На 19 януари в зала „Шьонберг“ на престижния Виенски Концертхаус в австрийската столица се състоя официалната презентация на най-новия, 12-ти по ред солов компакт диск на известната българска пианистка Дора Делийска.
Музикалният проект е озаглавен “Ètudes & Préludes“ и включва 24 творби от Фредерик Шопен, Клод Дебюси, Дьорд Лигети и Николай Капустин. Записите са осъществени в легендарното Teldex Studio в Берлин на специално предоставен за Дора Делийска роял Bösendorfer 280 Vienna Concert, предвид факта, че българската пианистка е избрана от дълги години за представителен артист на тази световноизвестна марка за рояли. Компактдискът “Ètudes & Prèludes“ е издаден от реномираната звукозаписна фирма hänssler CLASSIC и неговото разпространение на международния музикален пазар предстои да започне от месец февруари.
Най-новият музикален проект на Дора Делийска беше представен в Концертхаус от журналиста и музиколог Кристоф Велнер, който е главен редактор на радиостанцията за класическа музика Radio Klassik Stephansdom. На събитието присъстваха представители на австрийските медии, както и на артистичните и бизнес средите. Сред специалните гости беше и д-р Кристиан Куун - авторитетна фигура, юрист, меценат и вицепрезидент на Президиума на виенския Концертхаус. След края на музикалната презентация, той сподели емоционално своите впечатления от българската пианистка:
“Винаги разказвам как за първи път чух изпълнение на Дора Делийска преди 12 години, когато посетих рецитала ѝ в Музикферайн. Нейната интерпретация на клавирни транскрипции от Ференц Лист на песни от Шуберт беше забележителна! Веднага ѝ предложих да запише и издаде тази програма на компактдиск и това сложи началото на нашето сътрудничество. От тогава до сега аз и моята кантора сме спонсорирали осем нейни солови диска. Смятам най-новия ѝ проект “Ètudes & Prèludes“ за много успешен и държа да подчертая изключително високото качество на звукозаписа, осъществен в Teldex Studio Berlin. Цялата моя фамилия цени Дора Делийска като великолепна пианистка. Самият аз свиря на цигулка и с удоволствие изпълнявам 4-5 пъти годишно камерна музика заедно с нея на събития, които организирам.“
Новият компакт диска “Ètudes & Prèludes“ на Дора Делийска е посветен на нейните родители. В анотациите към диска пианистката дава израз на своите размисли за ролята, която хората на изкуството заемат в днешния свят на кризи, пандемии и войни, и тяхната мисия чрез своите културни изяви да се борят за по-добро и смислено общество.
Дора Делийска е артист, който търси собствена драматургична линия и логика в подбора и специфичната музикална подредба на произведенията в компактдиска “Ètudes & Prèludes“. В интервю за предаването “Алегро Виваче“ по “Хоризонт“ пианистката сподели подробности за своята оригинална концепция и за реализацията на този нов звукозаписен проект.
Чуйте интервюто с Дора Делийска в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..