Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Като общество трябва да се научим да правим компромиси"

Проф. Ивайло Дичев: Президентът разклати дълбоко стабилността на държавата

Защо гласуваме за партии, които не искат да управляват, попита той

Снимка: БГНЕС

"Цялата политическа история не е така рационална, както ни се струва - ние си мислим, че има някакви интереси, които се защитават, приоритети, национални цели и т.н. А всъщност зад тази работа стои една битка на символи, на интерпретации, на вини - кой ще е виновен за новия провал". Това заяви пред БНР проф. Ивайло Дичев - ръководител на програмата по културна антропология на Философския факултет на Софийския университет.

"Цялата работа се върти около това кой ще бъде виновен. Най-голяма вина за това, че се затруднява до такава степен и може би ще се провали съставянето на правителство, носи партия "Възраждане", която отказва да сътрудничи с когото и да било и започна да работи за избори. Който е гласувал за нея, трябва да знае, че е гласувал за провала на този парламент. След нея е партия ГЕРБ, която не пожела да смени своя лидер и да извади напред друг човек с нови идеи и визия. След това е ДПС, която не пожела да оттегли подкрепата си за главния прокурор. После са БСП, която внезапно направи завой с тази хартиената бюлетина кой знае защо и постави под съмнение коалицията на реформата. Накрая да кажем и за "Продължаваме промяната" - те не се научиха да правят политика, което означава да договарят разни неща с другите участници, задкулисно за съжаление - тези неща не се правят пред очите на публиката, а задкулисно. Те са твърде идеалистични, искат всичко да бъде честно и видимо, а всъщност политиката предполага някои договорки, които не са чак толкова симпатични за голямата публика", обясни проф. Дичев в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

По думите му много често политиката се прави зад камерите на публичността. 

"Този краен стремеж към принципност, честност и откритост ми се вижда, че малко ги затруднява", посочи той относно ПП и добави:

"Този подход, който възприеха в момента с този мандат, ми се вижда една добра стъпка, ако не за това правителство, което може би няма да се осъществи, то по принцип за един по-общ проблем - като общество трябва да се научим да правим компромиси. Компромисът е нещо, което се изработва. Те в момента предлагат тази формула на компромиса, предлагат тези 4 приоритета, които да се гласуват в НС и да се види дали има съгласие около тях и едва тогава да пристъпят към съставяне на правителство". 
Според него по тези приоритети ще има голямо мнозинство по принцип, по съдържанието. Възможната съпротива ще бъде по формата - по това, че е даден мандат на ПП, която е в конфликт с големите партии в парламента, отбеляза проф. Дичев:

"Има разминаване между съдържанието на политиката (тези приоритети) с ритуалната страна на въпроса - на кой е връчен мандатът. "Те не подкрепиха кабинета "Габровски", сега пък ние няма да подкрепим техния"".

Според него тази междинна стъпка позволява на ПП да се оттеглят с чест - ако приоритетите им се приемат, а кабинетът в зала се отхвърли. 

"Президентът е много странна фигура. Това е една мистерия в българската политика. Той се конфронтира жестоко с почти всички партии в днешния парламент. Разклати дълбоко стабилността на държавата. Можем само да се питаме какво цели, какво иска", изказа мнението си проф. Ивайло Дичев. Според него дали президентът иска правителство или не ще стане ясно след седмица:

"Ако връчи мандата на "Демократична България" или "Български възход", значи той се надява все пак да има правителство. Ако го връчи на БСП, очевидно няма да има такъв шанс". 
"Всички наблюдатели започват да разсъждат за това, че е възможен един трети мандат, който ще преодолее тази символична победа, която биха имали сега ПП, ако успеят да съставят кабинет. Това с тези мандати има символичен смисъл", коментира проф. Дичев. 

За третия проучвателен мандат той коментира:

""Български възход" изглеждат безпринципни. Изглеждат готови на всичко. При тях усещането е, че те са създадени с тази цел - да се направи някаква уйдурма". 

Според него сюжетът с ДБ е по-сериозен. Те са по-умерени, добави той и подчерта, че от ГЕРБ са готови да работят с тях, което е една възможност. 

Проф. Дичев смята, че гражданите трябва да се запитаме - защо гласуваме за партии, които не искат да управляват и не са готови с идеи: 

"Ако нямаме лидери, ние не сме нация. Трябва да се вгледаме в себе си - защо мразим държавата си, защо не искаме да бъдем управлявани, защо искаме да се разпадаме на племена. Това е дълбок дебат, който отива доста отвъд конкретните политически сюжети в момента". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Езиково състезание "Българският език без чуждици" в Ловеч

Инициативната група "За езика и рода български" и РУО - Ловеч, организират, съвместно с община Ловеч, езиково състезание под надслов "Българският език без чуждици". Целта на състезанието е да насърчи учениците към опазване и обогатяване на родния език, да развие уменията им за избягване на ненужни чуждици и да стимулира създаването на текстове..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Журналисти очакват началото на преговорите в двореца Долмабахче, 15 май 2025 г.

В очакване на преговорите за мир в Украйна

В 10 часа (българско време) в Истанбул трябва да започнат първи преки преговори между Русия и Украйна от пролетта на 2022 година, но без участието на руския президент Владимир Путин. Украинският външен министър Андрий Сибига каза рано тази сутрин, че се е срещнал с американския държавен секретар Марко Рубио в Турция. По думите на Сибига, срещата е..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Димитър Маринов

Холивудският актьор Димитър Маринов гостува в Благоевград за 3 дни

"От Холивуд до Благоевград" е озаглавено тридневното гостуване на популярния български актьор Димитър Маринов в областния център на Пиринска Македония. Днес от 18:30 часа в Градската художествена галерия ще бъдат представени неговите книги, а утре, в залата на Камерна опера, почитателите му ще могат да видят два късометражни филма и да..

публикувано на 15.05.25 в 09:19

Капитан Любомир Чанев - гост на гимназия в Благоевград за 24 май

Капитан Любомир Чанев ще бъде специален гост на Природоматематическата гимназия в Благоевград, а поводът е тържеството за 24 май и изпращането на випуск 2025. Елитното училище кани изявени българи, които с постъпките и каузите си са вдъхновители на младото поколение. Елена Йончева: Моряците са в добро състояние Хутите са..

публикувано на 15.05.25 в 09:14
Елена Дариева

Елена Дариева: След мащабна контракампания трудно се обясняват ползите от еврото

След въвеждането на еврото през 2002 г. ЕК редовно провежда проучвания във всички страни от еврозоната. При последната вълна са били анкетирани близо 19 000 европейски граждани. 7 от всеки 10 – 71% смятат, че еврото е добро за тяхната страна, а 22% са на противоположното мнение. Това обясни в интервю за БНР социологът от агенция "Насока"..

публикувано на 15.05.25 в 09:13
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Мнозинството-малцинство стъпва като по яйчени черупки

Тези 100 дни на правителството бяха белязани и рамкирани от две основни теми, показващи профила му – пътят към еврото и търсенето на решение за военния конфликт в Украйна. Това каза в интервю за БНР Антоанета Цонева от "Да, България". Според нея в началото стъпките по темата за еврозоната са били неуверени и неубедителни, а по отношение..

публикувано на 15.05.25 в 08:52

Протестът в София: Автобуси, тролеи и трамваи - по гаражите, учениците – в клас

Втори ден продължава протестът в градския транспорт на София. Не се движат автобуси, трамваи и тролеи, а родителите изпитват трудности при организирането на транспорт на децата си до училище, а след това – до работата им. Огромните разстояния, които трябва да бъдат изминати, ще накарат много хора да останат вкъщи и да ограничат излизанията си,..

публикувано на 15.05.25 в 08:47