Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индонезия ще мести столицата си на остров Борнео

Изглед към столицата на Индонезия Джакарта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Индонезия премества столицата си от Джакарта в тропическите гори на остров Борнео, който е на повече от 1000 км разстояние от сегашната столица. Проектът трябва да стартира в края на мандата на президента Джоко Видодо през 2024 г. Новият административен център Нусантара е сред буйна растителност с биоразнообразие и дом на най-старите тропически гори в света. Причините Индонезия да премества столицата си обобщи АФП.

Потъващ град

Джакарта потъва с тревожна скорост поради прекомерното извличане на подземни води. Проучване на Индонезийската агенция за оценка и прилагане на технологии през 2021 г. установи, че разтегнатият мегаполис потъва средно с около шест сантиметра всяка година, което го прави един от най-бързо потъващите градове на земята.

„Изграждането на морска стена е неизбежно, защото наводнението вече е тук, но с течение на времето язовирът ще потъне и наводнението ще се случи отново“, каза през АФП Хери Андреас, учен по земята в Технологичния институт в Бандунг. „Най-доброто решение за контролиране на слягането на земята е чрез контролиране на експлоатацията на подпочвените води“, добави той.

Една четвърт от района на столицата ще бъде напълно потопен до 2050 г., ако не се вземат спешни мерки, съобщиха от Националната агенция за научни изследвания и иновации.

Непосилно бреме

Джакарта е един от най-пренаселените градове в света, дом на над 30 милиона жители, живеещи в по-голямата столична зона. Замърсяването на задръстените от трафик пътища и липсата на система за събиране на боклук, принуждавайки мнозина да го изгарят, доведе до качество на въздуха, което понякога съперничи на Ню Делхи и Пекин.

Правителството изчислява, че часовите задръствания в града нанасят милиарди долари икономически загуби всяка година на най-многобройната мюсюлманска страна в света.

„Бремето на Джакарта е изключително тежко“, подчерта пред АФ Джоко Сетиджоварно, транспортен анализатор от Индонезийското транспортно общество. „Пътуването до работното място е изключително неефективно, дълго и изтощително. Освен това намалява производителността на хората.“

Уидодо сподели, че си представя новата столица като модерен град, където всеки може да кара колело и да се разхожда пеша между дестинации, които са близо една до друга.

Разпределение на богатството

С над 17 000 острова Индонезия е най-голямата държава архипелаг на земята. Но нейното население и икономика са съсредоточени главно в Джакарта и на по-големия остров Ява, който е дом на над половината от 270-милионното население на страната.

Правителството казва, че иска да разнообрази центровете на икономическа и политическа власт в Индонезия.

„Преместването (на столицата) е за разпределение, за справедливост. Имаме 17 000 острова, но 56 процента от населението е в Ява. В Ява има 156 милиона души“, каза Видодо през март.

За сравнение, провинция Източен Калимантан, където ще бъде построена новата столица Нусантара, има по-малко от 4 млн. души.

Правителството е подготвило 56 180 хектара (216 квадратни мили) в провинция Източен Калимантан в индонезийската част на остров Борнео, който страната споделя с Малайзия и Бруней.

Зона без бедствия

Друга причина за преместването на столицата, посочена от правителството, е смекчаване на последиците от бедствия.

Според Агенцията по метеорология, климатология и геофизика Джакарта е заобиколена от активни разломи, което я прави опасно уязвима от земетресения.

Борнео има най-малка вероятност от земетресения в сравнение с други големи индонезийски острови, тъй като е по-далеч от активните разломи, каза агенцията.

Джакарта също страда от чести наводнения, тъй като се намира върху блатиста земя. Изследователите смятат, че водоснабдяването може да пресъхне за мнозина в Джакарта и Ява, ако Индонезия не облекчи натиска върху мегаполиса.

„Джакарта и остров Ява вървят към криза с чиста вода, прогнозирахме, че кризата може да се случи през 2050 г.“, каза ученият по земята Андреас, обвинявайки бързото население и индустриалния растеж.

„Когато популацията нарасне, лошите санитарни условия ще се влошат, замърсителите ще засегнат реките и плитките подпочвени води, което ще ги направи неизползваеми“, каза той. 

Преводът е на БГНЕС.
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски съобщи за убити севернокорейски войници, сражаващи се на страната на Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че севернокорейски войници, разположени в Западна Русия, за да се сражават на руска страна срещу неговата страна, са били убити, предаде БТА. В интервю за японската агенция Киодо украинският държавен глава каза още, че е почти сигурно, че севернокорейските войници ще бъдат използвани като..

публикувано на 02.12.24 в 08:31
Борислав Сарафов

Сарафов свиква съвещание на прокуратурата и МВР заради домашното насилие

Заради зачестилите случаи на агресия на обществени места и домашно насилие, изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов свиква днес национално съвещание на прокуратурата и МВР. На него ще бъдат обсъдени ефективни мерки за постигането на реални резултати в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие. През..

публикувано на 02.12.24 в 08:19
Сградата на Българска Академия на науките

Общото събрание на БАН избира нов председател на академията

На заседание днес Общото събрание на Българската академия на науките ще избере новия председател на БАН. Двамата кандидати за поста, допуснати от мандатната комисия на  събранието, са чл.-кор. Евелина Славчева (химик) и акад. Христо Найденски (микробиолог). В своята управленска програма за периода 2024-2028 г. Славчева посочва основните ѝ..

публикувано на 02.12.24 в 08:17
Десислава Георгиева

Психолог за агресията в моловете: Трябват санкции не само за децата, но и за родителите

" Mного типично за децата и тийнейджърите е да тестват границите - да проверят доколко и какво им е разрешено . Моделите, които се следват, до голяма степен са и неуправляеми. Следват се социални медии, като YouTube, TikTok, като предизвикателства и като нещо, което много увлича младите по посока на тестване на граници в нещо необикновено, нещо..

публикувано на 02.12.24 в 08:14
Джо Байдън със сина си Хънтър Байдън.

Джо Байдън помилва сина си Хънтър

Президентът на САЩ Джо Байдън помилва сина си Хънтър Байдън, който е осъден за незаконно притежание на оръжие. Така Байдън  наруши обещанието си , че няма да използва извънредните си правомощия в полза на семейството. Хънтър Байдън трябваше да получи присъдата си този месец. Данъчните обвинения към него го заплашват с до 17 години  затвор, а..

публикувано на 02.12.24 в 08:09

Израел е обстрелвал цели на "Хизбула" в Южен Ливан въпреки договореното временно примирие

Израелската армия съобщи, че през последните 24 часа е обстрелвала цели на шиитското движение "Хизбула" в Южен Ливан, само дни след договореното прекратяване на огъня. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула" В изявление израелските въоръжени сили обясняват, че са действали, за да "премахнат заплахи", които нарушават..

публикувано на 02.12.24 в 08:04
Ваня Тагарева

Комисията по обществен ред на СОС изслушва СДВР и от Камарата на частните охранители за насилието в молове

Има сериозен обществен проблем, свързан с обществената среда и СОС е първата институция, която предприе действия. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС реагирахме на 22 ноември т. г., при първия случай в столичен мол. Не бива да има насилие в публичното пространство, а след това имаше вълна от случаи, каза в интервю пред БНР общинската..

публикувано на 02.12.24 в 08:01