Тази вечер в Унгарския културен институт „Ференц Лист“ в София ще има концерт на младия пианист Ивайло Василев. Той е с вход свободен и е част от проявите, организирани тук и създаващи сериозни културни връзки между България и Унгария.
"През две години организираме клавирен конкурс. Ивайло Василев спечели първа награда в неговата категория на последния", обясни пред БНР Сандра Мишкеди, която е директор на Института.
Тя посочи и други важни мероприятия, които ще се проведат през тази година в Унгарския културен институт в София.
"На 27 януари ще има поетично – музикално четене по повод рождения ден на поета Николай Бойков. Той ще рецитира стихове на чужди автори. През тази година се отбелязват 200 години от рождението на Шандор Петьофи. Във връзка с това се провежда литературен конкурс. Отбелязваме и 75 години от създаването на Унгарски културен институт в България, както и 40 години от основаването на специалността Унгарска филология в Софийския университет".
Сандра Мишкеди сподели в предването "Хоризонт до обед", че трябва да се използват съвременни средства за разпространение на културата.
"Правим подкаст „Културна капсула“. Беше важно да даваме информация за унгарската култура във формат, който да е слушаем и за по-младите. Избираме теми, които свързват нашите страни или са много типични за Унгария".
За Унгарския културен институт е важно да вдъхновяваме хората и да създаваме нови връзки, посочи още Мишкеди.
"Искаме да покажем унгарската култура в най-широк диапазон. Програмата ни е съчетана с тази на културните институции в Унгария".
Тя разказа и за един от най-впечатляващите културни институти в Будапеща - Дома на музиката."Открива се преди една година и представлява комплекс, проектиран от японския архитект Су Фуджимото. Сградата показва единството на природа и музика. Огромни стъклени стени позволяват на концертната зала там да изглежда сякаш е вътре и навън. Стъклата дават и подходяща акустика. Сградата е на три етажа. На първия има концертни зали. На следващия са местата за обучение и библиотеката. Там всичко е в бяло и от покрива прониква естествена светлина навсякъде. В сутерена са изложбените пространства, където има постоянни и временни експозиции. Финансира се почти изцяло от унгарската държава".
Цялото интервю на Ирина Недева със Сандра Мишкеди може да чуете в звуковия файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..