Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Стоян Камбарев" предизвиква младите киноталанти

Снимка: БГНЕС

Стартира петото издание на една от най-очакваните филмови надпревари за млади творци у нас - наградата за кино "355". Фондация "Стоян Камбарев" продължава традицията и отново предизвиква младите киноталанти. 

Пред БНР председателят на УС на Фондацията Деси Тенекеджиева обясни заглавието на наградата:

"355 - 3-ма млади кинорежисьори - до 30 години, трябва да заснемат и да предадат игрален късометражен 5-минутен филм само за 5 дни". 

По думите й конкурсът поставя доста условия, като възрастта е най-малкото такова. Дебютантите все пак нещо трябва да са заснели преди това, каза тя и добави, че след това трябва да напишат кратък сценарий, от 1 страница: "Така ние да се убедим, че тяхната идея може да се събере в 5 минути". 

Сценариите могат да бъдат авторски техни или авторски на техни сценаристи, а кандидатът е режисьор на филма, обясни Деси Тенекеджиева.

Друго условие е филмите да са с неочакван край. Също е добре кандидатите да имат филмово образование. 

Желаещите могат да кандидатстват до 1 февруари, обяви тя.

Имаме изключително активно международно участие, посочи Деси Тенекеджиева в интервю за предаването "Преди всички". Тя добави, че журито е от цял свят и в него влизат много сериозни филмови творци. 

Всеки от журито първо гледа самостоятелно филмите и поставя точки. Ние не знаем кой как е гласувал, каза Тенекеджиева и посочи, че накрая всички виждат резултата - кой отива на първите три места.

Публиката също участва активно - професионално жури от цял свят избира финалистите, но кой ще спечели избира само публиката, обясни тя. По думите й публиката вижда финалните 3 филма на официалната церемония заедно с презентациите. След това гласува на живо и накрая на вечерта става ясно кой е победителят, обясни Тенекеджиева.

Освен, че ще спечели наградата, победителят взима 10 хил. лв. за осъществяване на конкретен негов следващ филм, заяви тя. 

"Ние не даваме само статуетки и чекове", добави тя и посочи, че за 3 години са създали 9 късометражни филма. 

Според нея кандидатурите и филмите стават все по-силни, а надпреварата - все по-успорвана.

Деси Тенекеджиева припомни, че идеята за конкурса е дошла преди 5-6 години в разговор с продуцента Филип Рот - американец, който вече 20 години е в България:

"Тръгнахме от това да е формат, сравнително лесен за осъществяване, но в киното няма нищо лесно за осъществяване". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..

публикувано на 16.07.25 в 18:43
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов подписа още 27 споразумения с МРРБ по важен за града проект.

Община Плевен подписа още 27 споразумения по проект за над 5 млн. лв.

Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет.  Едно от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета".  Общата стойност на..

публикувано на 16.07.25 в 18:42

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Европейската комисия представи предложението си за бюджета на Съюза през периода 2028-ма - 2034-та година. Предлаганите разходи от два трилиона евро целият "надграждане на успехите от миналото и отговор на днешните и бъдещите предизвикателства", заяви ресорният комисар Пьотр Серафин. Националните вноски няма да се променят, увери..

публикувано на 16.07.25 в 18:32
Пристанище Пирея

Поредна блокада в Гърция, за да се възпрепятства отплаването на кораб с боеприпаси за Израел

Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..

публикувано на 16.07.25 в 18:17
Димитър Тодоранов: Успехите са ни по-големи, защото ние сме по-подготвени,а не заради слаба конкуренция

Димитър Тодоранов: Тази година се концентрираме да дадем арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала " Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов. "На 18 юли т. г. ще ни Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала , на 19 гостуват "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20-22 юли с до 42 градуса

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..

публикувано на 16.07.25 в 17:35