Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланията на сънародниците ни в чужбина към България

Снимка: архив

България не е като една човешка длан, България е навсякъде, където има българи, които милеят за нея, а срещите на Радио България със сънародниците ни зад граница от Австралия и Нова Зеландия, САЩ, Бразилия, Бенин и Сингапур, Северна Македония, Турция и много други държави показват, че такива има навсякъде. Всички те споделяха с БНР своите мечти, радости и тревоги, свързани с България. Иван Цанков е секретар на Асоциация “Българите в Аржентина”. Той живее в южната страна от 22 години. Никога не пропуска възможността да гласува, когато в България има избори и следи българската политика повече, отколкото аржентинската. Защо?

Иван ЦанковЖивотът на друго място не ни е превърнал в чужденци за България. Ние продължаваме да сме българи. По-голямата част от живота ни е минал в България. Там сме родени и сме се образовали, там са приятелите и семействата ни и не можем да се откъснем от това.”

По-младото поколение на българската емиграция възприема по малко по-различен начин живота зад граница. Александър Браянов е на 26 години. От 7 години живее в Манчестър, Великобритания, където се занимава с IT и изкуство. Прави избора си заради по-високия стандарт, който му дава и повече свобода, но когато има възможност се връща за малко на родна земя. Какво според него би направило България по привлекателна за младите - и би ги накарало да се задържат тук:

Икономическата интеграция с останалия свят, изключвайки IT сектора, е на доста по-забавено ниво и това действително пречи на много хора да се развиват. Освен това е модерно сред младите хора да сменят местоживеенето си и аз също го предпочитам. По мой впечатления това е международен феномен.”


Разхвърлени по света са и българите от историческите диаспори. Само в Одеса те са 50-60000. Въпреки войната продължава дейността си Всеукраинския център на българската култура в Одеса. Да го затвориш не е добре - хората се нуждаят от място, където да се срещат, да поговорят, споделя председателят на центъра Дмитрий Терзи. Как войната в Украйна засегна живота на българите там?

“Войната е много тежка. Бих казал, че не можеш да си представиш в главата, че такова нещо може да бъде, но тя стана и е жестока. Това е тежест, това са загуби - загуби икономически и човешки. Аз искам да организирам младежите и да започнем да събираме снимки на загинали българи - от деца до възрастни хора, в това число естествено и хора, които се намират на фронта. С тях да направим една голяма изложба на загиналите, която да покажем тук, а може би и в България, защото България трябва да знае, че нашият народ участва активно в тази битка - и с пари, и с кръв, и със страдание, с мъки. Много искаме войната да свърши колкото се може по-бързо.

Иван АбажерВ България присърце следим проблемите на българското малцинство в Украйна, но българи има и от другата страна на границата - в Крим.След анексирането на полуострова те се оказаха извън фокуса ни. Не сме много, но всички българи тук знаят своя произход, споделя Иван Абажер, председател на регионалната Българска национално-културна автономия в Крим “Паисий Хилендарски”. Но също така посочва:

От 2014 г. за съжаление българската страна не дава възможност на българите от Крим да посетят своята прародина - почти не се издават визи, това става много трудно. А всъщност има много хора, които искат да посетят България, да видят природата и да могат да общуват със своите сънародници.”

Надежда Стоянова е българка, която живее от години в Бостън, САЩ. България е във всеки един от нас, твърди тя. Постоянно следи живота в страната ни и е една от редовните доброволци при организирането на български избори зад граница. Какви са мечтите й?

Моите мечти са България да дръпне от този праг на бедността, в който е държана повече от 25-30 години вече. Да се отсеят достойните, почтени, умни, образовани и милеещи за страната държавници и политици и ние да упражняваме като граждани непрекъснат контрол върху това, което те са обещали и върху това, което са изпълнени.”

България е прекрасна държава, но за да се превърне в едно наистина притегателно място за живеене, всеки от нас трябва да даде своя принос, убедена е Емилия Благоева - учител по йога в Торонто, където живее от над 20 години:

“Тази година като бях във Варна направих нещо много символично - отидох да даря кръв. Аз съм принципен кръводарител, но от сега нататък реших да дарявам кръв в България. Докато дарявах кръв се помоли на фино, на духовно ниво, кръвта ми да помогне за по-доброто бъдеще на България.”

Снимки: архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35