Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джонатан Страуд за БНР: Винаги обичам да пиша истории с много хумор

Писателят Джонатан Страуд и журналистът Иван Русланов
Снимка: БНР

"Живял съм в Лондон, доста добре го познавам. Много интерсен град. В книгата пресъздавам града почти същия с една малка разлика. Разликата е, че историята в книгата се развива по време на пандемия от духове, Това означава, че света е много различен, хората се чудят как да се борят с духовете. Технологиите са различни, възрастните са много уплашени. Когато се стъмни те трябва да си стоят у дома. Те не могат да видят духовете и стават лесна плячка. Децата обаче могат да се борят с духовете. Децата трябва да са смелите в този свят. Стари хора като мен трябва да се крият", каза за БНР писателят Джонатан Страуд.

За предаването "Понеделник вечер" той добави:

"Главната ми героиня се казва Луси Каролайн. Тя е много добра в това да чува духовете, те понякога говорят. Много е талантлива, има нужда от работа. Пристига в Лондон и получава работа в "Локууд и сие", управляван от Антъни Локууд - красив, стилен, млад човек. Той има добри способности в борбата с духовете. Луси го харесва. Той обаче е типичен англичанин - много пестелив емоционално".

Той обясни, че е написал поредицата за „Локуд и Сие“ преди пандемията от Covid-19.

"В книгите всички се крият по домовете, възрастните хора са много уплашени, за да излизат навън, особено по тъмното. Децата са единствените, които могат да се справят с това".

На въпрос какви са приликите между  "Локууд и сие" и джинът Бартимеус, писателят Джонатан Страуд отговори:

"Това, че винаги обичам да пиша истории с много хумор, искам да има шеги, мрачна атмосфера, искам да свържа всичко и да създам бърза и вълнуваща история. Трябва да пишеш, така че да искаш после да прочетеш написаното. Смятам, че историите за Бартимеус са по-сатирични".

Писателят Джонатан Страуд  Снимка: БНР

Джонатан Антъни Страуд е роден на 27 октомври 1970 г. Бедфорд, Бедфордшър, Англия. Син на Мартин и Дженифър Страуд, строителен инженер и учителка по история. Израства в град Сейнт Олбанс. От ранна възраст обича да чете книги, да рисува и да пише. На възраст между 7 и 9 години често боледува и прекарва дните си в болницата или в леглото си у дома. За да се избегне скуката се занимава с четене на книги или си измисля истории, вдъхновен от книгите на Инид Блайтън.

През ученическите си години експериментира с различни видове творби, често илюстрирани, като фентъзи комикси и книги игри, а по-късно стихотворения и пиески. Любовта му към литературата го води до Университета на Йорк, който завършва с отличие с бакалавърска степен по английска литература през 1992 г.

От 1994 г. до 1998 г. работи в Лондон като редактор за издателя на детска литература „Walker Books“. Работата му в издателството е свързана в много контакти с автори, консултации с дизайнери и художници, оформянето на енциклопедии, исторически книги, игрови книги, и др. Тя го стимулира да пише самостоятелно. Първото му произведение „Justin Credible's Word Play World“, детска книжка пъзел илюстрирана от Каролайн Холдън, е публикувана през 1994 г. Следват още няколко илюстрирани произведения за деца.

През 1998 г. започва работа като редактор в издателство „Kingfisher Books“ в Лондон, където работи до есента 2001 г., когато изцяло се посвещава на писателското си поприще. Същата година се жени за съпругата си Джина, илюстратор на детски книги, която го издържа първоначално.

Първият му роман за юноши „Buried Fire“ излиза през 1999 г. и разказва за двамата братя, Майкъл и Стивън Макинтайър, сестра им Сара и местен свещеник, които откриват тъмна тайна погребана под тихото им английско село. Следващият „The Leap“ през 2001 г. е за едно момиче на име Чарли, чийто най-добър приятел Макс пропада в една воденица, но, след поредица от странни сънища, Чарли започва да вярва, че нещо по-свръхестествено е виновно за изчезването му. През 2003 г. Страуд публикува „The Last Siege“ който е минималистична фантазия за трима приятели, които позволяват на въображението си да се развихри през нощта в руините на една изоставена крепост.

След тези начални романи Джонатан Страуд започва да пише своята най-известна серия „Бартимеус“. Първият му фентъзи роман от юношеската поредица „Амулетът на Самарканд“ е публикуван през 2003 г. През 2004 г. и 2005 г. излизат следващите – „Окото на голема“ и „Портата на Птолемей“. Характерна особеност на тези романи в сравнение с други в жанра е, че Страуд изследва стереотипите и етиката на магьосническата класа и поробените демони. Прави го чрез разказването на историята от гледна точка на саркастичния и егоманиакален джин Бартимеус, който помага на младия чирак Натаниел в борбата му срещу могъщия, жесток и амбициозен, Саймън Лавлейс.

Романите бързо печелят успех и стават бестселъри. Романът „Амулетът на Самарканд“ е сочен като един от топ 10 фентъзи романа от Американската библиотечна асоциация.

През 2009 г. излиза много успешния му самостоятелен роман „Heroes of the Valley“. Твърде младият Хейли винаги е бил различен от останалите. Нисък, набит и мургав, но с бърз ум и изявени способности, той обича да се шегува. Но шегите му често са солени и той трябва да поеме трудния път на приключенията, които ще го срещнат с разбойници, ужасяващи чудовища, но и с едно момиче, като ще открие тайната истина за легендите, семейството си и себе си.

Новата му серия „Локууд и сие“ стартира през 2013 г. с романа „The Screaming Staircase“.

Джонатан Страуд живее със съпругата си Джина, и с двете им деца – Изабел и Артур, в Сейнт Олбанс, Хартфордшър, предградие на Лондон. Обича разходките, четенето, скицирането и свиренето на пиано.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53