Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В много населени места в страната се спазва традицията за сурвакане

Сурвакницата се прави от дрян с възможно най-много пъпки

Снимка: Здравка Маслянкова

На Нова година българите имаме уникален и красив обичай – децата хващат дряновите сурвакници, обикалят по къщите и сурвакат като наричат за здраве, дълголетие, берекет и благоденствие. 

Сурвакането е български обичай от незапомнени времена, когато по традиция за Васильовден и Нова година децата правят дрянови сурвачки и налагат гърбини

Аз съм Преслав и съм на 7 години. Баба ми помогна. Сложихме парички, пуканки, орехи за здраве и берекет. Сурва, сурва година! Път дай, Снежко, да мина -да обходя къщята, да зарадвам децата“.

Така наричат днес децата с помощта на стихчето на Ран Босилек, но етнолозите казват, че дряновата клонка, от която се прави сурвакницата, има магическа сила. Сурвакането е много стара българска традиция, с която се почитат вечнозелените клонки, разказва докторът по етнология и заместник-директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново доцент Миглена Петкова: 

Магическата клонка на българите е сурвачката. Един ден в годината се използва, на 1 януари, на Васильовден, когато тя придобива своите магически значения и се осъществяват две основни действия при нея. Контактната магия е, когато тази сурвачка се допре до стопанина на къщата, до стопанката, до децата, дори са се сурвакали животни, растения, плодните дръвчета. Магията на дряновото клонче се е предавала върху този, когото сурвакат. От друга страна е наричането – вербалната магия, също е достигала до хората, които придобиват здравето и дълголетието от дряновата клонка“

Сурвакането е част от родовия ни корен, казват учителки и деца от Великотърновско, които заедно майсториха дрянови сурвачки: 

Ние сме оцелели благодарение на тези традиции, точно за това искам същото да предам и на моето дете, и на моите ученици. За мен е важно да спазваме традициите, децата са нашето бъдеще и те продължават нашия път. С голямо желание, много дух и любов трябва да подкрепяме и с постоянство да не забравяме от къде сме тръгнали, че ние същност сме българи“, коментира учителката Цветелина Илиева. 

Аз съм учител по български език и винаги съм държала моите ученици да носят българския дух в себе си, да знаят българските традиции, да не се прекланяме пред чуждите празници. Трябва да знаят как се прави една сурвакница, натурална как трябва да бъде – със сушени плодове, с вълната, с всички неща, които българският народ от години е правил и те се наричат за здраве, за берекет“, посочи учителката Петя Бучекчиева.

Снимка: Здравка Маслянкова

Сурвакницата се прави от дрян с възможно най-много пъпки, защото пъпките представляват плодородие. Като цяло повечето неща в сурвакницата представляват плодородие. Слага се кравайче, паричка, прежда, синьо против уроки, слага се лук, чесън“, разказа Александър Ангелов

Българската сурвакница се прави като се слагат изсушени плодове, отгоре може да сложим пуканки, житен клас, монети“, обясни Преслав Конакчиев

На моята сурвакница сложих червена ябълка – хората да са здрави, пуканки, за да е плодородна новата година, паричката е за богатство“, поясни Ана-Мария Неделчева

Да сурвакаме баба и дядо за здраве – Сурва, сурва весела година, златен клас на нива, червена ябълка пониква, да сме живи да сме здрави догодина, до амина“, нарича Никол Иванова.  

136 традиционни дрянови сурвакници направиха учениците от Велико Търново, Ресен, Балван, Водолей и Самоводене за конкурса „От Коледа до Васильовден“ на Общинския детски комплекс, поясни директорът Анелия Пейчева: 

За да възродим традициите, да накараме младото поколение да ги спазва, да вникне в тях. Целта на конкурса беше не само да развива творческите умения да се занимават с приложно изкуство, а наистина да потърсят и получат повече информация за традициите“.  

Сурвакането е част от българските традиции, които са живи в традиционното българско семейство, а от семейството започва всичко, споделят Антон и Севда Конакчиеви от село Ветринци, чийто деца също правиха дрянови сурвачки

Част от нашата култура е, това е част от нашите корени и е важно за събуждане на духа ни. Българският дух е неуловим, той никога няма да изчезне. Стреми се самите ние да сме пример за тях, да са будни за това, което са, да си спомнят кои са и да не ги е срам от това кои са. Да са здрави и да следват сърцето си“.  

На Нова година сурвакаме и наричаме: 

Бих наричала да сме много здрави, българският народ винаги е искал плодородие, децата да са ученолюбиви. Да бъде мирна годината, да носим в сърцата си дълголетието на дряновата клонка. Пожелавам за новата година много любов да цари във всички семейства, успехите да са навред и безчет“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Петкова

Премиерът освободи Людмила Петкова като заместник-министър на финансите

Премиерът Росен Желязков е освободил Людмила Петкова от длъжността заместник-министър на финансите, съобщават от правителствената пресслужба. Предложението за освобождаването е на министър Теменужка Петкова.  Людмила Петкова бе финансов министър в две служебни правителства, а в кабинета "Желязков" бе преназначена в длъжността заместник-министър. Именно..

публикувано на 04.02.25 в 16:55

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред представители на бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона..

публикувано на 04.02.25 в 16:53
Десислава Атанасова

Премиерът: Номинацията на Атанасова за Венецианската комисия е на правителството, не на коалицията

Правителството е спазило всички изисквания при номиниране на конституционния съдия Десислава Атанасова за български представител във Венецианската комисия, категоричен беше Росен Желязков: "Разбира се, опитът на госпожа Атанасова, дългогодишният ѝ опит беше основен. Това е решение на правителството, не на коалицията". 

публикувано на 04.02.25 в 16:15
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година.  Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..

публикувано на 04.02.25 в 16:09
Конституционният съдия Янаки Стоилов, архив.

КС не е давал предложение или становище за позицията на Десислава Атанасова във Венецианската комисия

Конституционният съд не е давал предложение или становище във връзка с взетото на подпис решение от Министерския съвет - Десислава Атанасова да бъде определена за представител на България във Венецианската комисия. Това каза нейният колега - конституционният съдия Янаки Стоилов. Той припомни, че в последните години се е наложила такава практика,..

публикувано на 04.02.25 в 16:05
Найджъл Фарадж

Фарадж допуска подобряване на сделката за Брекзит, но неясно как

След като партията "Реформирай Обединеното Кралство" изпревари управляващите лейбъристи в социологическите проучвания, лидерът на "реформаторите" Найджъл Фарадж днес дава интервюта, обяснявайки, че споразумението за Брекзит с ЕС може да подобрено, макар че се затрудни да каже как точно. Последната анкета на YouGov предизвика политически шок..

публикувано на 04.02.25 в 15:55
Отляво надясно - Атанас Зафиров, Росен Желязков, Гроздан Караджов

Съветът за съвместно управление е обсъдил неразплатените разходи от миналата година

Участниците в Съвета за съвместно управление направиха изявление, на което обясниха за какво са разговаряли. В Съвета участваха премиерът Росен Желязков и двама от вицепремиерите - Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" и Гроздан Караджов от ИТН. Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите По думите на..

публикувано на 04.02.25 в 15:52