Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Гунев: Без правителство няма да влезем в Шенген през 2023 г.

Филип Гунев
Снимка: Силвия Великова

Ако нямаме постоянно правителство, не е реалистично да очакваме през 2023 г. да влезем в Шенген. Това заяви пред БНР бившият зам.-вътрешен министър Филип Гунев.

"Трябва много сериозна работа. Няма как да реформираме правосъдието или границата за 6 месеца. Това, което може да се случи за тези 7-8 месеца, е да се лобира в тези страни и да се разбере, че има други механизми, през които дългосрочно трябва да се решават проблемите. Там да започне един вътрешен политически диалог, че има механизми, през които нещата се контролират, че нещата не са толкова зле тук", коментира той в интервю за предаването "Преди всички". Според него в тези страни не осъзнават, че сплотяването и приемането на България и Румъния в Шенген е от стратегически интерес за ЕС. 
Да се работи със съседните страни е част от европейската политика, каза Филип Гунев относно мигрантския проблем и работата на България за ограничаването му. Според него може би има закъснение в тази посока:

"В последните 2 години този диалог като че ли липсваше".

Турция не е щастлива от подхода на ЕС - да дава на час по лъжичка, посочи той и добави, че именно това създава напрежение със Съюза. "Вежди Рашидов си представя, че ще може да го разреши", каза Гунев. 

"Турция е в особена ситуация. От една страна много сериозно контролира границите си. Те могат да контролират една голяма част от този поток и могат да го насочват накъдето искат. Но има и друга част от този поток, която не могат да контролират и те имат желание да сътрудничат там", коментира бившият зам.-вътрешен министър. 

Той отбеляза, че афганистанските канали се контролират от Афганистан:

"Те имат посредници навсякъде. В Турция е важен посреднически хъб. Струдничеството с много европейски страни е нужно, за да бъдат предотвратявани такива мрежи". 

Фронтекс сключи допълнителни споразумения със Сърбия и Македония за разполагане на служители да пазят границата, припомни Филип Гунев и посочи, че тепърва ще видим какво ще е отражението. Предстои тези сили да бъдат разположени в предстоящите месеци.
 
"В Европа има хаос и усещане, че ситуацията не е под контрол", каза той. 

"България има получени над 200 млн. евро по фонд за вътрешна сигурност, част от които ще отидат за опазване на границата. Нашият проблем е, че няма една добра изработена дългосрочна визия за това как трябва да се пази границата, няма достатъчно инвестиции в една интегрирана система. При положение, че нямаме изцяло интегрирана система, разположена и работеща по цялата граница, виждаме, че се нагаждат и потоците продължават. Въпреки че сме направили стотици милиони инвестиции по границата, те не дават своя ефект, защото не са завършени и остават дупки по тази граница". 
Има спад в доверието към полицията, подчерта Филип Гунев. Според него трябва да се работи целенасочено за издигане на престижа на полицая. В МВР такава политика няма, категоричен бе той.

По думите му трябва да се замислим дали има по-общ проблем с корупцията по границата. Според него има много какво да се желае от системата за противодействие на корупцията в полицията у нас. Мониторингът на служителите изобщо не е развит, добави той. 
Заплатите се вдигнаха, но те трябва да продължат да се вдигат, смята Гунев. Според него трябва да се полагат усилия, за да може системата да се издига и хората да имат желание да работят в нея

Относно случая със задържания британски гражданин, издирван с червена бюлетина от Интерпол, бившият заместник вътрешен министър коментира:
"Има ислямисти, които идват в България, както беше в Пазарджик. /.../ Но да се прави аналогия с тези случаи ... да правиш връзка с това и че някой в селото му е помогнал да превежда нещо от английски - е просто смешно. /.../ Безотговорно се хвърлят обвинения, но няма как да знаем дали са истина, защото това е класифицирана информация". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06
Проливният дъжд наводни улиците в Разград - 22 май 2025 г.

Част от град Цар Калоян и 3 села в област Разград са без ток след буря

По информация от Електроразпределение Север, вследствие на бурята, която премина над област Разград, без електрозахранване са селата Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Разград. Екипи на ЕРП – Север работи в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 20:46
Изглед от въздуха на остров Диего Гарсия от архипелага Чагос.

Великобритания подписа за предаване на суверенитета на стратегическите острови Чагос на Мавриций

Великобритания подписа споразумение за предаването на Мавриций на суверенитета над спорните и стратегически разположени острови Чагос – ход, с който по думите на правителството се гарантира бъдещето на американско-британската военна база там, предаде Асошиейтед прес. На най-големия остров в архипелага в Индийския океан, Диего Гарсия, е разположена..

публикувано на 22.05.25 в 20:34