Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Сигурността на вота се гарантира от представителите на партиите в СИК, не от камерите

"Вместо да чуваме политически идеи, партиите ни занимават с технологията на изборите"

Стоил Цицелков
Снимка: Веселина Миланова

"Вместо да чуваме идеи в кампанията, партиите ни занимават с малки технически детайли на технологията за провеждане на избори".

Това заяви пред БНР Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.

Той подчерта, че проблемът с хартията за машините за гласуване съвсем не е най-големият преди предстоящия вот:

"Ако е проблем, той е за техниците, а не за нас като гласоподаватели. ... Слабото звено в изборите основно е в лошото обучение на членове на секционни комисии, неспазване на правила, липса на санкционирани при доказани нарушения. Затова не се говори много, а се говори за ролята на ЦИК".

По думите на Цицелков голямата тежест за провеждане на изборите би следвало да пада върху политическите партии, които имат свои представители в СИК - те да ги задължат да преминат през обучение и ако трябва, те да ги обучат допълнително.

Увеличаването на възнаграждението на членовете на СИК е нож с две остриета, смята той:

"От една страна казваме, че трябва да се увеличат парите, за да дойдат образовани и мотивирани хора. От друга - започваме да наблюдаваме процеса, че там ходят хора, които просто да вземат тези пари, без да вникнат в технологията, без да си прочетат методологическите указания. И понеже няма санкции, те нямат и голям стимул да се представят добре, освен угрозата да висят цяла нощ в някой преброителен център, ако имат много грешки".

Според Стоил Цицелков премахването на тъмната стаичка е много позитивна промяна, но има проблем, че не са зададени параметрите на паравана, с който я заменят, и той може да представлява нещо като тъмна стаичка, ако е достатъчно голям, и отново да може зад него избирателят да си заснеме бюлетината - как е гласувал.

"Камерите са подводен камък, който може да доведе единствено до проблеми", коментира Цицелков и обясни, че "няма как една камера да осигури сигурността на вота":

"Сигурността на изборите се гарантира от представителите на партиите в избирателните секции".

Той подчерта, че трябва да се проучат причините за невалидните бюлетини на предишни избори, за да могат да се направят предложения за промени, които да изчистят този проблем.

"Надявам се ЦИК да приемат идеята двата вида хартия (бюлетините и отрязъците от машините - б.р.) да се броят отделно и преди да се съберат в общ протокол, да се запишат и отделно. При одит да се види къде е проблемът, защото, ако се смесят и тогава се открие разминаване, това ще доведе до недоверие и в двете технологии на гласуване", предложи Цицелков.

Очакването му за избирателната активност на 2 април е тя да е каквато беше на предходните избори. 

Интервюто на Людмила Железова със Стоил Цицелков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изсичането на стари дървета - обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43