Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви символи трябва да има върху питката за Бъдни вечер

Снимка: архив

В навечерието на Рождество Христово се събираме с близки хора, за да отбележим Бъдни вечер. По традиция се подготвя постна трапеза с нечетен брой ястия. Нарича се Бъдни вечер, защото в рождественската нощ се сбъдват древните пророчества за идването в света на Божия Син, който е Спасител на човечеството. Според народните обичаи от днес започва и Коледуването. 

На Бъдни вечер една от най-важните традициите е приготвянето на обреден хляб. Символите, които са върху питката, която задължително е постна, изразяват надеждите на хората за берекет и благоденствие. В различните региони на страната мотивите върху питката варират, но най-често върху нея е изобразен кръст.

Питката е най-важната част от трапезата на Бъдни вечер, обяснява Валентина Костова от община Димитровград. 

"Кръстът трябва да присъства на обредния хляб, салкъмът грозде - което е берекета, също така житните класове. Имаме и заградена кошара - символ на дома".

Минка Димитрова от с. Крум спазва традицията, която повелява:

"Вечерта най-старият стопанин взема питата, вдига я високо и казва: "Колкото вдигам нависоко, толкова едри да са класовете и царевиците, да има благоденствие, да има здраве в това семейство, да има много деца. Първата хапка я слага на иконата. Ще отчупи и на свекървата. И после - по старшинство, всеки си чупи. На който се падне паричката, ще има много пари през годината".

В Средните Родопи съществено място в обичаите за Бъдни вечер заемат обредите, свързани с домашния огън, трапезата и Коледуването на деца и ергени. Около обредната трапеза се нарежда цялото домoчадие, а най-възрастната жена в семейството запалва свещ върху обредния хляб и прекадява трапезата и дома. 

Бъдни вечер е първата кадена вечеря и е един от най-почитаните семейни празници. Няколко дни преди Рождество стопанинът на дома е отсякъл дебело дърво, което трябва да подържа буен огъня през цялата нощ, каза Анна Булгурова - екскурзовод в РИМ "Стою Шишков" в Смолян: 

"Обредната трапеза в Средните Родопи се подрежда върху чиста и нова кърпа, постлана върху пода. Ястията са постни, включват варен фасул, сърми със зелеви листа, царевица или пшеница. Слагат се още сушени плодове, чесън, стафиди, орехи. Особено място на трапезата заема хлябът, той се отличава с богата пластична украса. На трапезата присъства и "Коледницата" - меден съд, пълен със сурови зърнени храни и има сложена една свещ - символ на изобилието в дома. В средата на тази празнично подготвена трапеза се слага, задължително, кесията на чорбаджията, за да се множат парите в нея през предстоящата година".

Видинчани ще посрещнат бъдни вечер със семействата си, както традицията повелява. Те си пожелават предимно здраве и смирение. На трапезата непременно трябва да има варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур. До тях се слагат чесън, лук, пресни плодове. 

В Пернишко трапезата е изцяло постна, като гозбите са нечетен брой. В Пернишко обикновено се слагат 7 ястия - колкото са дните в седмицата или девет- колкото трае бременността при жените. Някога бабите редили трапезата на земята върху слама. Сламата напомняла за Витлеемските ясли, в които е родила Дева Мария. И сега в пернишко има къщи, където тази традиция се спазва. Неизменна част от празника са ритуалите като каденето на къщата с тамян, откъсването на първата хапка от питката за Богородица, търкалянето на децата на сламата. Част от тях продължават и на следващия ден - сламата се събира и се поставя в чаталите на плодните дървета като част от ритуал за плодородие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С възстановка в Кюстендил честваха 147 години от Освобождението на града

Стотици кюстендилци гледаха възстановката по събитията отпреди 147 години - Освобождението на града. Така започна културната програма във връзка с годишнината от Освобождението на Кюстендил, станало на 29 януари 1878 година. Инициативата е на НЧ "Ген. Вл. Заимов“ и е подкрепена от Общината. Според архивите и историческите извори..

публикувано на 26.01.25 в 15:06

Протестите за тежката жп катастрофа в Гърция преди две години обхванаха цялата страна

Цяла Гърция протестира срещу липсата на правосъдие по отношение на железопътната катастрофа до Лариса преди две години, която отне живота на 57 пътници, предимно студенти. В 160 града на страната и чужбина гърци протестират с искане за справедливост към 57-те жертви на железопътната катастрофа до Лариса. Това е най-мощния протест, организиран..

публикувано на 26.01.25 в 14:54

Трима обгазени при пожар в блок в Кюстендил

Пожар е възникнал в помещение в блок 119 на кюстендилския бул. "Цар Освободител", съобщиха за БНР от Областната дирекция на полицията. Трима души са с леки обгазявания, консултирани а в болницата. Пожарът е тръгнал към 9,30 ч. тази сутрин на втория етаж от късо съединение. Изпратените два екипа на пожарната са успели да овладеят..

публикувано на 26.01.25 в 13:55

Български гражданин, обвинен в двойно убийство в САЩ, пледира самозащита

25-годишният Калоян Стоев, обвинен в двойно убийство в САЩ се е опитал да покрие следите си и твърди че е стрелял при самозащита, сочат документи по делото. Източник от българското посолство във Вашингтон казва, че Стоев е български гражданин, но допълва, че няма информация дали е с двойно гражданство. Според обвинителния акт Стоев е казал на..

публикувано на 26.01.25 в 13:43

За 75 кучета се грижат в приюта за животни в Габрово

С пълен капацитет работи общинският приют за животни в Габрово, в който се полагат грижи за 75 кучета. С дарения ще бъдат подменени част от дървените къщички, които те обитават. От гражданската инициатива за събиране на средства за подмяна на дървените къщички в приюта за животни са събрани 800 лева. Местна фирма дарява дървен материал...

публикувано на 26.01.25 в 13:39
Вътрешно разселени палестинци носят вещите си след заповедта за евакуация, издадена от израелската армия, в Рафа, южната част на Ивицата Газа, 6 май 2024 г.

"Хамас" отхвърли идеята на Тръмп за разселване на палестинци от Газа в други арабски държави

Групировките "Хамас" и "Ислямски джихад" отхвърлиха идеята на Доналд Тръмп палестинци от Ивицата Газа да бъдат преселени в други арабски държави. Същевременно двама души са убити при израелски огън в Южен Ливан, откъдето силите на Тел Авив трябваше да се изтеглят днес. Ливанските здравни власти твърдят, че днес израелски войници са стреляли..

публикувано на 26.01.25 в 13:21