"Стандартът HEMS, който се прилага в много европейски държави, но не и у нас, регулира конституционното право на всеки гражданин да получи спешна медицинска помощ до 60 минути след подаване на сигнал. Няма значение дали това е по повод инсулт, инфаркт или ПТП. Планинското спасяване е изолиран случай и по наши доклади би представлявало под 1% от общите мисии, които биха се случвали по въздух".
Това каза пред БНР Виктор Иванов, активист за въвеждане на системата HEMS, във връзка с бъдещето на медицинската авиация у нас и защо е важно да се прави разлика между въздушните линейки и планинското спасяване.
И посочи, че тепърва трябва да се изгради системата - нещо като триаж - дали да бъде изпратена линейка или хеликоптер:
"Ако се съобщи за инсулт в Смолянско и че пациентът трябва да бъде транспортиран до голяма болница, естествено е да се изпрати хеликоптер, защото при инсулт, ако не се окаже навременна медицинска помощ, последствията са сериозни. Ако става въпрос за ПТП, органите на МВР трябва да бъдат обучени да преценят нивото на спешност - дали да викат линейка, или хеликоптер. Разликата - дали един пациент ще получи спешна помощ на първия, или на третия час - е огромна и животоспасяваща".
В предаването "12+3" Иванов допълни, че шест хеликоптера са достатъчни за територията на страната ни.
"И три хеликоптера са достатъчни, системата е гъвкава... Не ми се струва, че хората в заинтересованите министерства, които са четири, са достатъчно наясно какво трябва да се предприеме в кръга на организация, законодателство, координация. Прехвърлят си темата като горещ картоф. Работи се на парче... Все пак има раздвижване, излизат на повърхността редица проблеми, за които сме сигнализирали, без да се обръща внимание през годините. Аз съм част от работна група, която ще предложи конкретни законодателни промени, за да може услугата да се случи. Предстои не лека работа, авиоправото е сложна материя с немного специалисти в България".
Той даде пример с частна компания, която пет години организира сама тази дейност въпреки държавата:
"Купиха хеликоптера, построиха три лицензирани площадки, но държавата попречи и през 2019 година въпросната компания си продаде хеликоптерите в Грузия... Държавата трябва да си свърши задълженията, да спре да търси облаги, тъй като става дума за икономически сблъсъци, и да приеме, че това е проект с общонационално значение и да го реализира".
Според него е реалистично до края на годината България да има първия медицински хеликоптер:
"Но това е само началото, защото едно е да имаш хеликоптер, друго е да имаш структура, която да го оперира, да имаш обучените екипажи. Много работа трябва да се случи, преди да дойде този хеликоптер. Тази дейност е урегулирана с регламент на ЕС и не търпи подобни импровизации. Тя трябва да е безопасна".
Интервюто на Елена Бейкова с Виктор Иванов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..
Най-малките пациенти в област Добрич от днес вече имат напълно обновено Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич . Мястото, където децата ще бъдат лекувани, предлага модерна, уютна и максимално близка до домашната среда обстановка . Реализирането на мащабния ремонт стана възможно благодарение на проект..
"Израел е разярен от чудовищата на "Хамас". Това заяви премиерът Бенямин Нетаняху и обеща да елиминира палестинските екстремисти, след като ислямистката групоровка върна на Тел Авив четирима мъртви заложници. "Хамас" върна на Израел телата на 4-ма заложници Телата пристигнаха в Тел Авив, за да бъдат разпознати. Предполага се, че са..
Броят на гражданите, които не могат да използват вода за питейно-битови нужди поради риск за здравето им, се равнява на град с големината на Русе. Данните са подадени от 26 ВиК оператора към Министерството на здравеопазването. Информацията беше оповестена от Илия Тасев - директор на дирекция "Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права..
Пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски и американския пратеник в Киев Кийт Келог беше отменена на фона на нарастващо напрежение в отношенията между Зеленски и Доналд Тръмп. Американският държавен глава нарече украинския лидер "диктатор" и каза също, че Русия "държи козовете" в мирните преговори. Кремъл е "абсолютно..
Твърденията на американския президент, че украинците са нападнали Русия и че президентът им е диктатор, се възприемат в Украйна като истински шок, каза пред БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология: "Със сигурност такива твърдения са шокиращи, защото въпреки всички проблеми в момента, въпреки..
Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши областната комисия "Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Община Сливен предвижда ремонт на паметните плочи в селата Горно Александрово и Самуилово, които..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..