Криминалната литература е любима на българските читатели, но нямаме съвременни ярки български автори в този жанр. Така обясни в "Закуска на тревата" идеята за националния конкурс за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ неговият създател Момчил Шивачев, завеждащ на отдел „Обслужване на читатели“ в Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново:
„Мисля, че криминалният жанр не е особено добре застъпен в България. Ние нямаме аналози, нека да не звучи претенциозно, на Дейвид Балдачи, Дан Браун, Стив Бери, Матю Райли – автори, които са на върха в световните класации по продажби. Читателите на библиотеката също имат огромен интерес по принцип към този тип литература. Така се роди леко спонтанно идеята да организираме и ние конкурс за написване на криминален разказ. Евентуално да се роди някой, с наша помощ, по-именит, по-известен, по-четивен български писател“.
16 разказа се включиха в конкурса в първото му издание през миналата година. Сега творбите са 166 на автори от цялата страна. Най-възрастният участник в тазгодишното издание на националния конкурс за криминален разказ е 78-годишен мъж от Пловдив, а най-младите автори са 12-13-годишни деца от Варна и Бургас, разказа Момчил Шивачев и обобщи сюжетите в разказите за конкурса:
„Доста автори се бяха ориентирали към битова тематика, имаше дори хумористични разкази, леко криминални, имаше и доста зловещи, кървави сюжети, особено от младата аудитория. Имаше и обикновени разкази, които е малко трудно да се нарекат като криминални, но все пак те със своята човещина бяха дълбоко затрогващи журито“.
Криминалните разкази бяха оценявани от четиричленно жури, в което беше и криминалният репортер и кореспондент на вестник „Труд“ във Велико Търново Веселина Ангелова:
„Оказа се, че има много пишещи хора, грамотни, с фантазия, с въоръжение. Има много общи черти между криминалния разказ и оперативната криминална журналистика. Така, както ние, журналистите, пресъздаваме криминалните събития, така и в разказите се започва с някакво действие и целият материал държи в напрежение читателя до края“.
Четири от 166-е разказа са декласирани, защото са били пълно плагиатство от творби на световни творци, коментира библиотекарката Стела Димитрова, член на журито. Похвално е участието на учениците, посочи Димитрова:
„Пишещите деца са четящи деца и това ни възвръща вярата в младото поколение, че чете и ще чете. „Травма“ е много добър разказ, набляга се на психологията, какво може да се случи след насилие. „Единени“ засяга друг аспект, малко стил Стефани Майер, „Двамата“ е много добър, който заема нашето трето място“.
Двама мъже си поделят третото място в националния конкурс за криминален разказ на великотърновската регионална библиотека. Горнооряховецът Стефан Митев е описал история от Съединените щати в разказа си „Гонка в Балтимор“.
„Като във всеки по-голям град, не само в Щатите, навсякъде, и в България, всекидневно се случват неприятни неща. Много хора са настроени към грешки, с които да спечелят нещо. От там идват и престъпленията. Радвам се, че сте оценили моя разказ“.
Неоценен от близките му хора разказ „Двамата“ на плевенчанина Красимир Христов е другата творба, класирана на трето място:
„Всеки един от нас има такива двама. Аз се опитах да напиша една любовна история по криминален начин или криминална история по любовен начин – всеки може да прецени как да я възприеме. Мотивацията да я изпратя за вашия конкурс беше такава, че в края на краищата никой от моите близки не го хареса. Реших да го представя на хора, които са с по-различно виждане за подобен разказ и очевидно не съм сгрешил“.
Второто място журито присъди на Евгения Динева от София за разказа ѝ „Единени“.
Лауреат на второто издание на конкурса за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ е 27-годишната учителка от Русе Памела Леонидова с творбата си „Травма“:
„Историята в моя разказ е свързана с психическата нестабилност и това какво една травма може да причини на човек и как ние успяваме да превъзмогнем тази травма или по-скоро не успяваме. Понякога човек просто се заключва в себе си, измисля си един несъществуващ свят и успява по този начин да продължи да живее, защото, ако не осъзнае травмата, не може да продължи да живее“.
Победителите конкурса получиха криминална литература, парични премии и картини.
Още по темата в звуковия файл.90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..