Тази теза разви в предаването "Събота 150" политологът доц. Огнян Минчев.
В рамките на глобализацията имаме дълбока криза на националната държавност, суверенитетът на държавата бива рязко редуциран от глобалните икономически процеси. Националната държава до голяма степен е ограничена да практикува национална идентичност, поясни Минчев.
Глобализацията породи криза на държавността, оттук и на демократичната държавност и се постави въпросът възможна ли е глобална демокрация, изтъкна той. По думите му глобализацията е довела до всеобщност на пазара и общуването, но не и до глобални институции, а това е структурна криза на демокрацията.
Глобализацията изостри конфликтите между статукво и промяна в повечето общества. Тази поляризация, която наблюдаваме навсякъде, като започнем през САЩ и стигнем до самата България, се поражда от динамиката на самата промяна и разделянето на обществото по отношение на промяната, смята Минчев.
Политологът отчита нарастващ конфликт между различни международни сили, ориентирани към различни позиции – от една страна доминиращата либерална визия в управлението на Запада, а от друга - засилване на традиционалиско-консервативните ориентации, които се стремят да съхранят обществата от прекалено големите промени.
Информационната лавина, която върви с глобалните технологии за обработка на информацията, създава огромни благоприятни възможности за манипулиране на информационния поток в полза на определени политически стратегии за миналото и бъдещето, отбеляза още в анализа си Огнян Минчев.
Пред БНР той акцентира върху разделението на обществата на два лагера – прогресистки – на тези, които бързат да влязат в един нов свят, и "другата половина" – на обществени и политически движения, които отхвърлят "неразумнотстта на тази динамична промяна и са фокусирани върху запазване на традиционната култура и традиционното състояние на обществото".
Това ще се окаже политическото разделение на 21 век, подчерта доц. Минчев.
Няма империя, която оцелява в условията на световна модернизация, заяви политологът. Според него "опитите да се конструират империи" в нашата съвременност са "нелепи".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..