Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Анета Василева: Панаирният комплекс е учебник по архитектурна история на стиловете

Тежи ли думата на архитектите в разплитането на казуса с Пловдивския панаир?

Арх. Чавдар Тенев: Да бъде обявен за културна ценност! Тогава ще го защитава Законът за културното наследство

Снимка: Камара на архитектите в България

Много е важно Пловдивският панаир да бъде разказан през по-широк културен и исторически контекст. Когато оценяваме едно наследство, трябва да направим анализ на цялата среда, на историко-архитектурния контекст, който е "родил" определени сгради.

Това мнение изрази пред БНР арх. Анета Василева, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Изложенията са един от феномените на модерността. Хубаво е да поставим Панаира в Пловдив в този голям контекст на развитието на архитектурната модерност на 19-и и 20-и век, подчерта тя.

арх. Анета Василева  Снимка: Таня Милушева

Арх. Анета Василева определи Пловдивския панаир като своеобразен "палимпсест от архитектурни стилове и епохи" и изтъкна колко "интересно е това напластяване".

Пловдивският панаир може да бъде погледнат като един учебник по архитектурна история на стиловете, смята арх. Василева.

Според нея Панаирът е "пример за множеството архитектурни  неортодоксалности", които пловдивските архитекти са правили в десетилетията след Втората световна война.

Граждани и политици се обединиха в недоволството си от сегашния статут на Пловдивския панаир. Снимка: БГНЕС

Общинската собственост е основен инструмент, с който се управлява градът, коментира в предаването "Хоризонт до обед" арх. Чавдар Тенев, председател на Камарата на архитектите в Пловдив.

Автогарите са продадени на частни лица и когато частният собственик промени бизнеса си, никой не може да го спре да продаде автогарата и да бъде изграден там мол. Продадени са трафопостовете. Продаваха преди години важни терени с археология, даде примери арх. Тенев. Според него "цари невежество" относно общинската собственост като инструмент.

арх. Чавдар Тенев  Снимка: Личен архив

Целият панаирен комплекс да бъде обявен за културна ценност, апелира Чавдар Тенев.

Ако се постигне тази цел, то тогава панаирният град ще бъде защитаван от Закона за културното наследство, посочи той.

Никой не е търсил Камарата на архитектите по казуса с панаира, отбеляза още арх. Тенев. Той уточни, че обичайно ги търсят преди местни избори, а след това стават нежелани.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00