Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Преговори Украйна - Русия няма да има, докато те вярват, че могат да постигнат военна победа

"Русия - защото не може да си позволи да загуби. Украйна - защото няма да бъде оставена да загуби"

Любомир Кючуков
Снимка: Стопкадър, NOVA

"Нито Русия, нито Украйна предлага преговори за мир. И от двете страни предлагат условия за фиксиране на капитулация на противника. Това се отнася и за лансираната от Киев идея за Среща на върха в рамките на ООН, която не предлага преговори за мир. Тя е предвидена като форум за наказване на агресор, защото тази среща, която се предлага през февруари, изключва участието на Русия. Не и преди тя да бъде изправена пред международен трибунал. Това е предложение, което не може да послужи за решаване на конфликта. Абсолютно същото важи и за руските предварителни условия за преговори - Украйна да признае териториалното статукво към момента".  

Това заяви пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

Според дипломата преговори няма да има, докато и двете страни вярват, че могат да постигнат военна победа.

"Русия - защото не може да си позволи да загуби. Украйна - защото няма да бъде оставена да загуби".

Той подчерта, че при отсъствие на политически интерес за преговори и от Москва, и от Киев - ООН не е в състояние да накара двете страни да седнат на масата.

По думите на Кючуков украинският президент Володимир Зеленски отказва преговори с Владимир Путин и предложението за конференция, в която да не участва Русия, е продължение на тази позиция:

"Украйна все пак остави полуотворена врата за посредничество".

"Ердоган доста успешно намери ролята на Турция в този многопластов конфликт. Той беше единственият държавен ръководител, който застана редом до генералния секретар на ООН в търсенето на решение. Ердоган експлоатира успешно два свои коза - Босфора, т.е. геополитическата значимост на Турция, и второ - наличието на ясна дългосрочна външнополитическа стратегия за превръщането на Турция в регионален лидер и глобален фактор".

Дипломатът коментира още:

"Засега всички страни в конфликта насочват усилията си към това как войната да бъде продължена, а не към прекратяването ѝ, което прави невъзможно прехвърлянето на конфликта от военното към политическото. В момента трудно биха могли да се създадат условия, които да обърнат политическите нагласи в посока мир. Засега доминира тезата "към мир чрез война".

Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51