Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Селяните са директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват"

Николай Илчевски: Селата ни са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях

"Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота"

Николай Илчевски
Снимка: Община Пловдив

"Пораженията по селата у нас днес, 70 години след последните военни действия на наша територия, са по-големи, отколкото при бойни действия. Тогава е било ясно как е станало това, защо има загуба на население и в името на какво е станало това - в името на националния идеал. Сега, в мирно време, селата са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях".

Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски.

Според него, ако в селата има поминък, хората ще останат да живеят там и да издържат семействата си:

"Сега 10 деца могат да седнат с компютър в един хол и да учат, стига те да могат да са там - на място, а да не се налага да бъдат извозване към градовете".  

По думите на Николай Илчевски като "изкривено общество" сме затворили и последните работни места по селата:

"Като един човек, свличащ се по сипей, няма къде да забием нокти, за да останем. Никога земята не е била така окрупнена - хиляди декари в ръцете на един човек. А малкият човек няма къде да се закачи".

Прогнозата на писателя е в следващите 20 години площадите и читалищата в селата да бъдат все по-пълни:

"Защото няма по-хубаво място за живеене, когато в 21 век стои въпросът какво ядем. Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота". 

Селяните са много по-директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват, коментира още Илчевски:

"Много по-крайни са в оценките си за политическата класа. ... Те обаче са обезверени - стоят и гледат поредните хора, които се качват по ескалатора на политиката. Хората само мечтаят да е мирно, да е тихо, някой да направи още едно цехче, за да се хванат на още една работа".

Преди месец Николай Илчевски представи новата си книга "Пивница Щуро село".

"Да си припомним, че в държавата има не само жълти павета и официални новини, а един смълчан на вид народ, който не е престанал да се радва на дните, да се смее на глупостите и да попържа лакомията", казва авторът.

"Пивница Щуро село" е продължение на "Записки от селската кръчма" и "Крадецът на слама" и е част от трилогията посветена на българското село. И в нея хуморът и невероятните сюжети, достойни за Холивуд са главната тъкан на страниците. Оптимизъм, трудолюбие до лудост, изобретателност, хитрини и тази вечна влюбеност в земята са другата опорна линия в книгата. Изобилно, оригинално и весело блюдо от истории, по-витаминозно от цитруси и по-полезно от всяка противогрипна ваксина.

Интервюто на Диана Янкулова с Николай Илчевски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38