Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради медийното отразяване на казуса

Надежда Цекулова: Стандартите в българските родилни отделения са архаични

Отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случая с разменените бебета, смята съоснователката на мрежа за съвременна родилна грижа

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

"Всяка жена, която е била здрава по време на раждането си и е родила здраво бебе, връщайки се назад в спомените си, ще си даде сметка, че намеците, които бяха направени - абсолютно недопустимите намеци, че ромската майка умишлено е заменила бебетата, са абсурдни. Подобно нещо е невъзможно да се случи в болнична среда."

Това заяви в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник, съосновател на мрежа за съвременна родилна грижа.

Няма как всички журналисти и медии да познават болничните процедури в дълбочина, но всички раждали жени от първа ръка, от личен опит имат впечатления от родилното отделение, отбеляза Цекулова. По думите ѝ една журналистка може да приложи "личния си опит, ако няма административни знания", спрямо "версиите, по които се спекулира от вчера насам".

Според нея "отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случилото се".

"Организира се лов на вещици. Търси се някой, който да бъде изкаран през камерите и посочен като виновник, не се търси системният проблем", смята Цекулова.

В предаването "Хоризонт до обед" Надежда Цекулова подчерта, че стандартите на българските родилни отделения не са осъвременени и са "архаични".

В българските болници бебетата системно се отделят от майките много по-рано и за много по-дълго време от допустимото по съвременните медицински препоръки, обясни тя.

"Най-важно за майката и бебето е да имат своя спокоен първи контакт, да разполагат със своите часове, в които да се опознаят и свържат."

Цекулова посочи още, че ако някои процедури са като в развитите здравни системи, "няма никакъв шанс една майка да не успее да се запознае с бебето си след раждането му".

Надежда Цекулова вижда в медийното отразяване на случая с разменените бебета повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради това, че доста от медиите акцентираха върху етническия произход на една от майките.

По думите ѝ "българските медии трябва да започнат да получават обратна връзка за своето неетично поведение" и в гилдията да си казваме, "когато не си вършим работата с уважение и незачитане на човешките нужди на героите на нашите истории".

Това е разписано изключително детайлно и ясно в Етичния кодекс на българските медии, но "изпадна от практиката на съвременното правене на журналистика у нас", заяви тя.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55