"2022 година беше успешна и богата на мисии за изучаване както на близкия Космос, така и на Луната. Само през тази година бяха изстреляни четири мисии до естествения ни спътник. Имаше много полети - 86 на САЩ, над 60 на Китай, 22 на Русия. Имахме мисии на Европейската космическа агенция. Агенцията участваше и в завръщането на Луната".
Това каза пред БНР д-р Светослав Александров, автор на сайта за космонавтика cosmos.1.bg.
И припомни, че Китай е приключил космическата година, изпращайки експериментален спътник в орбита:
"Големият успех за китайската космонавтика беше това, че успяха да завършат своята национална космическа станция, която вече е постоянно обитаема. Южнокорейската мисия "Данури" влезе благополучно в орбита около Луната. Ракетите от семейството "Фалкън", разработено от американската фирма СпейсЕкс, бяха най-често изстрелваните орбитални носители през 2022 година, като с тяхна помощ бяха реализирани 59 мисии. Марсоходът на НАСА "Пърсъвиърънс" започна да създава на Марс първото депо от проби, които ще бъдат доставени на Земята".
В предаването "Хоризонт за вас" д-р Александров подчерта, че през тази година представите ни за Вселената са се преобърнали - благодарение на космическият телескоп "Джеймс Уеб":
"Откритията му бяха шокиращи. За първи път успяхме да видим ранните моменти след раждането на Вселената. Започнахме да изучаваме структурата на първите звезди, галактики. Тепърва ще разберем как тези нови открития ще пренапишат учебниците по астрономия. За първи път получихме характеристики на атмосферите на извънслънчеви планети".
По думите му войната в Украйна ще продължи да влияе върху изучаването на Космоса.
"Не само Луната ще е във фокус през 2023 година. През септември на Земята ще се завърне мисията на НАСА "Озирис-Рекс" с проби от астероида Бену – напомням. В тази мисия има и българско участие, като поне трима души участваха в картографирането на Бену и така спомогнаха за успешното кацане на астероида – аз, Лъчезар Костов и Маринела Димитрова. Предстои изстрелването и на нова астероидна мисия на НАСА – "Психея", която трябваше да лети през тази година, но бе отложена. СпейсЕкс ще продължи извеждането на експедиции до Международната космическа станция, но също така предстои стартът на първата мисия от програмата "Поларис", създадена от милиардера Джаред Айзъкман. Мисията представлява повторение на "Джемини 11" и ще включва отдалечаване на 1400 километра от Земята. Човек не се е отдалечавал на такова голямо разстояние от нашата планета след 60-те и 70-те, след края на програмите "Джемини" и "Аполо".
Интервюто с д-р Светослав Александров можете да чуете в звуковия файл.
Светослав Александров е бакалавър по молекулярна биология, магистър и доктор в областта на растителната физиология. Администрира блог-уебсайта КОСМОС БГ от февруари 2007 година. Автор е на три книги – "Космическа колонизация – неосъществената мечта", "Сред пясъците на Саркания" и "Аз, виртуалният астронавт".
Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..
Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...