Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йерик Бариеквист: Надявам се България и Румъния да влязат по-бързо в Шенген

Снимка: Ангелина Пискова

Шведските социалдемократи ще се борят присъединяването на България и Румъния към Шенген да стане приоритет на шведското председателство. Това каза пред "Хоризонт" евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Йерик Бариеквист. Това е най-голямата политическа сила в шведския парламент, макар че не е част от управляващата коалиция на кралството. 

Евродепутатът казва още, че Швеция няма да се опитва да налага на България да оказва военна помощ на Украйна, но ще работи страната ни да не се противопоставя на такива решения. 

Премиерът Кристершон каза, че подкрепя България и Румъния за присъединяването им към Шенген, но не каза дали това ще бъде приоритет на шведското председателство. Ще бъде ли все пак? 

Надявам се да бъде. След като сме гласували "за" тук, в парламента, а и аз самият твърдо подкрепям тяхното присъединяване, се надявам то да стане приоритет. Защото смятам, че ще бъде чудесно, ако този въпрос бъде решен. 

Като най-голямата партия в шведския парламент предвиждате ли инициатива, с която приемането на България и Румъния в Шенген да влезе в дневния ред на вашето председателство? 

Да, ние ще следим много внимателно шведското председателство. Макар правителството да не е социалдемократическо, ние ще проучваме много сериозно какво прави то при преговорите и по важни въпроси като разширяването на Шенген. 

Какъв конкретен съвет бихте дали на шведския кабинет? 

Да направят това подредено, но и разбира се, възможно най-бързо.  Смятам, че е важно да постигнем свободно движение в колкото е възможно повече разумни страни-членки. 

Всички обаче знаем, че проблемът е в Съвета на ЕС. Виждате ли начин да се повлияе на Австрия и Нидерландия да оттеглят ветото си? 

Когато някой поема председателството, както в случая Швеция, тя ще има пълната картина и ако, дай Боже, направи това свой приоритет, ще види и как би могло да се подходи, за да може Австрия и Нидерландия да оттеглят ветото си. Има и страни, с които обикновено имаме доста добри контакти, което пък би улеснило нещата и би помогнало да осъществим напредък по въпроса. 

Смятате ли, че тези две страни по-скоро решават вътрешни проблеми с налагане на ветото си? 

Не съм много запознат с вътрешната им политика, но бих казал, че твърде често точно тя създава проблеми в по-широката европейска политика. Може и в случая да е така, но наистина не съм сигурен. 

Все пак има три доклада на Комисията и три резолюции на Европейския парламент, които потвърждават готовността на България и Румъния да се присъединят към Шенген. Това не би ли могло да се използва от шведското председателство? 

Да, това ще е един от аргументите, които ще използваме, докато проучваме как Швеция дава приоритет на важни въпроси, в т.ч. и на този. 

Лично вие имате ли някакво послание към Нидерландия и Австрия във връзка с ветото им срещу България и Румъния? 

Надявам се тези две страни да станат част от Шенген колкото е възможно по-бързо. Надявам се проблемите, които Австрия и Нидерландия виждат в това отношение, да бъдат разрешени, така че да свалят ветото си. 

Като основен приоритет Швеция посочи продължаването на помощта за Украйна, в т.ч. и военна. България не показва особена склонност към нея. Ще се стреми ли председателството да повлияе на такива страни-членки като нашата и Унгария в тази насока? 

Когато си председател, се опитваш да откриеш допирните точки, за да вървиш напред. Важно е да увеличим помощта си за Украйна. Смятам, че шведското председателство ще се опита да намери начини поне да накара България да не се противопоставя на такива бъдещи решения, но тя е тази, която ще реши дали да оказва по-сериозна помощ. 

Българските социалисти имат малко по-различна позиция по въпроса от останалите членове на вашата група. Обсъждате ли тези различия? 

Не, по такива въпроси обикновено не провеждаме много дискусии - когато става дума за политика за сигурност и как различните страни гласуват по въпроси за отбраната и сигурността. Украйна обаче беше и ще бъде дълго време приоритет. В този конфликт ние трябва й да дадем всякаква възможна подкрепа - гражданска, икономическа и военна. Но не можем да си позволим да се провалим и в други отношения, като например, как да решим климатичните въпроси и това, което сега се появи - енергийната криза. Тези проблеми ние трябва да решим заедно, защото ако не успеем да доставим енергия на гражданите си в Европа, ще имаме огромни проблеми. Тези въпроси трябва да бъдат приоритет не само на шведското, а и на следващите председателства. 

Имате предвид вероятно излизането от изкопаемите горива... 

Да, трябва да излезем от изкопаемите горива, за да оправим климата, както и от руските, за да спрем подкрепата за икономиката на Русия възможно най-бързо. След това трябва да им намерим заместител, така че нашите граждани да не мръзнат и да работят. 

Виждате ли възможност войната в Украйна да приключи в близко бъдеще? 

Бих искал възможно най-бързо Украйна да спечели войната и да постигнем траен мир. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към сградата на британския парламент

Съмнения в Лондон дали Доналд Тръмп ще одобри новия британски посланик в САЩ

Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“.   Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..

публикувано на 27.01.25 в 03:04

В Кипър започва подаването на заявления за електронна лична карта

Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях.   Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..

публикувано на 27.01.25 в 02:51

В Ямбол решават за мерките срещу разпространението на грипа

В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 02:38

Гарантирането на адекватни заплати - основна тема на синдикален форум в Кипър

Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи.    Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..

публикувано на 27.01.25 в 02:31
Киър Стармър

Стармър е поздравил Тръмп за ролята му в споразумението между Израел и "Хамас"

Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..

публикувано на 27.01.25 в 02:06

В Ямболско настояват за допълнителни противопожарни участъци

Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на  община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата.  При възникването  на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик.  Миналата година..

публикувано на 27.01.25 в 02:05

Национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации"

Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации".  Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..

публикувано на 26.01.25 в 22:15