Селото носи героичното име Индже войвода. В него няма вода, канализация, няма улици, инфраструктура, няма и жители. Годината е 2009-а. Тогава млад ветеринарен лекар, току-що завърнал се от чужбина, избира да вложи силите и енергията си в този замиращ и изчезващ от картата район.
Димитър Станчев няма да го видите облечен с всекидневни дрехи, той има едно облекло и то е работният гащеризон. Започнал е от няколко кошера с пчели, за да направи една от най-големите пчелни ферми в страната. Възродил е селото. Всеки, който е ходил през последните години в Индже войвода, знае какъв модерен облик е придобило малкото странджанско селце. Димитър отворил магазин, после направил битов ресторант, продължил да лети напред – направил и винарна, в която произвежда уникалната си медовина. Отворил е модерна фабрика за мед и пчелни продукти.
През 2021-ва година пчеларят и съпругата му получиха европейската награда за млади фермери. И така до 21-ви октомври миналата година, когато във фермата влизат контролните институции.
"В 9 часа вечерта дойдоха, да ни връчат заповедите за проверката. На следващата сутрин проверката трябваше да продължи. Дойдоха три камиона с жандармерия, някъде към 15 коли. Различни институции. Ние нямаме претенции, че ни правят проверка. Имаме претенции за начина на правене на проверка, на правене на репресия", заяви Димитър Станчев пред БНР. По думите му първата проверка е отнела 7 дни.
"Всичко ни беше проверено, кошер по кошер, рамка по рамка, капак по капак, декар по декар, култура по култура. Всичко."
От общо 6 констативни протокола, в 4 са описани нарушения. Фермерите са подали възражения.
"Не може цял пчелин да бъде премахнат за това, че GPSкоординатите му, които са заявени на животновъден обект, са на 20 или на 30 метра от същинския пчелин. Ние не ги подаваме. Идва официален ветеринарен лекар, той си взема координатите и си ги подава. И – бум, целият пчелин изчезва", коментира Станчев.
Вчера излезе информация, че при проверките контролните органи са констатирали липсата на пчелни кошери. Така ли е?
"Дойдоха да проверят 1850 кошера. Физически не намериха един-единствен кошер. 1849 кошера намериха."
Едва съвзели се от първата проверка и възобновили работата във фермата и на 10-и януари последвала нова проверка.
"По писмо, някаква си, седем човека ни направиха проверка на фабриката. Точно тогава беше кулминацията – подготвяме стока, която заминава за Германия, за да се представим на Зелената седмица на Берлин. Всичката стока, която беше подготвена, е иззета, защото на етикета пише съдържание, а е трябвало да пише съставки", пояснява фермерът.
Стока за 20 хиляди евро е замразена заради формална грешка в етикета. Установено е също, че за меда има издаден сертификат за биопродукт, но такъв сертификат липсва за предприятието.
"Оказа се, че ние имаме сертификати за произведения мед като биологичен, сертифицирани сме, но нямаме право да го продаваме като такъв, защото предприятието не било регистрирано като такова. Добре, съгласен съм."
Станчев сподели и своите съмнения, че "нещата са нагласени", защото досега контролните органи е трябвало да се произнесат за несъответствието и при годишните одити.
"Всички ми пишат по Фейсбук и навсякъде – бори се. С кой да се боря? Дайте ми някой да се сборя, да се сборя с него."
Обидени, унижени и отчаяни фермерите решават, че е абсолютно безсмислено за работят по 16 часа на ден и да получават подобно отношение.
"Обявяваме цялата ферма за продаване, за да може ние да си продадем бизнеса, да си съберем багажа и четирите деца – "багажа на суджук и чорбаджията друг". Аз така не мога да продължавам", категоричен е Димитър Станчев.
"Всички тези констатации, които направиха, особено последната проверка миналата седмица, много бързо можем да ги поправим, защото са елементарни пропуски от наша страна. Който не работи, той не греши. Този път ни спряха износ на половин тон стока за Германия. Следващия път, ако направим сделка за чужбина и пак ни спрат стоката? Ние докога ще продължаваме да живеем в страх, че нещо може да се случи", попита съпругата на Димитър Станчев – Ралица. И допълни: "Може би пречим на някого."
Вчера директорът и участвалия в проверката ръководител на отдел "Контрол на храните" в БАБХ в Бургас бяха в болнични и с изключени телефони. От централата на агенцията казаха, че няма да коментират случая, защото е част от разследване. От прокуратурата в Бургас заявиха, че при тях няма образувана проверка. Дейността пчеларската ферма ще се проверява от европейската прокуратура.
Така едно семейство мечтатели, опитали да съживят пустеещата Странджа планина и оставили там сърцето си, сега трябва да се погрижат за оцеляването си.
Чуйте повече в звуковия файл.
В публикацията са използвани снимки от архива на семейство Станчеви
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..