Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бойчо Костадинов: Водещото е трудолоюбието и обичта към изкуството - ние сме едно голямо семейство

28 години сред тайните на жонглирането, фокусите и атракционните изкуства

2
Бойчо Костадинов, Дани Личев, Ивана Николова и Параскева Дамянова
Снимка: Пламена Бачийска

Ще се потопим в света на фокусниците, жонгльорите, клоунадите и други атракционни изкуства със създателят и ръководител на Националната школа за атракционни изкуства Бойчо Костадинов и част от артистите на школата  - Даниел Личев, Ивана Николова и Параскева Дамянова - гости в предването "Нощен Хоризонт" на програма "Хоризонт" на БНР.


Националната школа за атракционни изкуства е единствена в Бълария и съществува вече 28 години. Над 45 деца на възраст от 5 до 18 години се обучават в тайните на жонглирането, балансирането, фокусите, атракционните изкуства, огненото шоу, клоунадите и др.
"Първите деца са от Дома за сираци от Бургас - ,,Коджакафалията”. Децата приеха присърце това секретно изкуство. Започнахме с обучението на основните неща на това изкуство - и се оказа, че това е огънчето, което се запали в тях. С тях бяхме на турнета в Германия, Финландия и те бяха много щастливи.

Тогава още нямахме деца от масовите училища. Това е една затворена система и с тези деца сираци ние създадохме едно семейство.
Ние искахме и това беше нашата първоначална цел - чрез изкуство да възпитаваме етика, естетика, внимание, начин на общуване, дисциплина, сценична култура, за да могат децата едновременно да се обучават и да могат да навлязат в живота с по-естетични възприятия", разказа за "Нощен Хоризонт" Бойчо Костадинов.

Националната школа за атракционни изкуства е отличена с най-голямата международна награда за атракционни изкуства във Венеция – „Златната корона на ,,Орфей”, носител е на националната награда ,,Икар” през 2015 г.

Възпитаниците са носители на първата награда от националния фестивал ,,Млади Таланти”, както и ,,Гранд При" на международния фестивал в Созопол.
Школата е създадена в Бургас в дома за сираци,,Коджакафалията” и продължава развитието си години по -късно в София също в дом за сираци - ,,П. Р. Славейков”.

Творческата дейност днес включва и деца извън споменатите институции - това са деца от масовите училища. Освен това не са малко и децата бежанци от Украйна.
Бойчо Костадинов и Дани Личев, Ивана Николова и Параскева Дамянова
"Често в нашата програма включваме и част от българския фолклор. След 10 години от създаването на школата, аз я  преместих в София. Някои от децата от Дома, заради школата, също се преместиха в София.
Сега вече децата не са в социални домове, те са в защитени жилища. Те са по-малка бройка. От тях пак имаме при нас, но вече имаме и ученици от общите училища. Също имаме деца от различен етнически произход и това носи колорит на нашата трупа.

Но при нас водещото е трудолоюбието и обичта към изкуството и ние сме като едно семейство - всеки трябва да помага на другия", каза още пред БНР ръководителят на Националната школа за атракционни изкуства.


Незабравим спомен и първи фокус за Даниел Ничев е летящата масичка - с този фокус излиза за първи път на сцената.

За Ивана силата е във въртенето на обръчи, огнененото шоу с въртене на огнени топки.

Параскева Дамянова - Папи - владее баланса на 12 чинии, върху които има и пици. Чиниите са върху пръчки и тя ги върти, без да те да паднат, разбира се.

Атракционната програма от 2.00 часа е с всички компоненти на цирковия жанр без въздушните атракции. Те представят своите концерти пред различни общински празници на площади и сцени и оставят трайно впечатление в публиката.

2022 година школата изпрати с нов спектакъл ,,Красив, сладък сън” под режисурата и сценария на Влади Карамфилов-Въргала. Спектакълът е заснет от БНТ и ще се излъчи през месец февруари тази година.

Националната школа по атракционни изкуства е винаги отворена да приеме нови желаещи, които да се обучават и забавляват чрез интересното и атрактивно изкуство.
"Дисциплината обаче е в основата на работата в школата и всички желаещи трябва да го знаят", убедени са още владетелите на фокусите, вярвайки, че цирк е хубава дума - цветна, красива, динамична, сложна, а депутатите не влагат лош смисъл, когато използват тази дума.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00