Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Сиркаров: Минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, индустриите и регионите са различни

Владимир Сиркаров
Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда проекта на правителственото постановление за размера на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година. Кабинетът предвижда тя да стане 770 лева, вместо досегашните 710.

Споровете за минималната работна заплата имат 30-годишна история. Десетилетия не може да се въведе автоматичен механизъм за определянето й по обективни критерии. Вече има и нова европейска директива за адекватно минималното възнаграждение в ЕС. Бизнесът и синдикатите обаче се обвиняват взаимно в некоректния й прочит.

Служебният вицепремиер и социален министър -Лазар Лазаров, адресира до МС доклад относно постановление на правителството за определяне на размера на минималната заплата от 1 януари 2023 година. В него се предлага ниво от 770 лева.

Депутатите от социалната комисия решиха в кодекса на труда да се запише понятието „брутна минимална работна заплата“. Така в нея се включва и клас прослужено време.

АИКБ обяви, че подкрепя предложението, направено в  проекта за правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година, но ако се уточни, че става въпрос за брутна минимална работна заплата.

КНСБ излезе с остра позиция и обяви, че не подкрепя проекта на постановлението за 770 лева.


Икономистът Владимир Сиркаров заяви пред БНР, че е шокиран от този дебат в края на годината и в при управлението на служебен кабинет, изпълняващ удължителен бюджет.

„Работната заплата не би трябвало до е актуална с днешна дата“.

Вкарването на класа прослужено време е интересно чисто политически, обясни Сиркаров.

„Предложението за отпадането му, направено от ПП , от една страна, има солидни аргументи. Защото за него липсва сериозна икономическа обосновка за нещо подобно. От друга, социалните победи на синдикатите, свързани с класа прослужено време, показват, че чисто политически то не може да бъде съборено. Класът прослужено време много трудно може да отпадне“.

Големият казус е свързан с брутната минимална работна заплата и вкарването в нея на класа прослужено време, смята той.

„Чисто счетоводно може да се направи, но хората с по-голям стаж ще бъдат ощетени. Това ще доведе до негодувание от страна на синдикатите и до политическо напрежение. По-скоро ще има крачка назад“.

Ако можеше с повишаване на минималната заплата да се повишава благосъстояние, щеше да е лесно, но не е така, посочи икономистът.

Обща минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, смята той.

„Има различно заплащане в различните индустрии, както и регионално разпределение. При увеличаването й в по-ниско развитите региони и индустрии, може да се стигне до раздаване на пари под масата и до освобождаване на работници“.

В европейската директива за адекватна минималната работна заплата се вклинява ясно предложението във всяка страна да се насърчи колективното договаряне, отбеляза още Сиркаров. Той смята, че това е по-ефективният инструмент.

„Фиксирането на минималната заплата в строителството се повиши от 890 лева на 994 през призмата на подписан  отраслов колективен трудов договор. Подобен модел може да работи и да се регулира по-ефективно минималната работна заплата“.

Добавената стойност в икономиката се генерира от частния сектор, държавата има преразпределителна дейност, обясни икономистът.

Административно наложената минимална работна заплата в голяма част от случаите не просто не помага, а пречи. Тя е обвързана с доста други плащания  и подобни промени са опасни за фискалната стабилност“.

Трябва да гледаме икономическото развитие и производителността на труда в България, когато се повишава минималната работна, отбеляза той.

Експертната битка между работодатели и синдикати е полезна, но не и вкарването на политически елемент – депутатите, които до голяма степен са неадекватни, защото им липсва им експертиза, отбеляза Сиркаров.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ресорната парламентарна комисията одобри промени в държавния бюджет за финансиране на общински проекти

Единодушно Комисията по бюджет и финанси в парламента одобри окончателно промените в капиталовата програма за общините и добави нови проекти в нея. Кабинетът одобри промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините На заседание, продължило по-кратко от 15 минути, ресорните депутати дадоха съгласие до края на 2026..

публикувано на 19.09.24 в 17:44
Асен Василев

Асен Василев: ГЕРБ и БСП оставиха бухалката в ръцете на Пеевски

След 5 часа дебати Народното събрание отказа да освободи от длъжност временния председател на Антикорупционната комисия Антон Славчев. Искането за отстраняването му беше на парламентарните групи на ПП-ДБ, "Възраждане" и независимите депутати от разпадналата се група на "Величие", които единствени подкрепиха предложението с 95 гласа. За да бъде..

публикувано на 19.09.24 в 17:08
Александър Николоски

Александър Николоски обяви, че "корумпирани политици в България му искат оставката"

Вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски обяви, че застава зад думите си от вчера по отношение на България и допълни, че "корумпирани политици в България му искат оставката".  Вчера Николоски нарече българите "нецивилизовани" и "мизерни". В телевизионното интервю той категорично отрече двете страни да..

публикувано на 19.09.24 в 17:07
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Вече сме в позиция да минимизираме загубите от неусвояването на средства по ПВУ

Вече сме в позиция да минимизираме загубите , които се получават от неусвояването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).  Това каза пред БНР финансовият експерт Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите. "Не че някой е правил някакво стратегическо планиране, в което е включил ползите от този План, и сега някаква..

публикувано на 19.09.24 в 17:06

Галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил ще бъде реновирана

Избрана е фирмата изпълнител, която ще прави цялостния ремонт на градската художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. Реновирането ще започне през октомври, каза за БНР кметът на общината Огнян Атанасов. Финансирането - за около 22 млн. лева, е по капиталовите разходи в бюджета.  Градската художествена галерия "Владимир..

публикувано на 19.09.24 в 16:58

Донко Узунов е новият изпълнителен директор на ДКК

Донко Узунов е новият изпълнителен директор на "Държавна консолидационна компания" ЕАД, с днешна дата той е вписан в Търговския регистър, съобщават от Министерството на икономиката и индустрията. Узунов има над десетгодишен управленски и административен опит, като част от него в публични предприятия към Министерството на икономиката и индустрията. Той..

публикувано на 19.09.24 в 16:56

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата в Разград

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за народни представители в Разград. Това съобщи Бейтула Сали - председател на Общинския съвет на ДПС в Самуил: "Или почетният председател, или председателят на партията ще бъдат водачи в Разград. Обсъждахме номинациите и каква да е визията на листата в област Разград. Почетният..

публикувано на 19.09.24 в 16:04