Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Сиркаров: Минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, индустриите и регионите са различни

Владимир Сиркаров
Снимка: БГНЕС

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда проекта на правителственото постановление за размера на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година. Кабинетът предвижда тя да стане 770 лева, вместо досегашните 710.

Споровете за минималната работна заплата имат 30-годишна история. Десетилетия не може да се въведе автоматичен механизъм за определянето й по обективни критерии. Вече има и нова европейска директива за адекватно минималното възнаграждение в ЕС. Бизнесът и синдикатите обаче се обвиняват взаимно в некоректния й прочит.

Служебният вицепремиер и социален министър -Лазар Лазаров, адресира до МС доклад относно постановление на правителството за определяне на размера на минималната заплата от 1 януари 2023 година. В него се предлага ниво от 770 лева.

Депутатите от социалната комисия решиха в кодекса на труда да се запише понятието „брутна минимална работна заплата“. Така в нея се включва и клас прослужено време.

АИКБ обяви, че подкрепя предложението, направено в  проекта за правителствено постановление за определяне на минималната работна заплата от 1 януари 2023 година, но ако се уточни, че става въпрос за брутна минимална работна заплата.

КНСБ излезе с остра позиция и обяви, че не подкрепя проекта на постановлението за 770 лева.


Икономистът Владимир Сиркаров заяви пред БНР, че е шокиран от този дебат в края на годината и в при управлението на служебен кабинет, изпълняващ удължителен бюджет.

„Работната заплата не би трябвало до е актуална с днешна дата“.

Вкарването на класа прослужено време е интересно чисто политически, обясни Сиркаров.

„Предложението за отпадането му, направено от ПП , от една страна, има солидни аргументи. Защото за него липсва сериозна икономическа обосновка за нещо подобно. От друга, социалните победи на синдикатите, свързани с класа прослужено време, показват, че чисто политически то не може да бъде съборено. Класът прослужено време много трудно може да отпадне“.

Големият казус е свързан с брутната минимална работна заплата и вкарването в нея на класа прослужено време, смята той.

„Чисто счетоводно може да се направи, но хората с по-голям стаж ще бъдат ощетени. Това ще доведе до негодувание от страна на синдикатите и до политическо напрежение. По-скоро ще има крачка назад“.

Ако можеше с повишаване на минималната заплата да се повишава благосъстояние, щеше да е лесно, но не е така, посочи икономистът.

Обща минимална работна заплата на национално ниво не е ефективен инструмент, смята той.

„Има различно заплащане в различните индустрии, както и регионално разпределение. При увеличаването й в по-ниско развитите региони и индустрии, може да се стигне до раздаване на пари под масата и до освобождаване на работници“.

В европейската директива за адекватна минималната работна заплата се вклинява ясно предложението във всяка страна да се насърчи колективното договаряне, отбеляза още Сиркаров. Той смята, че това е по-ефективният инструмент.

„Фиксирането на минималната заплата в строителството се повиши от 890 лева на 994 през призмата на подписан  отраслов колективен трудов договор. Подобен модел може да работи и да се регулира по-ефективно минималната работна заплата“.

Добавената стойност в икономиката се генерира от частния сектор, държавата има преразпределителна дейност, обясни икономистът.

Административно наложената минимална работна заплата в голяма част от случаите не просто не помага, а пречи. Тя е обвързана с доста други плащания  и подобни промени са опасни за фискалната стабилност“.

Трябва да гледаме икономическото развитие и производителността на труда в България, когато се повишава минималната работна, отбеляза той.

Експертната битка между работодатели и синдикати е полезна, но не и вкарването на политически елемент – депутатите, които до голяма степен са неадекватни, защото им липсва им експертиза, отбеляза Сиркаров.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС решава за максималните размери на новите задължения на МВР

На днешното си заседание служебното правителство се очаква да промени утвърдените в държавния бюджет максимални размери на новите задължения, които могат да бъдат поети от МВР през тази година. С няколко постановления допълнителни трансфера ще се отпуснат по бюджетите на общините за обезпечаване на финансирането на училища, както и за..

публикувано на 04.12.24 в 07:33

Депутатите с девети опит за избор на председател на НС

Депутатите се събират за девети опит да изберат председател и да дадат старт на законодателната работа на 51-вото Народно събрание. Деветият рекорден опит за избор на председател на НС идва на фона на продължаващо вече четвърта седмица първо заседание, над 30 гласувания и в крайна сметка осем провала. Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов..

публикувано на 04.12.24 в 07:05
Южнокорейци гледат излъчено по телевизията изявление на президента Юн Сук-йол, в което той обяви военно положение.

Депутати готвят отстраняването на южнокорейския президент

Депутати в южнокорейския парламент готвят законопроект за отстраняването на президента Юн Сук-йол след отмяната на извънредното положение в страната. Мярката, която не е прилагана от много години, беше обявена по-рано от държавния глава. Той я мотивира с желанието си да защити държавата от севернокорейски елементи и антидържавни сили. Около 190..

обновено на 04.12.24 в 04:14

Форум в Кипър ще обсъжда готовността на Средиземноморието за бедствия

Готовността на страните от Средиземноморието за действия при бедствия обсъжда започващият днес в кипърската столица Никозия 5-ти „Форум за риск“. В двудневната международна конференция участват представители на научните среди, индустрията, правителства, регионални агенции и други структури, ангажирани с обществената сигурност в кризисни ситуации...

публикувано на 04.12.24 в 03:21

Лидерска среща на проевропейските партии ще има в парамента в Букурещ

Продължават политическите преговори за съставяне на широко коалиционно правителство в Румъния. Днес в парламента ще се проведе лидерска среща на четирите проевропейски формации, които се очаква да бъдат част от кабинета – Социалдемократическата партия на премиера Марчел Чолаку, техните партньори в управлението от Национал-либералната партия,..

публикувано на 04.12.24 в 03:14
Протест в София в подкрепа на палестинския народ, архив.

Международният ден за солидарност с палестинския народ беше отбелязан в София

Международният ден за солидарност с палестинския народ беше отбелязан и в София под егидата на  Посолството на Палестина у нас. "Този ден е шанс за сериозно активизиране на Обединените нации и на Европейския съюз за осъществяване на справедливост и прилагане на международното право", посочи  посланикът на Палестина в България Насри Абу Джайш..

публикувано на 03.12.24 в 22:20
Южнокорейски военнослужещи се изтеглят от сградата на парламента тази вечер.

Южнокорейският президент отменя военното положение, което сам въведе

Южнокорейският президент Юн Сук-йол ще отмени военното положение в страната само няколко часа след като сам го въведе.  Към момента обаче не ясно точно  кога извънредният статут ще бъде прекратен. "Преди малко имаше искане от Националното събрание за отмяна на извънредното положение и ние изтеглихме военните, които бяха разположени за операциите..

публикувано на 03.12.24 в 22:01