Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планинските реки - най-голямата опасност при проливен дъжд и снеготопене

Какво е състоянието на речните корита и защитните съоръжения, които са отговорност на общините? Изпълняват ли се дейностите за превенция на наводненията и достатъчни ли са средствата от общинските бюджети за това?

Снимка: Кети Тренчева, БНР

Най-големи опасности за населените места създават планинските реки, които трудно могат да бъдат укротени при проливни дъждове или снеготопенето при рязко затопляне. Това са изпитвали неведнъж на гърба си местните власти.   

Община Гоце Делчев е получила 600 хиляди лева от Междуведомствената комисия миналата година и едва е заделила още 100 хиляди от бюджета си. За какво стигат те - обяснява кметът Владимир Москов: 

"Нашите възможности са повече за козметично почистване на коритата на реките. За нещо по-голямо, свързано с укрепване на бреговете или корекция - не е във възможностите на бюджета. Според мен трябва да се продължи по-целенасочено, особено към притоците на река Места и самата река, където имаме невралгични места - те са картотекирани, знаят се. Поетапно трябва да се решават тези проблеми. Два от основните й притока Марево и Туфча - там трябва се довърши укрепването на бреговете и на двете реки в населените места, защото създават големи опасности. Разчитаме, че ще се заделят повече средства за превантивна дейност". 

Освен малките реки, потенциална опасност си остава и река Места, която при излизане от коритото си нанася тежки щети на земеделски земи, сгради и подкопава мостове. От години с наноси е затлачен участъкът под моста край село Буково, а  десетките скъсани и некачествено направени диги не са пипнати, споделя Владимир Москов. Според него за дигите трябва да се направи конкретен план за действие. Той подчерта, че някои от нещата могат да се направят с много малко средства, но процедурите са много сложни. 

След голямото наводнение в община Петрич местната власт е свършила доста работа, получила е и помощ от Междуведомствената комисия. Разработено е и ново зониране на критичните места, споделя заместник-кметът Минка Салагьорова: 

"Тези аварийни мерки не са това, което наричаме превантивни мерки. Превантивно почистваме речното корито на територията на град Петрич, това го правим ежегодно. /.../ Дейностите по отношение намаляване риска от наводнения се подчиняват на строго определени правила. Трябва да съобразим дейностите така, че т.нар. критична инфраструктура да бъде запазена, да се подобри. От друга страна - трябва да опазваме и околната среда. Тук вече не гоорим само за средства, трябва да се обърне внимание на много фактори. Правим максималното, за да можем да понижим риска от тези наводнения".

За проблемните участъци и населени места, през които минава река Струма обаче е необходимо държавата и общината да работят заедно и без отлагане. Конкретният пример за отлежаващ в годините проблем споделя заместник-кметът на община Петрич: 

"На няколко пъти сме уведомявали АПИ за състоянието на моста при с. Тополница. Там наистина имаме засягане на самото съоръжение от състоянието на речното корито".

За това как "на парче" се решават проблемите с опасните планински реки е и примерът от Банско. Там с благословията на топлата зима Общината успя да направи важни корекции и прочистване на коритото на река Глазне, но остава нерешен въпросът на най-невралгичната точка над града, където се сливат реките Дамянишка и Бъндеришка. Стойчо Баненски, заместник-кмет на Банско заяви: 

"С една идея сме по-спокойни, но има още какво да се направи. Може би съвсем спокойни ще бъдем, когато довършим корекцията на реката до смесието на тези две реки. Засега там остана участъкът, който е доста критичен. През всичките тези години на много управления там са насипвани земни маси и камъни от речното корито, което при силни води се изнася и се натрупва по вече съществуващата корекция, което създава проблеми. Там искаме да вдигнем стена - това е своеобразно продължение на стените на реката, които в момента съществуват - още 350 метра трябва да ги продължим, за да се уловят двете реки". 

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35