Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Лазаров ще предложи минималната заплата да стане 780 лв.

Снимка: Ани Петрова

"С определянето на размер на минималната работна заплата (МРЗ), който ще предложа на Министерския съвет в размер на 780 лв., се постига увеличение с 9,9 на сто спрямо настоящия ѝ размер. На годишна база това е 20% увеличение, което изцяло компенсира натрупаната до момента инфлация, която е 16, 9%. Този размер няма да допринесе за увеличаването на инфлацията".

Това каза служебният социален министър Лазар Лазаров на брифинг след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

В рамките на обсъжданията бяха изказани различни съображения, които разкриват, че НСТС не постигна консенсус за МРЗ в размер на 770 лв.


Работодателските организации бяха разделени по въпроса за предлаганото от правителството увеличение на минималната заплата. От Българската търговско-промишлена палата подкрепят увеличението, но смятат, че то трябва да влезе в сила от 1 юли, а не от 1 януари. Според Асоциацията на индустриалния капитал това трябва да е брутно възнаграждение и да бъдат въведени различни минимални заплати по икономически дейности. Против предложението на кабинета са от Конфедерацията на работодателите и индустриалците и от Съюза за стопанска инициатива. 

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал аргументира исканията на бизнеса за определяне не на една минимална заплата, а на минимални заплати по браншове:  "Тя се диференцира - плюс-минус 10%, от 710 до 850 горна и долна граници, в зависимост от средните работни заплати за миналата година по икономически дейности. Това би било много по-адекватно, отколкото единна за цялата страна минимална работна заплата, която за някои икономически дейности ще е прекалено ниска, а за други ще е над средния осигурителен доход". 

По време дискусиите на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество предлаганото от кабинета увеличение вицепремиерът и социален министър Лазар Лазаров аргументира с това, че работещите за най-ниско възнаграждение трябва да бъдат защитени от инфлацията. 

"Министерството на труда е за размер от 770 лева, отчитайки годишната тенденция, а това е увеличение с 18,5% и това на практика отразява и движението на индекса на потребителските цени от началото на годината, който е 15,8%", каза министърът по време на заседанието на Тристранния съвет, а след това  направи ново изявление, като посочи, че правителството е склонно увеличението на МРЗ да бъде с 10 лева по голямо от обявеното, като да е 780, а не 770 лева.


Според синдикатите обаче предлаганият от правителството ръст на минималната заплата от 1 януари е недостатъчен и от 1 юли минималното възнаграждение трябва да бъде увеличено още веднъж, като размерът му да надхвърли 800 лева. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров: "Така че, не говорим тук за някакви зли опити на синдикатите да умножават инфлацията, а обратно - чрез компенсиране на доходите до размера поне на инфлацията, да възстановим покупателната способност на работещите българи, тъй че те да продължават да купуват и да поддържат ръста на икономиката".


Така в хода на днешната дискусия вицепремиерът Лазар Лазаров промени мнението си и реши, че социалното министерство ще предложи с 10 лева по висока минимална заплата от януари от досега обявяваната от 770 лева, като призна за разнобой в служебната правителство: "Има вариативност в мнението на представителите на Министерски съвет, от страна на Министерството на финансите предлагат този размер (на МРЗ) да влезе в сила през втората половина на годината, ние обаче от Министерството на труда настояваме това да бъде от началото на годината и предстои Министерски съвет да вземе своето решение", каза Лазар Лазаров.

Но въпреки промяната от 10 лева, обявена от министъра, от синдикатите не отстъпват и искат минималната заплата да се вдигне на 2 стъпки - на 780 лева от януари и няколко месеца след това да стане 830 лева. Президентът на Пламен Димитров: "Разсрочването на 2 стъпки прави поносимо и за бюджета, и за фиска като цяло, в режим на очакване все пак да стигнем тези величини".

В началото на януари стачните комитети на КНСБ и КТ "Подкрепа" се събират, за да решават общи действия заради доходите.


Кабинетът ще решава колко да бъде минималната заплата у нас и от кога - дали от 1 януари или от 1 юли. Това стана ясно след многочасовите дебати в парламента за удължаването на бюджета.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00