Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Леан Жапил направи пърформанс с портокали в кабинета на кмета на Яфо

Снимка: БГНЕС

Камбанка събужда живеещите в Яфо сутринта на 1-ви януари. Някога това е била камбанката на разносвача на мляко. Сега мляко се купува в супермаркетите или кварталните дюкянчета, но е останала традицията: късно през нощта на Нова година или рано сутринта Дядо Мраз, Дядо Коледа носи подаръци за децата. Разбира се родителите им са ги поръчали. Но Яфо все още се нарича „българската столица на Израел“.

Децата от българското неделно училище в Яфо, дни преди Нова година, изработват сурвачки. Когато вървят с тях по улиците хората си мислят, че това са дизайнерскии букети. Въпреки че 1 януари в Израел е обикновен работен ден, децата обикалят поне своите роднини, за да ги сурвакат за здраве с наскоро научените стихчета и с новите си дряновици. Обикновено получават като подаръци кесийки с портокали и шоколадови парички. За много от по-възрастните им роднини ( особено тези, които са живели в България при социализма), те са един спомен. В България по времето на социализма имаше опашки за портокали и банани. Затова на сурвакарчета се даваха точно от тези безценни плодове. Те бяха забележителни и с това, че на някои от плодовете, можеше да се прочете названието Jaffa. Отглеждали са ги в градините на Яфо. Превозвали са ги в Кипър. Там са им сменяли лепенката с такава, че са отгледани в Алжир или в Мароко. Понякога на кората на някой от плодовете е оставало издайнически и оригиналното им название. Но и без тази „подсказка“, формата на портокалите Jaffa бе много особена. Около дръжката им имаше характерно удебеляване. Затова в България ги наричаха „маскираните по политически причини“ портокали, но хората са знаели, че държат в ръката си израелски плод. Обикновено децата изяждаха плода, От бялото на корите се правеше сладко. А оранжевата част се поставяше върху бумтящата печка, да дава аромат на празника.

Каква е съдбата на този сорт, който липсва и в самия Израел?"От Галилея съм. При назоваването на Яфо пред мен изникват два образа - на голямо пристанище и на портокалите Jaffa. Когато ме поканиха да участвам в Новогодишните тържества, ги свързах със символите на Яфо. Идеята ми бе да напълня кабинета на градоначалника с портокали Jaffa. Голямо бе учудването ми, когато разбрах, че в Яфо вече няма градини за портокали. Земята край морето е скъпа и са я изкупили строителни предприемачи. Наложи се да натоварим камион с портокали от моята родна Галилея. Поканихме и жителите на Яфо да опитат от нашите портокали. Условието бе да ги обелят и изядат в кабинета на този началник. Така че, ако виждате обелки от портокали по пода, не е защото чистачите не са си свършили работата, а има поетични и философски корени. Става дума за известния стих на палестинския поет Махмуд Деруиш, според който от Яфо са останали единствено обелки от портокали. Моето мнение е, че докато същества спомена за световно известните портокали Jaffa, за техния незабравим вкус и аромат, всички ще имамe своето усещане за Яфо, за един крайморски град-празник", каза за БНР художничката Леан Жапил, която в навечерието на празника направи необикновен пърформанс в стаята на градоначалника на Яфо.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25