Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръкавици, чували и... коледни песни обещават от инициативата "Чистата Коледа" на включилите се в почистването на Аркутино и Камчийски пясъци

Плажовете през зимата остават пусти, а морските бури отлагат по тях много отпадъци

Илияна Стоилова: Не е възможно само чистейки плажа, да предотвратим замърсяването на морето с пластмаса

Снимка: БГНЕС

Ръкавици, чували и... коледни песни. Това обещават за поредна година от "Чистата Коледа" на всички, откликнали на призива на кампанията да се почистят плажове през зимата.

За последните години в кампанията са събрани близо 2 тона отпадък.

"Символично количество спрямо това, което се влива в Черно море само за един ден. По стари изчисления само от Дунав близо 3 тона пластмаса се влива в нашето море", обясни в интервю за БНР Илияна Стоилова, сърфист и организатор на социалната и образователна инициатива.

Не е възможно само чистейки плажа, да предотвратим замърсяването на морето с пластмаса, подчерта тя.

"Има коледни песни и коледно настроение. Имаме и символични подаръци за всички, така че хората да останат изненадани в края на почистването", разказа Стоилова от плажа на Аркутино, където протича днешната акция по почистване.

На 28 декември подобно събитие се организира и на плаж Камчийски пясъци, от 10 часа.

Снимка: БГНЕС

Колкото по-малко боклук има, толкова по-добре, посочи Илияна Стоилова.

Според нея акцията демонстрира колко отпадъци има на плажа и през зимата и колко е важно да обръщаме внимание на замърсяването на морето и през този сезон, защото след зимните бури се отлагат много отпадъци по плажа.

"Всеки, който живее около морето и се разхожда през зимата по нашите плажове, може да види как след всяка буря по плажа се отлагат много, много отпадъци. През лятото повечето хора, туристите не виждат тези отпадъци, тъй като много българи плажуват по плажовете на концесия, а те се поддържат през лятото. През зимата плажовете остават пусти и не се чистят. Може много ясно да се види какво се случва."

Снимка: БГНЕС

"Има много различни отпадъци. Фасовете по брой са най-много. Пластмаса за еднократна употреба. Част от отпадъците са придошли от други държави – от Грузия, от Турция, от околните държави около Черно море. Намират се и много странни големи отпадъци – шамандури, понякога дори микровълнови, битови техники…", допълни екоактивистът.

През тази година едно от тъжните събития за Черно море беше излизането на делфини в близост до плажа, на различни места, отбеляза Стоилова в предаването "Преди всички".

"Бяха с обгаряния, с нарушени сонарни функции, бяха объркани и починаха на плажа край Ропотамо. Това са най-явните следи от войната, които виждаме тази година по нашето Черноморие. Изключително много объркани делфини имаше в рамките на няколко дни."

Снимките са илюстративни

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21