Законопроект, предвиждащ самостоятелните детски ясли да спрат да съществуват и да преминат от здравното към образователното министерство, за да се стигне до по-интегрирани грижи, предизвика недоволството на медицински сестри, ръководства на детски заведения и родители. Вчера вносителите му отстъпиха крачка назад и признаха ,че са нужни повече дебати.
Румяна Железарова е директор на детска ясла „Шарено петле“ в Ловеч. Тя обясни пред БНР, че и трите директорки на ясли в града не са съгласни с предлаганите промени. Излезли са и с обща позиция.
„Смятаме, че яслите са важно звено в детското здравеопазване. В тях са осъществява връзка между психическото и физическото развитие на детето. Извършва се от медицински сестри, които са подготвени да работят в такива заведения и са със знания в областта на детската клиника. Това е период, който се характеризира с интензивно развитие. Децата са неукрепнали и податливи на различни заболявания“.
Грешно е да се счита, че децата от 10-месеца до 3-годишна възраст се развиват чрез обичайните дейности и процеси на обгрижване, посочи още тя в предаването „Преди всички“.
„Това са ежедневни грижи чрез обучение с организирани ситуации, възпитание и надграждане на навиците с постоянство. Детето отива в детската градина в стабилно физическо и психическо състояние“.
Александрина Кузманова, която е педагог в „Шарено петле“, също смята, че този законопроект няма да се отрази добре нито на децата, нито на педагозите.
„Децата в яслите са прекалено малки, за да остават на грижите само на педагози. Медицинската грижа е много важна за тях“.
Предложените промени пък се подкрепят от Антонина Кенова от Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Тя смята ,че съпротивата идва от неразбирането на текстовете в законопроекта.
„Никъде не се казва, че медицинските сестри се заменят с педагози. Всеки от тези специалисти има своето място в детската ясла. Промените целят преместването на яслите към МОН, за да има интегриран подход. МЗ е абдикирало от работата с детските ясли“.
Кенова разбира притесненията единствено на директорите на ясли, които ще престанат да заемат тази длъжност, ако детското им заведение се слее с някоя от съществуващите градини.
Липсата на медицински сестри съществува не само в детските градини, отбеляза още тя.
„Трябва да направим промяната и да обучим кадри, които да се грижат за тези малки деца. Възможността педагог да работи в ясла е дадена през юли с Наредба 26. Когато в детската ясла няма медицинска сестра, на нейно място може да работи педагог. Тази нормативна възможност влиза в сила от 1 януари“.
Проблемът е в синдикатите, които подкрепят статуквото, обясни Кенова.
„Това е тяхната членска маса. Взимат членски внос. Стигаме до жестока съпротива при всяка промяна“
Стандартът за ранно детско развитие се пише от 6 години и затова е трудно той да бъде заложен в основата на промени в детските заведения.
„МЗ не участва в писането и не желае да го издава. В този случай е по-добре първо да променим закона“.
На здравното министерство не му е работа да отговаря за грижите за здрави деца до 3 - годишна възраст, убедена е тя.
Последните сестри, които за завършили детски профил в медицинските университети, са се дипломирали в края на 80-те години, отбеляза Кенова.
„След това профилът става общ“
Законопроектът трябва да бъде приет., казва тя.
„В цяла Европа няма грижа като нашата-с изцяло медицински специалисти. Време е да се реформираме“.
НАТО ще запази единството си, независимо от това кой ще спечели утрешните избори в Съединените щати, декларира днес генералният секретар на Алианса Марк Рюте. Той определи присъствието на севернокорейски войници в Русия като сериозна ескалация на руската война срещу Украйна. "Ще работим с Камала Харис, ще работя с Доналд Тръмп, за да сме..
Министърът на транспорта на Сърбия Горан Весич заяви в понеделник, че ще подаде оставка заради срутването на козирка на железопътна гара в Нови Сад през миналата седмица, което причини смъртта на 14 души и рани трима други, предаде Ройтерс. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 "Утре ще подам..
Това ще бъде решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия. Трите коалиционни партии от седмици демонстрират пълен разнобой по важни теми като бюджета и изход от настоящата икономическа криза. В сряда вечерта ще се проведе заключителният разговор на триото лидери на правителството и тогава ще стане ясно дали кабинетът ще удържи..
В италианската област Лигурия се проведе протестно шествие с митинг в Генуа на пенсионерите срещу бюджетната програма на правителството и понижената покупателна способност съобразно инфлацията. Протестът се проведе под надслов "Покупателната способност изтощава тези, които я нямат" – израз на бившия голям италиански политик Джулио Андреаоти...
Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Церемонията по връчването на отличията се състоя тази вечер в НДК. Наградите се раздават вече 10 години в няколко категории. Призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова. В..
Британският премиер Киър Стармър се закани да използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора и обяви допълнителни 75 милиона паунда за граничната полиция на Обединеното кралство. Той заяви това в реч на срещата на върха на Интерпол в Глазгоу. В своята реч премиерът заяви, че новото Командване за гранична..
Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..