Този коментар направи в интервю за БНР полк. Николай Марков, експерт по национална сигурност, университетски преподавател, бивш служител на НСО.
"Идеята беше да бъдем демократична държава. Една идея, за да стане усещане за всички – ако страните по обществения договор, всички членове, нямат усещане, че нещо се случва, то не се случва."
"Аз не знам българин, който да е усетил по нещо, че е член на Европейския съюз", заяви Марков в предаването "Политически НЕкоректно". По думите му "тук следват някаква европейски вдигната вълна за ограбване на европейски капитали, която се случва в цяла Европа".
Честните избори не могат да бъдат произведени от тези, които в момента наричаме статукво, смята Марков. "Оформи се един много добре обучен елит, който овладя политическата технология и чрез нея се възползва да върши криминални действия".
Не трябва да имаме редовно правителство, подчерта експертът, който застъпва тази позиция от месеци.
"Ако имаме такова, има много външни фактори, международни, които българският среден избирател не ги знае, ако имаме редовно правителство, то ще бъде принудено – по силата на определени договори и споразумения, да вземе решения, които могат да вкарат България в поредната национална катастрофа."
Марков поясни, че става дума за "това, което се подготвя като инвазия на НАТО на украинска територия".
"Когато президентът ясно каза, че в България има политически сили, които са готови да въвлекат България във война, никой не трябва да се съмнява, че президентът има информация, придобита по линия на специалните служби. (…) Имаме късмет, че имаме една мъртва Конституция, донякъде е късмет, защото тези неща трябва да се изпълняват от редовно правителство."
И сега служебното правителство много надвишава своите правомощия по Конституция, допълни той.
"И в САЩ, и в Русия има хора, които са разумни. Има и неразумни. Украйна не ги броя в това число, защото те са просто публиката, участниците, пушечното месо. Когато се разберат големите играчи на тази сцена, войната ще приключи толкова бързо, колкото и започна. Не зависи от украинците, какво оръжие имат и т.н. Зависи от преговорите. И сега се преговаря. И сега се търсят решения", посочи Николай Марков относно хода на войната в Украйна.
След изборите ще се повтори това, което сега се случва, за още един период – няма да имаме правителство, консенсус не може да се състои, прогнозира Марков.
Политическата система осъзнава опасността, пред която е поставена, смята анализаторът.
"Хитри са нашите. Те искат да усвояват, много обичат да усвояват финансови средства, в спокойна среда, ако може. Тоест да няма такива кризи, международни, от които да последват тежки неща за тях. Искат да контролират напълно съдебните и охранителните органи, както и полицейските. Искат да имат пълна хегемония по отношение на управлението. Не искат да управляват демократично тази страна."
Според Марков е била изградена "стройна система - бързи правителства, невзрачни комбинации, които за кратко време да направят големи глупости и след това да изтекат в канализацията" и служебният кабинет е част от тази игра.
"И той взе решения, които няма право да взема - с изпращането на оръжия за Украйна. По Конституция не е възможно редовно Народно събрание да задължи служебен кабинет с нещо. Дефинитивно, императивно е казано какво може служебният кабинет, какви са му правомощията. Оттук нататък не следва, че може всичко, щом парламентът го задължава. Може да задължат редовно правителство, но не и служебно правителство."
"България е най-големият вносител на оръжие в Украйна – не САЩ, нито Европа. Нашият военнопромишлен комплекс, с който се гордеят дори умнокрасивите, той е много мощен. То се произвежда денонощно, на три смени, 24 часа и всичко се изпраща за там и не от вчера, не от онзи ден", изтъкна експертът по национална сигурност.
Вече има подписан указ на руския президент за спиране на доставките на суровини за българския военнопромишлен комплекс и след 3 месеца ще си загубим пазарите в Африка и Близкия изток, "които можехме да ползваме още поне 100 години", предупреди той.
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...