Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръкавици, чували и... коледни песни обещават от инициативата "Чистата Коледа" на включилите се в почистването на Аркутино и Камчийски пясъци

Плажовете през зимата остават пусти, а морските бури отлагат по тях много отпадъци

Илияна Стоилова: Не е възможно само чистейки плажа, да предотвратим замърсяването на морето с пластмаса

Снимка: БГНЕС

Ръкавици, чували и... коледни песни. Това обещават за поредна година от "Чистата Коледа" на всички, откликнали на призива на кампанията да се почистят плажове през зимата.

За последните години в кампанията са събрани близо 2 тона отпадък.

"Символично количество спрямо това, което се влива в Черно море само за един ден. По стари изчисления само от Дунав близо 3 тона пластмаса се влива в нашето море", обясни в интервю за БНР Илияна Стоилова, сърфист и организатор на социалната и образователна инициатива.

Не е възможно само чистейки плажа, да предотвратим замърсяването на морето с пластмаса, подчерта тя.

"Има коледни песни и коледно настроение. Имаме и символични подаръци за всички, така че хората да останат изненадани в края на почистването", разказа Стоилова от плажа на Аркутино, където протича днешната акция по почистване.

На 28 декември подобно събитие се организира и на плаж Камчийски пясъци, от 10 часа.

Снимка: БГНЕС

Колкото по-малко боклук има, толкова по-добре, посочи Илияна Стоилова.

Според нея акцията демонстрира колко отпадъци има на плажа и през зимата и колко е важно да обръщаме внимание на замърсяването на морето и през този сезон, защото след зимните бури се отлагат много отпадъци по плажа.

"Всеки, който живее около морето и се разхожда през зимата по нашите плажове, може да види как след всяка буря по плажа се отлагат много, много отпадъци. През лятото повечето хора, туристите не виждат тези отпадъци, тъй като много българи плажуват по плажовете на концесия, а те се поддържат през лятото. През зимата плажовете остават пусти и не се чистят. Може много ясно да се види какво се случва."

Снимка: БГНЕС

"Има много различни отпадъци. Фасовете по брой са най-много. Пластмаса за еднократна употреба. Част от отпадъците са придошли от други държави – от Грузия, от Турция, от околните държави около Черно море. Намират се и много странни големи отпадъци – шамандури, понякога дори микровълнови, битови техники…", допълни екоактивистът.

През тази година едно от тъжните събития за Черно море беше излизането на делфини в близост до плажа, на различни места, отбеляза Стоилова в предаването "Преди всички".

"Бяха с обгаряния, с нарушени сонарни функции, бяха объркани и починаха на плажа край Ропотамо. Това са най-явните следи от войната, които виждаме тази година по нашето Черноморие. Изключително много объркани делфини имаше в рамките на няколко дни."

Снимките са илюстративни

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08