Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Кирил Попов и богословът Велина Андонова пред БНР:

Най-важно е духовното усъвършенстване, Църквата е жива общност от хора

Снимка: БГНЕС

"Голяма е радостта на всички християни по света от този празник - Рождество Христово. Заради изкуплението от първородния грях, заради оставеното божествено учение, заради божията любов към човешкия род". 

Това сподели пред БНР отец Кирил Попов от столичния храм "Света Неделя". 

И цитира мисъл на Свети Яков, брат Господен, във връзка с това, че винаги просим от Бог, но не винаги получаваме изпълнение на молбите ни

"Просите и не получавате, защото зле просите. В своите молби трябва да имаме и разум. Разумът е важен и в човешките отношения - ако си любезен с някого и поискаш изпълнение, ако кажеш вълшебната дума "моля", можеш да очакваш изпълнение на просбата... Празникът има духовно съдържание. След духовната трапеза идва и телесната. Тялото е храм на духа. Но някои от нашите ближни са материалисти и се грижат само за плътта, а не се обръща внимание към душата, която е най-ценното нещо. Призвани сме да имаме духовен начин на живот, да знаем, че тук, на Земята, се подготвяме за вечния живот. Всеки човек се ражда с едно "защо". Трябва да се стараем с божията помощ да бъдем полезни на нашите ближни, да изпълняваме подобието божие. Най-важно е духовното усъвършенстване. Призвани сме да се молим, винаги да се радваме и за всичко да благодарим на Бог". 


Столичният храм "Рождество Христово" в столичния квартал "Младост" провежда редица благотворителни инициативи не само по празниците. В предаването "12+3" Велина Андонова, богослов, от църковното настоятелство разказа: 

"Ние учим чрез игра, нещо, което докосва децата. Възпитаваме ги в духа на прошката, братолюбието. Искаме да ги направим добри хора, пълноценни... Винаги се събираме с кауза. Инициативата "Ангелска елха" е световна и я правим от 5 години, тя е насочена към деца с родители, лишени от свобода... Радвам се, че успяхме да създадем общност, която да покаже на модерните хора, че Църквата не е архаична институция, не е само сграда за богослужения, а жива общност от хора, събрани в Христовото име". 

Дарения са насочени и към деца от Северозападна България. Организират се и детски лагери. Общността не е останала безразлична и към нуждите на хората от Украйна, а такива в енорията има много, поясни богословът. 

(снимка в текста: БГНЕС)

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има детски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб за народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44