Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подем в изучаването на испански език сред младежите в България

Снимка: БГНЕС

Общо единадесет испански университета участваха на 27 и 28 януари в изложението "Висше образование в Испания", организирано от отдела "Образование" към посолството на Испания. Целта бе българските ученици да се запознаят с образователните възможности в Испания. Това е първото образователно изложение от този вид в България и е резултат от интереса на испанските институции да представят своите програми и да установят връзки с българските университети. Форумът показва подема в изучаването на испанския език сред младежите в България и тесните взаимоотношения, поддържани между двете страни в сферата на образованието. 

През настоящата учебна година над 25 000 ученици изучават испански език в България. От тях 6 800 са от училища по програмата "Испански езикови гимназии и паралелки" от цялата страна. Испанското министерство на образованието и професионалното обучение сътрудничи с българското Министерство на образованието и науката, посочва Анхел Сантамария - съветник в Отдел "Образование" към Посолството на Испания в България:

"Имаме споразумение, което беше подписано през 2001 година между Министерството науката и образованието на България и Министерство на образованието и професионалното обучение на Испания. То е свързано със създаването, развитието и поддържането на училищата по програмата испански езикови гимназии и паралелки. По това споразумение в училищата може да постъпи учител от испански произход, който да преподава испански език или други предмети на испански език. Това не са просто стажанти, а пълноправни учители от Испания. До момента има 18 учители, които преподават в 16 училища в цялата страна на повече от 6 хиляди ученици, за които испанският е първият чужд език. 5 от тях са в София, а останалите във Варна, Бургас, Пловдив, Хасково, Плевен, Ловеч. През декември миналата година споразумението между двете министерства беше преподписано и актуализирано. Според тази актуализация вече и училища от началния етап могат да се включат в програмата и да имат испански преподаватели".

Учениците от испанските езикови гимназии и паралелки имат необходимост от реализация след завършване. Има много добри ученици, които могат да продължат висшето си образование в Испания, посочва Анхел Сантамария.

Испанският език се говори от повече от 500 милиона души като майчин език в 21 държави по света. Преподаването на испански език се увеличава през последните 10 години. Кое прави привлекателно обучението в испанските университети:

"Можете да ги видите на едни от най-високите места в световните класации. Имат изследователски програми в повече от 500 института и изследователски паркове. Предлагат качество, което е признато на световно ниво. Завършилите в испански университети намират работа във всички държави по света. Има много специалности, които се преподават на английски език. Ние сме любимата дестинация на студентите по програмата "Еразъм" в Европа. Има добра връзка между качество и цена. Ние приемаме много топло чуждестранните общности. Предлагат се добри възможности за изучаване на социални науки, архитектура, медицина. Предлагат се около 300 бакалавърски програми и повече от 500 програми за магистратура и докторантура".

Анхел Сантамария изтъква и традицията испански ученици да идват на обучение в България и големия брой студенти по програма "Еразъм", които завършват образованието си у нас. Това са изключителни обстоятелства, за да се направи скок в качеството на двустранното сътрудничество между Испания и България в сферата на образованието, посочва той.

Как се кандидатства в испанските университети, според Ася Мерезчиева от Отдел „Образование“ към Посолството на Испания в България:

"От българската страна има повече специализирани университети. Испанските университети са с общи специалности". 

Проблем е, че в България оценките са по шестобалната система, а в Испания - по десетобалната, посочи Мерезчиева. 
 
Някои от бакалавърските програми или магистърските и докторските програми се водят на английски език. Всеки университет има собствени изисквания и трябва да се провери дали той работи с UNED, където се обобщават тези изисквания. Важно е също се проверят датите за подаване на документи и за изпити. Може да се кандидатства и за стипендии, посочва Ася Мерезчиева.

Испанският студент по програма "Еразъм" Альваро Медина казва:

"Мисля, че въпросът с обучението е решен по-добре в България, отколкото в Испания, защото в Испания университетите са твърде ориентирани към едно нещо. В България в спортните науки, които изучавам, се дава в началото една по-широка обща основа на познанието, а след това в по-горните курсове започва специализацията. Докато в Испания специализацията и тясното профилиране е от самото начало.     
За мен е все едно дали ще работя в България или в Испания или където и да е по света. Важното за мен е да работя това, което на мен ми се иска. Много харесвам спортните науки и по-специално това, което е свързано с възстановяването и рехабилитацията".

Даниел Чикано, който също е студент, добавя:

"Това, което най-малко ми харесва тук е, че студентите по програма "Еразъм" са някак отделени от българските студенти и до скоро нямахме възможност да създадем контакти по между си. През тази зима направихме нещо като студентски лагер на Витоша, свързан със спортни дейности, там се запознахме с българските студенти и бяхме очаровани. Давам си сметка колко много сме пропуснали от това преживяване и много съжалявам, че нямахме възможността по-рано да се срещнем и да общуваме".
"Бих искал предимно в Испания да работя, но бих работил в която и да е друга страна. Специализирам се в спортната психология", казва Даниел Чикано.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп забрани създаването на дигиталния долар

Американският президент Доналд Тръмп издаде указ, с който забрани създаването на дигитален долар. Самият Тръмп каза, че заповедта му ще защити американците от рисковете от подобни валути, които, по думите му, заплашват стабилността на финансовата система, неприкосновеността на личния живот и суверенитета на страната. В документа се посочва още, че..

публикувано на 24.01.25 в 02:25

Милиони в Обединеното кралство получиха предупреждения заради много силна буря

Милиони британци получиха спешен телефонен сигнал за приближаващата буря Ейоуин, заради която ще затворят училища, ще бъдат преустановени автобусни и влакови услуги, а хората са помолени да останат по домовете си в някои части на Обединеното кралство.  Най-сериозно се очаква да бъдат засегнати Северна Ирландия и части от Шотландия, където..

публикувано на 24.01.25 в 02:18

Съдия наложи забрана на опитите на Тръмп за премахването на гражданството по рождение

Федерален съдия наложи временна забрана от 14 дни на опитите на американския президент Доналд Тръмп да премахне американското гражданство за деца на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. Според съдията указът на президента по въпроса е откровено противоконституционен.  Гражданството по рождение е включено в 14-та поправка на американската..

публикувано на 24.01.25 в 02:11

В Кюстендил планират полицейски операции за карането на тротинетки

Специализирани полицейски операции за карането на тротинетки се планират в Кюстендил за началото на пролетта. Това стана ясно на заседанието на Областната комисия по безопасност на движението. За миналата година са съставени 118 акта за управление на индивидуални електрически МПС. И от КАТ, и от Общината правят регулярни проверки по спазване..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Кипър, Гърция и Египет създават бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество

Кипър, Гърция и Египет създават тристранен бизнес съвет за насърчаване на икономическото сътрудничество между тях и изпълнение на съвместни проекти и програми. Голямата цел е превръщането на Източното Средиземноморие в "глобален енергиен център". Новият бизнес съвет е в изпълнение на меморандумите между трите страни, подписани на проведената..

публикувано на 23.01.25 в 21:55

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение

Майка на три деца от Монтана спешно се нуждае от средства за лечение в Турция. Наталия Делионова се бори с тежко онкологично заболяване . Наталия Делионова е учител в детска градина "Зора“ в Монтана, музикален педагог, автор на песни. Преди два месеца, след биопсия на гръбначния стълб, ѝ откриват метастазии по тялото. От детската..

публикувано на 23.01.25 в 21:35

Силистренската библиотека отчита успешна година

Над 3100 са регистрираните читатели за миналата година в Регионалната библиотека в Силистра, като от тях над 1900 са в ученическа възраст. Близо 90 000 са книгите, които силистренци са заели и прочели. Като за втора поредна година най-търсеното заглавие е “Времеубежище” на Георги Господинов. На специална церемония Регионална библиотека “Партений..

публикувано на 23.01.25 в 21:05