Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индонезия ще мести столицата си на остров Борнео

Изглед към столицата на Индонезия Джакарта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Индонезия премества столицата си от Джакарта в тропическите гори на остров Борнео, който е на повече от 1000 км разстояние от сегашната столица. Проектът трябва да стартира в края на мандата на президента Джоко Видодо през 2024 г. Новият административен център Нусантара е сред буйна растителност с биоразнообразие и дом на най-старите тропически гори в света. Причините Индонезия да премества столицата си обобщи АФП.

Потъващ град

Джакарта потъва с тревожна скорост поради прекомерното извличане на подземни води. Проучване на Индонезийската агенция за оценка и прилагане на технологии през 2021 г. установи, че разтегнатият мегаполис потъва средно с около шест сантиметра всяка година, което го прави един от най-бързо потъващите градове на земята.

„Изграждането на морска стена е неизбежно, защото наводнението вече е тук, но с течение на времето язовирът ще потъне и наводнението ще се случи отново“, каза през АФП Хери Андреас, учен по земята в Технологичния институт в Бандунг. „Най-доброто решение за контролиране на слягането на земята е чрез контролиране на експлоатацията на подпочвените води“, добави той.

Една четвърт от района на столицата ще бъде напълно потопен до 2050 г., ако не се вземат спешни мерки, съобщиха от Националната агенция за научни изследвания и иновации.

Непосилно бреме

Джакарта е един от най-пренаселените градове в света, дом на над 30 милиона жители, живеещи в по-голямата столична зона. Замърсяването на задръстените от трафик пътища и липсата на система за събиране на боклук, принуждавайки мнозина да го изгарят, доведе до качество на въздуха, което понякога съперничи на Ню Делхи и Пекин.

Правителството изчислява, че часовите задръствания в града нанасят милиарди долари икономически загуби всяка година на най-многобройната мюсюлманска страна в света.

„Бремето на Джакарта е изключително тежко“, подчерта пред АФ Джоко Сетиджоварно, транспортен анализатор от Индонезийското транспортно общество. „Пътуването до работното място е изключително неефективно, дълго и изтощително. Освен това намалява производителността на хората.“

Уидодо сподели, че си представя новата столица като модерен град, където всеки може да кара колело и да се разхожда пеша между дестинации, които са близо една до друга.

Разпределение на богатството

С над 17 000 острова Индонезия е най-голямата държава архипелаг на земята. Но нейното население и икономика са съсредоточени главно в Джакарта и на по-големия остров Ява, който е дом на над половината от 270-милионното население на страната.

Правителството казва, че иска да разнообрази центровете на икономическа и политическа власт в Индонезия.

„Преместването (на столицата) е за разпределение, за справедливост. Имаме 17 000 острова, но 56 процента от населението е в Ява. В Ява има 156 милиона души“, каза Видодо през март.

За сравнение, провинция Източен Калимантан, където ще бъде построена новата столица Нусантара, има по-малко от 4 млн. души.

Правителството е подготвило 56 180 хектара (216 квадратни мили) в провинция Източен Калимантан в индонезийската част на остров Борнео, който страната споделя с Малайзия и Бруней.

Зона без бедствия

Друга причина за преместването на столицата, посочена от правителството, е смекчаване на последиците от бедствия.

Според Агенцията по метеорология, климатология и геофизика Джакарта е заобиколена от активни разломи, което я прави опасно уязвима от земетресения.

Борнео има най-малка вероятност от земетресения в сравнение с други големи индонезийски острови, тъй като е по-далеч от активните разломи, каза агенцията.

Джакарта също страда от чести наводнения, тъй като се намира върху блатиста земя. Изследователите смятат, че водоснабдяването може да пресъхне за мнозина в Джакарта и Ява, ако Индонезия не облекчи натиска върху мегаполиса.

„Джакарта и остров Ява вървят към криза с чиста вода, прогнозирахме, че кризата може да се случи през 2050 г.“, каза ученият по земята Андреас, обвинявайки бързото население и индустриалния растеж.

„Когато популацията нарасне, лошите санитарни условия ще се влошат, замърсителите ще засегнат реките и плитките подпочвени води, което ще ги направи неизползваеми“, каза той. 

Преводът е на БГНЕС.
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън (вляво) и министър-председателят на Великобритания  Киър Стармър (втори отдясно, с очилата) - Вашингтон, 13 септември 2024

След срещата Байдън - Стармър: Няма яснота дали Украйна може да използва далекобойни оръжия

Без ясен резултат по въпроса с използването на ракети с голям обсег западно производство от украинската армия по цели в Русия приключи срещата между  президента на САЩ Джо Байдън и британският премиер Киър Стармър. Джо Байдън и Киър Стармър не излязоха с решение за използването на ракети с голям обсег от Украйна Британският премиер Стармър..

публикувано на 14.09.24 в 18:52

Не се очакват драстични промени на времето в Гърция

В Гърция не се очакват проливни дъждове в следващите дни и дори има риск от пожари.  Гражданска защита в Гърция свали степента на риск от наводнения поради ограничаване на дъждовния цикъл за следващите дни. На много места в страната вали слаб дъжд, който е краткотраен. Температурите днес и в следващите четири дни се движат между 25 и 30 градуса...

публикувано на 14.09.24 в 18:25
Жана Ангелова

Всяка година у нас се раждат 120 бебета с лицеви аномалии

Всяка година у нас се раждат 120 бебета с различен вид лицеви аномалии. Сред тях най-често се среща цепнатина на устната или небцето.  Този проблем може да бъде напълно преодолян с комплексно лечение, което включва хирургическа намеса, но и работа с ортодонт, логопед и психолог.  Необходима е и подкрепа за социализация и личностно развитие..

публикувано на 14.09.24 в 18:21

Стефан Тачев остава кмет на Бобошево, БСП ще трябва да плати 1200 лв. съдебни разноски

Стефан Тачев, преди гравитирал към ГЕРБ, но избран от местна коалация, остава кмет на Бобошево според окончателното решеине на ВАС от 13-и септември. В края на миналата година Тачев беше атакуван с жалба с искане за предсрочно прекратяване на правомощията му заради забавяне при отписването му като управител на фирма и участие в ръководния..

публикувано на 14.09.24 в 17:33

Силистра чества своя празник

Вече 32 години Кръстовден е официално приет за празник на Силистра и е възстановен есенният панаир в града, разказа д-р Наталия Минчева, уредник в Регионалния исторически музей – отдел „Най-нова история“. След 1944 година празникът има прекъсване, но днес Дните на Силистра се отбелязват с множество прояви. Кръстовден започна с Божествена..

публикувано на 14.09.24 в 17:24
Държавен фонд

ДФ "Земеделие" осигурява 6 млн. лева за компенсиране на земеделците за щети от природни бедствия

Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ утвърди финансов ресурс в размер на 6 000 000 лв. по схема по схема за държавна помощ "Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“ за щети през 2024 г., съобщават от Фонда...

публикувано на 14.09.24 в 16:44
Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие, обявява възстановяването на строителството на язовир

Язовир "Луда Яна" ще бъде завършен до края на годината

До края на годината ще завърши изграждането на язовир "Луда Яна“ и ще бъде въведен в експлоатация, заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Язовирът ще осигури питейната вода на Панагюрище и седемте села в общината, както и на големите предприятия в района. Съоръжението предвижда водоподаване към Пазарджик и Стрелча. Над 45..

публикувано на 14.09.24 в 16:09