Две обществени поръчки за медицински хеликоптери се провалиха. В ход са нови, при които има козметични промени в техническите параметри. Служебният министър на транспорта Христо Алексиев смята, че създадената от Кирил Петков държавна фирма „Хелимед Сървисис“ е излишна и предлага да се прехвърли дейността й към Държавния авиационен оператор, който беше познат под наименованието Авиоотряд 28.
Предложението ще се обсъжда до 23 януари от МС, обясни пред БНР Златко Златев от Държавния авиационен оператор.
Днес приключва обществената поръчка за наем на медицински хеликоптер, а утре трябва да станат ясни имената на кандидатите.
„Ако не се явят такива, процедурата може да се проведе отново от Държавния авиационен оператор, но това ще отнеме още няколко месеца. Сега ще трябва да разчитаме само на процедурата, която се провежда в Министерството на здравеопазването. То е бенефициент по Плана за възстановяване и определя типа вертолети, които трябва да бъдат закупени“, посочи Златев в предаването „Хоризонт до обед“.
„Хелимед Сървисис“ разполага с два екипа или с 4 пилоти, посочи той.
„При нас има още 5, притежаващи лиценз за управление на вертолети. Другите са в частни фирми. С два екипа няма как да се създаде служба. Трябва да се разшири обхвата на дейността и да се включат повече. Ако се прехвърли към нас, имаме идея да започне подготовка и на бивши военни пилоти, както и на новоназначени, които да започнат от нулата да се подготвят. Необходими са поне 36 за цялата страна. Нашите техници също ще се обучат. Ще бъдат назначени още хора“
По този начин може да се излезе от клишето, че Държавния авиационен оператор е създаден единствено за хората на властта, заяви Златев.
Той не изключи възможността до края на годината да имаме първия медицински хеликоптер.
Журналистът Александър Богоявленски определи ситуацията с придобиване на медицински хеликоптери като абсурдна.
„Това нещо продължава вече 20 години. Има размиване на компетенции на всички нива, което винаги води до провал. Не виждам как Министерството на здравеопазването може да си избере само хеликоптер“.
Той обясни какво точно представляват т.нар. въздушни линейки.
„Хеликоптери, които имат на борда си оборудване, сходно с това на стандартните линейки. Тяхната идея е да достигат бързо до място, където има пострадали лица и да ги транспортират до лечебно заведение. То обаче трябва да има хеликоптерна площадка, а такива у нас са малко. Говорим за изграждане почти от нулата на такава система. Тя трябва да разполага и с 6 площадки, на които да бъдат базирани хеликоптерите в страната“.
България разполагаше с минимум два такива хеликоптера в определен период от време, посочи Богоявленски.
„Те бяха оперирани от частен оператор - „Хели еър"- компания, която се бореше повече от десетилетие в България да бъде изградена такава система. Накрая се отказа и двата хеликоптера бяха продадени. Затова сега сме в изходно положение“.
Хеликоптерите, предназначени за спасителни акции, са от друг тип, посочи още той.
„Придобиването им би трябвало да върви паралелно“.
Богоявленски изтъква също проблема с липсата на екипажи, както и този с разпределянето на компетенции.
Цялото интервю на Спас Крайнин със Златко Златев и Александър Богоявленски може да чуете в звуковия файл.Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..
Пред юбилейната конференция по повод 35-годишнината на КНСБ президентът на синдиката Пламен Димитров заяви, че най-големият проблем на България сега са дълбочината на бедността, растящите социални неравенства и разделение. Той е категоричен, че най-важният приоритет остава ръстът на доходите, наред с предизвикателствата на Зелената сделка и..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в кръгла маса посветена на достъпа до храна, организирана от Сдружение "За достъпна и качествена храна". "Качеството на храната е в пряка връзка с качеството на живот и евентуалните заболявания, които може да бъдат предизвикани от некачествена храна", отбеляза Киселова на форума...
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на днес и утре с военни и общоградски ритуали в различни градове на страната. В Карлово - родният град на Васил Левски, отбелязването на..
Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..