"Пораженията по селата у нас днес, 70 години след последните военни действия на наша територия, са по-големи, отколкото при бойни действия. Тогава е било ясно как е станало това, защо има загуба на население и в името на какво е станало това - в името на националния идеал. Сега, в мирно време, селата са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях".
Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски.
Според него, ако в селата има поминък, хората ще останат да живеят там и да издържат семействата си:
"Сега 10 деца могат да седнат с компютър в един хол и да учат, стига те да могат да са там - на място, а да не се налага да бъдат извозване към градовете".
По думите на Николай Илчевски като "изкривено общество" сме затворили и последните работни места по селата:
"Като един човек, свличащ се по сипей, няма къде да забием нокти, за да останем. Никога земята не е била така окрупнена - хиляди декари в ръцете на един човек. А малкият човек няма къде да се закачи".
Прогнозата на писателя е в следващите 20 години площадите и читалищата в селата да бъдат все по-пълни:
"Защото няма по-хубаво място за живеене, когато в 21 век стои въпросът какво ядем. Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота".
Селяните са много по-директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват, коментира още Илчевски:
"Много по-крайни са в оценките си за политическата класа. ... Те обаче са обезверени - стоят и гледат поредните хора, които се качват по ескалатора на политиката. Хората само мечтаят да е мирно, да е тихо, някой да направи още едно цехче, за да се хванат на още една работа".
Преди месец Николай Илчевски представи новата си книга "Пивница Щуро село".
"Да си припомним, че в държавата има не само жълти павета и официални новини, а един смълчан на вид народ, който не е престанал да се радва на дните, да се смее на глупостите и да попържа лакомията", казва авторът.
"Пивница Щуро село" е продължение на "Записки от селската кръчма" и "Крадецът на слама" и е част от трилогията посветена на българското село. И в нея хуморът и невероятните сюжети, достойни за Холивуд са главната тъкан на страниците. Оптимизъм, трудолюбие до лудост, изобретателност, хитрини и тази вечна влюбеност в земята са другата опорна линия в книгата. Изобилно, оригинално и весело блюдо от истории, по-витаминозно от цитруси и по-полезно от всяка противогрипна ваксина.Интервюто на Диана Янкулова с Николай Илчевски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..