Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидат за президент на Чехия разгневи Полша и балтийските републики

Андрей Бабиш на среща с граждани в Бърно преди балотажа за президент на Чехия в петък и събота, 23 януари 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Полша и трите балтийски републики реагираха остро в понеделник, след като кандидатът за президент на Чехия Андрей Бабиш каза, че ако бъде избран, не би изпратил войници да им помагат в рамките на колективната отбрана на НАТО, предаде АФП.

Чешкият милиардер и бивш премиер се изправя на балотаж за държавен глава срещу пенсионирания генерал Петър Павел – бивш шеф на военното командване на НАТО, в петък и събота (27-28 януари).

Запитан вчера по време на телевизионен дебат с Павел за възможността да бъдат изпратени войници, ако Полша или балтийските републики бъдат атакувани, Бабиш отговори: "Не, определено не".

Помощта за съюзниците от НАТО е дефинирана в член 5 от договора на организацията, който гласи, че ако една членка бъде нападната, другите трябва да действат така, сякаш те също са били нападнати.

"Искам мир. Не искам война. И при никакви обстоятелства няма да изпратя нашите деца и децата на нашите съпруги на война", каза Бабиш.

По-късно той написа в Туитър, че никога не е поставял под въпрос член 5 и изявленията му са били съкратени.

Макар думите му да се смятат за послание към избирателите в Чехия, които се безпокоят да не бъдат въвлечени във войната на Русия в Украйна, позицията му бе посрещната остро в трите балтийски републики и Полша.

"Изявленията на Андрей Бабиш (…) са абсурдни и опасни. Те всяват съмнение по отношение на доверието и сътрудничеството с НАТО", реагира председателят на опозиционната Полска селска партия Владислав Кошиняк-Камиш.

„В Кремъл могат да започнат да гърмят шампанското“, добави той.

Говорителят на полското правителство Пьотър Мюлер каза пред държавната телевизия, че се надява забележките да са "просто въпрос на политически емоции по време на дебат".

Пристигайки на срещата на Съвета по външни работи в Брюксел, външният министър на Естония Урмас Рейнсалу каза, че думите на Бабиш представляват "най-лошия пример" на посегателство на вътрешнополитическите интереси върху въпроси на сигурността.

"Само ще отговоря, че Бабиш трябва да знае, че Естония ще изпрати свои войници, ако Чешката република е в криза", заяви той.

Литовският външен министър Габриулюс Ландсбергис също увери, че ако „свободата, суверенитетът или териториалната цялост на Чехия някога бъдат оспорени от външна сила, литовците ще бъдат солидарни с чешкия народ".

Неговият латвийски колега Едгарс Ринкевич нарече казаното от Бабиш "смущаващо".

„Този тип коментари, дори и мотивирани от вътрешнополитически съображения, отиват твърде далеч. Това не е много отговорно“, каза още Ринкевич.

И Ринкевичс, и Рейнсалу припомниха, че когато Бабиш беше премиер, Чешката република бе изпратила  военни самолети да патрулират в балтийското въздушно пространство в рамките на ангажиментите си към НАТО.

Съперникът на Бабиш на балотажа - Павел, който ръководеше Военния комитет на НАТО в периода 2015-2018 г., каза на дебата, че Бабиш "вероятно живее в различен свят".

"Ако някой член е нападнат, другите идват на помощ, така работи НАТО", добави той.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56