"Нито Русия, нито Украйна предлага преговори за мир. И от двете страни предлагат условия за фиксиране на капитулация на противника. Това се отнася и за лансираната от Киев идея за Среща на върха в рамките на ООН, която не предлага преговори за мир. Тя е предвидена като форум за наказване на агресор, защото тази среща, която се предлага през февруари, изключва участието на Русия. Не и преди тя да бъде изправена пред международен трибунал. Това е предложение, което не може да послужи за решаване на конфликта. Абсолютно същото важи и за руските предварителни условия за преговори - Украйна да признае териториалното статукво към момента".
Това заяви пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.
Според дипломата преговори няма да има, докато и двете страни вярват, че могат да постигнат военна победа.
"Русия - защото не може да си позволи да загуби. Украйна - защото няма да бъде оставена да загуби".
Той подчерта, че при отсъствие на политически интерес за преговори и от Москва, и от Киев - ООН не е в състояние да накара двете страни да седнат на масата.
По думите на Кючуков украинският президент Володимир Зеленски отказва преговори с Владимир Путин и предложението за конференция, в която да не участва Русия, е продължение на тази позиция:
"Украйна все пак остави полуотворена врата за посредничество".
"Ердоган доста успешно намери ролята на Турция в този многопластов конфликт. Той беше единственият държавен ръководител, който застана редом до генералния секретар на ООН в търсенето на решение. Ердоган експлоатира успешно два свои коза - Босфора, т.е. геополитическата значимост на Турция, и второ - наличието на ясна дългосрочна външнополитическа стратегия за превръщането на Турция в регионален лидер и глобален фактор".
Дипломатът коментира още:
"Засега всички страни в конфликта насочват усилията си към това как войната да бъде продължена, а не към прекратяването ѝ, което прави невъзможно прехвърлянето на конфликта от военното към политическото. В момента трудно биха могли да се създадат условия, които да обърнат политическите нагласи в посока мир. Засега доминира тезата "към мир чрез война".
Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..