„Той успява по някакъв начин да подхлъзне родителите си, баба си и дядо си, че е много примерен и много добър ученик. Така те му подаряват айфон. После му се случват разни беди в училище и извън училище и в един прекрасен момент той открива, че телефонът му изпълнява всякакви желания. Но се оказва, че едно е да си мислиш колко хубаво е да си желаеш, друго е да видиш как действително това може да се случва“.
С творбата си Асен Сираков засяга теми като мястото на технологиите и изкуствения интелект в живота на хората, самотата на децата днес в компанията на сложните устройства и възпитанието. „Прочетете го. Няма да съжалявате. Досега никого не съм излъгал“, казва авторът за романа си. Автор на илюстрациите към книгата е Неда Ангелова.
Премиерата на книгата беше на 20 декември 2022 година в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Сираков е автор на много детски книги. Предпочита да се среща лице в лице с читателите си.
„То четенето не е като храненето и като пиенето. За всяко нещо на този свят трябва да има мотивация, иначе не става. Не може просто ей така да седнеш и да четеш, защото някой иска от теб да четеш. Ако това, което четеш е „боклучаво“, не заслужаващо внимание, няма никой да седне да го чете. Ако е интересно и забавно, ако независимо от възрастта читателят открива, че е полезно, освен интересно и забавно, той пожелава да го прочете и го прочита“.
Асен Сираков е публицист и писател. Носител е на награди, сред които „Златно перо“ и националната награда за детска литература „Константин Константинов“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..