Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представители на различни институции и неправителствени организации се обединиха:

Нужни са спешни законодателни промени за нелегалната търговия с кучета

Снимка: Pixabay

Кой и как трябва да контролира нелегалното развъждане и незаконната търговия с кучета - отговор на този въпрос потърсиха на среща представители на различни институции и неправителствени организации. Домакин на срещата беше Агенцията по безопасност на храните, а всички участници се обединиха около становището, че за решаване на проблем са нужни спешни промени в законодателството
"Нелегалната търговия напоследък наистина зачестява", призна д-р Силвия Пеева от Агенцията, която всъщност има ангажимент да осъществява контрол върху същата тази търговия. Ангажимент – има, но законът, по който институцията работи не е променян от 15 години, отдавна е архаичен и няма нищо общо със съвременните реалности, казват хората, които трябва да го прилагат. И припомнят - законът например не казва колко кучета можеш да отглеждаш в дома си, преди да си длъжен да регистрираш животновъден обект. У нас има публичен регистър на обектите за отглеждане и развъждане на кучета, в него фигурират едва 43 обекта.

"Всичко останало се счита за нелегално развъждане и нелегална търговия", посочи Пеева. Тя добави, че дори да отидат на проверка в даден обект по сигнал, законът не дава право да влязат и хората не ги допускат. Според Пеева е необходима спешна актуализация на Наказателния кодекс.
Инспекторите настояват за нормативни промени, защото срещата може и да беше организирана под наслов "Заедно срещу нелегалната търговия с домашни любимци", но на практика не е ясно кого включва понятието – заедно. 

Въпреки успешното сътрудничество с данъчните власти при други случаи, в случая с търговията с нелегално развъдени кучета - Агенцията по храните не получава съдействие от НАП, признава директорът на Агенцията д-р Иван Шиков.

За сериозния размах на този незаконен бизнес говорят и зачестяващите сигнали, които Българската агенция по храните получава от други държави по специална система за оповестяване. Незаконно развъдените у нас кучета тръгват по пътищата на Европа.

Запитана колко често на инспекторите в Българската агенция се налага да отговарят на колегите си в чужбина, че не знаят  къде са отгледани тези кучета, Пеева отговори: 

"90%, а случаите зачестяват. До миналата година ако сме получавали една такава нотификация 1 път на месец, сега получаваме всяка седмица, че някой път и по 2-3 на седмица". 

Въпрос на време е Брюксел да ни санкционира за това. 

Д-р Шиков ни уверява, че на инспекторите понякога се налага да влизат в ролята на тайни клиенти, да си уговярат срещи с нелегалните търговци. И в тази игра обаче - обичайният губещ е държавата. 

"Тези хора са се изучили толкова добре, те до последно се крият". 

В момента ключовото послание на държавата към нелегалните търговци с незаконно развъдени и отгледани  кучета е – бъдете спокойни, никой нищо не може да ви направи. За да се промени това, трябва да се промени законодателството. Или поне така ни уверяват тези, които не успяват да наложат контрол върху нелегалната дейност. 

Репортажа чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55