Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригентката Радосвета Бояджиева

Радосвета Бояджиева - първата жена диригент у нас

Навършиха се 100 години от рождението на първата българска жена диригент - Радосвета Бояджиева. Тя е на пулта на Софийската опера 22 години, повече от 15 години е главен художествен ръководител на Врачанската филхармония, а от 2002-ра до края на живота си през 2018 г. дирижира основания от нея камерен оркестър „Враца“. Тя е невероятен пример за всеотдайност към музикалното изкуство. 

Радосвета Бояджиева е родена на 10 януари 1923 г. във Враца. Баща ѝ е известният адвокат Анто Бояджиев, от когото наследява любовта си към музиката и изкуството. В Музикалната академия учи композиция при Панчо Владигеров. 

Първата ѝ изява като диригент е на 31 март 1946 г. - на абсолвентски концерт прозвучават увертюра към операта „Оберон“ на Вебер, Концерт за цигулка и оркестър от Чайковски със солист нейният брат - известният цигулар Радосвет Бояджиев, и Симфония №7 от Бетовен. За първи път нашата публика вижда жена диригент и посреща нейната изява с бурни акламации. 

Изпратена е на специализация в Русия, където е аспирант в Московската консерватория и учи при големия руски диригент Борис Хайкин, а от 1948 г. е асистент-диригент в Московската филхармония, дирижира спектали в Болшой театър и в Мариинския театър в Санкт Петербург. Защитава дисертация и получава титлата кандидат на изкуствознанието.

След завръщането си, от 1950 до 1973 е диригент на Софийската опера. Дебютира със спектакъл на „Евгений Онегин“, а първата ѝ самостоятелна постановка е на “Царска годеница“ от Римски Корсаков. През цялата си кариера Бояджиева дирижира спектакли на операта „Травиата“ - 400 пъти, "Бохеми", "Тоска", "Дама Пика", "Кармен", "Аида", "Борис Годунов", балета "Ромео  и Жулиета" и др. Една нейна способност впечатлява всички - тя дирижира наизуст. Гостувала е като диригент в Полша, Италия, Белгия, Германия, Куба и най-често в Румъния.

Повече от 20 години преподава в Националната музикална академия. През 2008 г. композира творбата си за солисти, хор и оркестър “Молитва за България“. Почина на 95-годишна вързраст, като до последния си ден тя работи и дирижира.

В Златния фонд на БНР се съхранява изказване на Радосвета Бояджиева за работата ѝ и за трудността да бъдеш жена диригент. Интервюто е записано през 2018-а - последната година от живота ѝ. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57