата имат 30-годишна история. Десетилетия не може да се въведе автоматичен механизъм за определянето й по обективни критерии. Вече има и нова европейска директива за адекватно минималното възнаграждение в ЕС. Бизнесът и синдикатите обаче се обвиняват взаимно в некоректния й прочит.

Служебният вицепремиер и социален министър -Лазар Лазаров, адресира до МС доклад относно постановление на правителството за определяне на размера на минималната заплата от 1 януари 2023 година. В него се предлага ниво от 770 лева.

Депутатите от социалната комисия решиха в кодекса на труда да се запише понятието „брутна минимална работна заплата“. Така в нея се включва и клас прослужено време.

АИКБ обяви, че подкрепя предложението, направено в  проекта за правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година, но ако се уточни, че става въпрос за брутна минимална работна заплата.

КНСБ излезе с остра позиция и обяви, че не подкрепя проекта на постановлението за 770 лева.


Икономистът Владимир Сиркаров заяви пред БНР, че е шокиран от този дебат в края на годината и в при управлението на служебен кабинет, изпълняващ удължителен бюджет.

„Работната заплата не би трябвало до е актуална с днешна дата“.

Вкарването на класа прослужено време е интересно чисто политически, обясни Сиркаров.

„Предложението за отпадането му, направено от ПП , от една страна, има солидни аргументи. Защото за него липсва сериозна икономическа обосновка за нещо подобно. От друга, социалните победи на синдикатите, свързани с класа прослужено време, показват, че чисто политически то не може да бъде съборено. Класът прослужено време много трудно може да отпадне“.

Големият казус е свързан с брутната минимална работна заплата и вкарването в нея на класа прослужено време, смята той.

„Чисто счетоводно може да се направи, но хората с по-голям стаж ще бъдат ощетени. Това ще доведе до негодувание от страна на синдикатите и до политическо напрежение. По-скоро ще има крачка назад“.

Ако можеше с повишаване на минималната заплата да се повишава благосъстояние, щеше да е лесно, но не е така, посочи икономистът.

Обща минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, смята той.

„Има различно заплащане в различните индустрии, както и регионално разпределение. При увеличаването й в по-ниско развитите региони и индустрии, може да се стигне до раздаване на пари под масата и до освобождаване на работници“.

В европейската директива за адекватна минималната работна заплата се вклинява ясно предложението във всяка страна да се насърчи колективното договаряне, отбеляза още Сиркаров. Той смята, че това е по-ефективният инструмент.

„Фиксирането на минималната заплата в строителството се повиши от 890 лева на 994 през призмата на подписан  отраслов колективен трудов договор. Подобен модел може да работи и да се регулира по-ефективно минималната работна заплата“.

Добавената стойност в икономиката се генерира от частния сектор, държавата има преразпределителна дейност, обясни икономистът.

Административно наложената минимална работна заплата в голяма част от случаите не просто не помага, а пречи. Тя е обвързана с доста други плащания  и подобни промени са опасни за фискалната стабилност“.

Трябва да гледаме икономическото развитие и производителността на труда в България, когато се повишава минималната работна, отбеляза той.

Експертната битка между работодатели и синдикати е полезна, но не и вкарването на политически елемент – депутатите, които до голяма степен са неадекватни, защото им липсва им експертиза, отбеляза Сиркаров.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

"Ройтерс": Путин е готов да сключи мир, но не на всяка цена

Кремъл окачестви обещанието на Берлин за още оръжия за Украйна като провокация за продължаване на войната. В същото време украинският президент Володимир Зеленски предложи среща в тристранен формат за преговори за мир. По-рано американският президент Доналд Тръмп показа, че губи търпение и предупреди Путин, че си "играе с огъня".  "Това е много опасна..

публикувано на 28.05.25 в 18:03
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Предвижда се повишение на обезщетението за втората година на майчинството

Обезщетението за втората година на майчинството да се повиши, както и да се увеличи сумата от него, която получават работещите майки - това предвижда социалното министерство, обяви министър Борислав Гуцанов пред парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството. В момента обезщетението за отглеждане на дете от една до..

публикувано на 28.05.25 в 17:52
хемодиализа

Община Плевен ще подпомогне финансово 70 плевенчани, лекувани на хемодиализа

Еднократно социално подпомагане ще получат 70 жители на община Плевен, лекувани на хемодиализа. Общинският съвет прие общата сума да е в размер на 84 хиляди лева. Решението беше прието преди година, но оставено за реализиране след приемането на бюджета.  Проф.д-р Бисер Борисов – председател на ПК по Здравеопазване и социална политика в..

публикувано на 28.05.25 в 17:31

Монтираха реставрирания паметник на Христо Ботев на площада във Враца

Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. Повече от шест часа продължи изправянето, центрирането и захващането на металната фигура върху пиедестала ѝ. Монтажът премина под зоркия поглед на десетки врачани, които очакваха с нетърпение края на реставрационните дейности. Спонтанно..

публикувано на 28.05.25 в 17:24

Нова група черни лешояди пристигна в Източните Родопи

Нова група черни лешояди пристигна в Източните Родопи като част от проекта за възстановяване на вида. Седемте птици изминаха над 3 000 километра от Испания и вече са настанени в специални заграждения, за да се адаптират към средата.  В продължение на няколко месеца те ще бъдат наблюдавани от експертите на Българското дружество за защита на..

публикувано на 28.05.25 в 17:23
Мохамад Синуар е брат на убития по-рано лидер на

Нетаняху потвърди, че лидерът на "Хамас" Мохамад Синуар е бил убит

Лидерът на радикалното движение "Хамас" в Ивицата Газа Мохамад Синуар е убит от израелската армия, потвърди премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.  Синуар е по-малкият брат на покойния лидер на палестинската групировка Яхия Синуар, смятан за организатор на атаките срещу Израел от 7 октомври.  Още миналата седмица Нетаняху заяви, че Синуар..

публикувано на 28.05.25 в 17:07
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Радев се занимава с поднасяне на фалшива информация на хората

Странно е, че президентът Румен Радев се занимава със създаване на фалшиви опасности и с поднасяне на фалшива информация на българските граждани! Не би трябвало един държавен глава да прави това . Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров и подчерта, че в разговора за присъединяването ни към еврозоната трябва да се търсят..

публикувано на 28.05.25 в 17:06